Incalzitor?

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de dragonflyyy8 » 07 Sep 2008, 08:31

non-stop :lol:
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de heretik » 16 Sep 2008, 11:33

are ceva daca tin incalzitorul orizontal tot in apa ( in instuctiuni zicea sa il pun in pozitie verticala. dar daca il pun vertical trebuie sa pun apa pana la jumate si nu mai are loc broscuta unde sa se urce ) iam cumparat insulita e mai micuta, are si loc unde sa inoate . are ceva daca pun incalzitorul orizontal sa fie complet in apa ? ms anticipat
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Aug 2008, 09:54

de dragonflyyy8 » 16 Sep 2008, 12:35

"are ceva daca pun incalzitorul orizontal sa fie complet in apa ? ms anticipat"
nu are nimic.si eu il pun pe post de insulita :oops: am si cateva poze in caz ca vrei sa vezi cum e pus incalzitorul,de fapt e simplu.culcat si scufundat in apa.
mami ma iubeste si ma da mereu cu ulei pe carapace!!!

.
accesorii handmade ptr toate gusturile :X
http://accesoriidragonfly.blogspot.com/
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de ovisopa » 16 Sep 2008, 12:42

poti sa il pui orizontal pe fundul acvariului fara nici o problema, eu asa il tin acum (am un Resun de 300W)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de heretik » 16 Sep 2008, 13:54

ms mult , dragonflyyy8 inainte sa cumpar insula aveam o piatra , ia o piatra si pune la broscuta :P
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Aug 2008, 09:54

de lxndr_faur » 21 Sep 2008, 08:20

Buna!mar interesa si pe mine cat costa un incalzitor stiind ca eu umplu acvariul aproximativ 30l si coloana de apa ewste de 15cm...si cat consuma unul pe luna :) ?si mai ales ce firma imi recomandati pls este urgent :(
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de ovisopa » 21 Sep 2008, 10:32

Cum spuneam si in alte posturi, Resun sunt cam cele mai ieftine, eu in ultimii ani nu am avut nci o problema cu ele. In legatura cu consumul nu stiu ce sa-ti spun , depinde cat de cald este si in camera, si pe ce temperatura il setezi.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

de Florin » 21 Sep 2008, 12:21

La 30 l poti sa iti iei unul de putere mica.Nu cred ca va consuma mult.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de lxndr_faur » 21 Sep 2008, 13:45

da incalzitorul acel are termostat ??si e deplastic?(daca nu este de plastic il pot lua de sticla?)si cat ar costa unul pentru 25 de litri?
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de scorpyo982 » 25 Dec 2008, 17:05

Salutari!
Am si eu 4 broscutze de 5 luni. Chiar azi am avut un cadou nefericit de Craciun. Incalzitorul care l-am avut s-a spart. Am avut un incalzitor Hagen Elite de 100W pe care il tineam pe fundul acvariului. De dimineata am auzit cainele latrand si se agita la mine la usa. Sotia a sarit repede sa vada ce este si a inceput sa zbiere ca iasa fum din acvariu (care este in camera alaturata). Incalzitorul se sparsese chiar sub capacelul de protectie de la capatul lui si apa intrase in el. L-am scos din priza si am scos si copilasii din acvariu. Apa se facuse albicioasa. Nu-mi dau seama de ce s-a spart... Din fericire, bocutzele noastre nu au patit nimica!!! Atat mai trebuia sa pateasca ceva, deoarece doua din ele sunt sub tratament zilnic la nenea VETE. Iau injectii cu vitamine.
Am pus deocamdata un incalzitor care il aveam de la inceput (made in China) si am inceput sa caut pe net un incalzitor calumea. Mentionez ca locuiesc in Calan, Judetul Hunedoara si pe la noi nu prea sunt pet shopuri dotate, de aceea am ales comenzile pe internet.
Destul cu palavrageala si sa ajungem la subiect!
Am gasit un incalzitor Aquael Easy Heater de 75W, cu termostat. Incalzitorul e din plastic si e garantat ca e imposibil de spart. Va rog pe cei care aveti asa ceva sa-mi dati un sfat. Merita sa-l comand sau nu? Care ar fi dezavantajele si avantajele lui?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Dec 2008, 14:14
Localitate: Calan, jud. Hunedoara

de Pandy » 25 Dec 2008, 19:56

In legatura cu motivul pentru care ti s-a spart incalzitorul. Asa instantaneu fara sa i se faca nimic nu vad cum s-ar putea asa ceva, cel mai probabil si posibil este faptul ca broscutele tale i-au dezlipit ventuzele care erau lipite pe fundul acvariului si l-au scos afara, el fiind incins, in momentul in care a intrat in contact cu aerul rece se poate sa se fi facut o reactie din care a rezultat spargerea acestuia :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de bosssu » 25 Dec 2008, 19:58

Depinde de volum pentru ca incalzitorul sa mearga bine ar trebui 1w pe litru deci daca ai un acvariu de 25l iti trebe un incalzitor de 25w
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de alyenn666 » 25 Dec 2008, 20:09

daca te referi la alea plate din teflon cred ca e o idee buna sa-l cumperi...
am vrut si eu sa-mi iau dar cand am avut banii nu il mai aveau la pet shop....
uite la ce ma refer...: http://www.acvamax.ro/product_info.php? ... 71e20bavh7
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de scorpyo982 » 26 Dec 2008, 14:47

alyenn666 scrie:daca te referi la alea plate din teflon cred ca e o idee buna sa-l cumperi...
am vrut si eu sa-mi iau dar cand am avut banii nu il mai aveau la pet shop....
uite la ce ma refer...: http://www.acvamax.ro/product_info.php? ... 71e20bavh7


Este exact incalzitorul despre care vorbeam eu! In descrierea de la Zooplus e de plastic. Chiar ma miram eu cum sa reziste plasticul la incalzire, fara sa se topesca sau sa se deformeze. Daca e din teflon e ok. Chiar azi lansez comanda si mai comand pe langa incalzitor si un filtru extern Tetratec, deoarece am mari probleme si cu filtrarea. Multumesc de sfat! :wink: Pana la urma, va veni Mos Craciun si la bocutzele noastre! Mai cu intarziere, dar va veni! :lol:
4 bocutze fericite
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Dec 2008, 14:14
Localitate: Calan, jud. Hunedoara

de scorpyo982 » 26 Dec 2008, 14:55

Pandy scrie:In legatura cu motivul pentru care ti s-a spart incalzitorul. Asa instantaneu fara sa i se faca nimic nu vad cum s-ar putea asa ceva, cel mai probabil si posibil este faptul ca broscutele tale i-au dezlipit ventuzele care erau lipite pe fundul acvariului si l-au scos afara, el fiind incins, in momentul in care a intrat in contact cu aerul rece se poate sa se fi facut o reactie din care a rezultat spargerea acestuia :)


Pai cam asta ar putea sa fie singurul motiv, avand in vedere ca bocutzele mele sunt foarte active, zvapaiate, jucause, etc. Noaptea parca fac sarituri de la trambulina in acvariu. Asa se aude! Sigur au vrut sa vada ce e sub incalzitor! :lol:
Sper sa nu mai fie asa curioase si cu noul incalzitor!
4 bocutze fericite
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Dec 2008, 14:14
Localitate: Calan, jud. Hunedoara

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori