alge???

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de panco » 17 Ian 2008, 15:28

ok...merci...o sa discut cu cineva in vedere cu atasarea carbunilor la filtrul meu si o sa va spun ce hotarare am luat
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 84
Membru din: 06 Ian 2008, 14:12
Localitate: Deva / HD

de lxndr_faur » 08 Oct 2008, 09:40

buna...si eu am ceasi problema cu algele care se face la suprafata apei si se lasa in jos un pic...dar eu am si spume :( nu stiu din ce cauza)...poate fi din componentele acvariului?am in acvariu 4 plante false(de acvaruiu bineinteles)o insulica(am o insulica de la acvariu dinala cu palmier..dracie dinaia...am primit de la cineva si am suspemnda insulica acea cu ventuze...)si nam pietre...nici filtru dim pacate :( ...si nu imi pot lua deocamdata.pe broscuta nu sunt alge nici pe pesti(am 4 neoni si 2 sanitari)...apa in afara de alge este curata(zic eu)broscuta este energica...si mananca...pesti la fel...am apropo in incalzitor :) ...cumparat de curand,cum pot scapa de aceste alge??...acvariu il spal tot sub dus si spunetimi va rog de ce se ia numa 30%din apa sis e arunca...eu il spal tot si niciodata nu iam scos numa 30% din apa mai ales ca am aceste alge albicioase...si spume...broscuta nu a suferity din cauza asta in timp ce am curatat acvariu o las prin casa si se plimba :mrgreen: nare treaba...
Chiar nu stiu ce sa fac sa curat algele si spuma pls ajutatima!!
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de diego » 08 Oct 2008, 20:15

Sfatul meu este sa aduni niste bani si sa cumperi un filtru, de preferat unul extern. Mai sunt diverse solutii pentru tratarea apei contra algerelor sau de reglare a PH-ului, se gasesc in petshopuri.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron