Incalzitor?

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Pandy » 26 Dec 2008, 19:40

Ai putea sa incerci sa pui pe incalzitor mai multe ventuze sau sa-l lipesti pe lateral astfel incat sa nu prea poata sa-l dezlipeasca (eu asa il tin)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de scorpyo982 » 29 Dec 2008, 22:01

Mersi de sfat! Oricum, astept sa-mi vina noul incalzitor de teflon, cu care nu cred ca voi mai avea treaba. Din cate am inteles, are si sistem de siguranta in cazurile in care ramane fara apa, asa ca pot bocutzele mele sa tot traga de el!
4 bocutze fericite
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Dec 2008, 14:14
Localitate: Calan, jud. Hunedoara

Dupa 10 ani incalzitor

de Glodeanu Natali Karina » 31 Ian 2010, 13:59

Dupa ce am intrat pe acest forum, am realizat ca poate broscutele mele au nevoie de incalzitor. Nu au fost niciodata bolnave, de mancat mancau, doar ca a venit acuma perioada mai rece.:D Toata ziua stau agatate de incaliztor, temperatura e inca intre 20-24 de grade, le las sa se mai acomodeze. Dar sunt mai fericite (excluzand faptul ca musca incalzitorul). Concluzia... daca nu aveti incaliztor, cumparati unul.
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Ian 2010, 23:55

de poope » 09 Iul 2010, 13:04

Am si eu o intrebare si daca tot e pe domeniul incalzitorului sper sa nu se supere initiatorul topicului ca intreb

Deci: de la ce forma ar fi mai bine sa iau un incalzitor de 250-300 de wati? Care este mai fiabila si mai buna ca raport calitate/pret. Stiu ca nu e foarte mare diferenta de pret intre ele dar vreau sa ma tina ceva vreme si sa isi si faca bine treaba.

Cu respect,

Mihai
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de necromage » 10 Iul 2010, 09:00

Daca permite bugetul, iti recomand AquaMedic sau Eheim. Eu folosesc AquaEl, sunt multumit de el, totusi trebuie sa-l schimb, nu mai face fata de cand am un acvariu mai "mare". Eu sigur o sa-mi cumpar Eheim, de AquaMedic nu am bani...
In orice caz, parerea mea (si sa ma contrazica cei cu experienta daca nu am dreptate), este mai bine sa cumperi un incalzitor de putere mare, mai mare decat ai nevoie la capacitatea acvariului, face fata mai usor, si nu trebuie sa-l schimbi daca iti faci un acvariu mai mare.
2 testoase de 1,5 ani, fericite, ar manca toata ziua...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Ian 2010, 12:02
Localitate: Sfantu Gheorghe

de poope » 10 Iul 2010, 09:04

clar ca il iau ala de 300 de W. Altu mai mare nu am vazut.

de JBL sau Tetra ce spuneti. Sau mai bine Eheim?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de SnaGLe » 15 Feb 2011, 02:13

Imi cer scuze ca redeschid topicul dar ca sa nu mai deschid eu altul, vroiam sa va intreb daca pot baga incalzitorul cu totul in apa, cand l-am cumparat mi-a spus sa il bag pana la partea de sus unde reglezi temperatura dar am vazut la mai multi ca il au in apa cu totul. Ma gandesc sa nu intre curent in apa daca se fisureaza firul prin incalzitor, nu stiu. Si alta chestie, cu filtrul. Am un filtru extern nu mai stiu ce firma in fine, dar cam face urat ma picura pe creier si nu il pot tine deschis tot timpul. M-am gadnit la un model de filtru daca ma poate ajuta cineva sa il fac pe viitor cand voi lua un acvariu mai mare si definitiv (deocamdata le tin intr-un fel de lighean mare dar macar au conditiile necesare), sa bag un tub pe o parte a acvariului izolat bine sa nu se scurga apa, tubul asta sa duca la "filtru"(o cutie ceva in care sa se filtreze apa) si din acel filtru prin alt tub sa iasa apa si sa intre inapoi in acvariu pe cealalta parte facand aceasi schema cu izolarea ca la intrare, nu stiu sigur daca ati inteles, daca nu o sa va fac un desen alta tada. Oricu prin metoda asta cred ca o sa se faca un vartej in acvariu dar la unul mai mare nu cred ca se simpte asa tare. Sau o alta idee de filtru silentioasa sau alta idee de fitru pentru un terariu in natura pe timp de vara (asta nu e neaparat nevoie sa fie silentioasa). Astept idei si raspunsuri
Testoasele Ninja: Ce nu te omoara te face mai puternic
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 22 Mai 2010, 20:42
Localitate: Galati

de Pandy » 15 Feb 2011, 07:32

Poti baga incalzitorul cu totul, iar de curent, nu-ti fa griji, nu moare testoasa curentata si nici tu daca pui mana pe el (iti spun din propria experienta).
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron