un filtru exterior ???

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

pt adrian

de carapace » 22 Ian 2007, 12:32

la filtrul care-l am eu apa curge in cascada si pana jos are timp sa se evapore si sa elibereze mirosurile.
te cred ca tu nu ai probleme genul acesta pt ca vad ca ai un alt filtru. Nu poti sa-mi spui mie ca la mine nu miroase pt ca nu stii ce inseamna un filtru cu apa in cascada ( e galagios daca nu faci ceva sa conduci altfel apa si atunci nu se mai oxigeneaza la fel, si este si 'mirositor' :roll: )
care nu crede.....va invit la mine :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2006, 14:22
Localitate: Brasov & Iasi

Re: pt adrian

de adrian25 » 22 Ian 2007, 14:59

ok, sa zicem ca ai drepatate, apa cade in cascada si miroase, din cate am inteles ai un filtru ca al lui monoceros, si daca e asa , apa care cade in acvariu nu ar trebui sa fie curata? daca intradevar ai un filtru bun, apa care cade in cascada la broscute trebuie sa fie curata, considerandu-se ca a trecut deja prin filtru (dupa o simpla logica).
PS: daca la tine apa cade in cascada in filtru si nu in acvariu, atunci intradevar miroase ca are si mizerie in ea, cred ca ai pus circuitul la apa invers, sau nu e ciclata apa in acvariu si e normal sa miroase :x
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

filtru

de carapace » 22 Ian 2007, 16:39

acum te faci ca nu vrei sa intelegi
circuitul e in felul urmator.....apa este colectata din acvariul broscutelor, trecuta prin filtru, mizeria ramane agatata de buretii filtrului si se revarsa in cascada tot in acvariu.
E intr-adevar limpede apa, insa gandeste-te si tu ca ea trece prin filtrul ala imbibat cu resturi, e limpede dar miroase. Acum vrei sa ma faci sa zic ca nu e asa doar de dragul de a zice?
Nu stiu ce filtru are monoceros, o fi mai performant, poate broscutele ii sunt mai mici, stiu ca are un acvariu f mare, toate astea conteaza.
Filtrul meu e un AquaEl FZN 3

-auzi la el, apa cade in cascada in filtru :lol: :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2006, 14:22
Localitate: Brasov & Iasi

de Monoceros » 22 Ian 2007, 17:32

Ok, am inteles despre ce filtru vorbesti:
Imagine

Insa... nu are cum sa miroasa apa, daca acvaterariul este ciclat si ii faci o intretinere corespunzatoare (atentie, asta nu inseamna sa speli filtrul si buretele cu apa de la robinet).
Caderea apei (zgomotoasa) se poate rezolva prin doua metode: una din metode ai vazut-o aici... cu plasa de tantari; iar a doua metoda si cea mai buna, insa mai greu de realizat, ar fii sa decupezi o laterala a acvariului, pentru ca filtrul sa fie plasat la un nivel cat mai jos... returul sa fie cat mai aproape de nivelul apei.

Apropo...
carapace scrie:Nu stiu ce filtru are monoceros...

Acesta este unul din filtrele mele:
Imagine
carapace scrie:...poate broscutele ii sunt mai mici...

Si testoasele mele, care au 4 si respectiv 6 ani:
Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Adi » 18 Feb 2013, 00:09

Buna,Monoceros,de curand m-am hotarat sa fac un filtru ca al tau si as vrea sa imi explici mai detaliat ca pentru nepriceputi principul de functionare(circuitul apei si pas cu pas cum se realizeaza)din cate observ:pompa duce apa in filtru si de acolo?Eu nu prea le am cu astea dar banuiesc ca il pot realiza cu putina imaginatie
O testoasa de 50 de bani:))
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 131
Membru din: 26 Ian 2013, 20:52
Localitate: Craiova

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron