Iluminarea acvaterariilor cu testoase.

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Iluminarea acvaterariilor cu testoase.

de Monoceros » 02 Noi 2006, 12:19

Un factor foarte important pentru sanatatea testoaselor noastre este iluminarea.
Avand in vedere ca una dintre cele mai des intalnite afectiuni este carapacea moale, datorata neasimilarii calciului, iar cum calciul se asimileaza numai in prezenta vitaminei A, care la randul ei este asimilata numai in prezenta vitaminei D, vitamina care se fixeaza cu ajutorul razelor ultraviolete B (UV B), trebuie sa tinem cont, ca este strict necesar, ca lampa pentru iluminare sa emita ultraviolete B (UV B).

[*Mare atentie la radiatiile UV (ultra violet) pe care le emit anumite lampi fluorescente si nunumai.

Radiatile UV se impart in:
- Uv - A, nu sunt nocive, ofera pofta de mancare si vigurozitate testoaselor; pentru plante sunt chiar benefice pentru ca intra in procesul de fotosinteza. Sunt apreciate in general de cyanophyte (alge bacterii benefice). Sunt emise intre lungimile de unda de 320-400nm (nanometrii)
- Uv - B, foarte importante pentru testoase, cu ajutorul lor sintetizeaza vitamina D; pentru plante sunt nocive atunci cind sunt de mare intensitate si la o expunere indelungata. Complet nefolositoare plantelor si pestilor care nu pot sintetiza aceste lungimi de unda. In cazul cind sunt puternice, opresc dezvoltarea plantelor si alevinilor. Sunt emise intre lungimile de unda de 290-320nm (nanometrii)
- Uv - C, foarte nocive in iluminare directa. Duc la sterilitate si sunt letale. Sunt utilizate numai pentru sterilizare in UV, si pentru producerea de ozon. Sunt emise intre lungimile de unda de 180-290nm (nanometrii) ]

Eu nu recomand folosirea lampilor doar UV, in primul rand, datorita faptului ca necesita foarte multa atentie si supraveghere, iar in al doilea rand datorita faptului ca emit o intensitate foarte mare de radiatii UV in timp scurt si acest lucru este total nenatural.
Iata ca va recomand pentru Broscutele Testoase de Florida (cu tamplele rosii) si nunumai, tuburi florescente (neoane) pe care sa le folositi intre 8 si 12 ore pe zi:
-de la Hagen Exo Terra - Repti Glo 5.0 si 2.0 (de preferat Repti Glo 5.0, datorita faptului ca 2.0 nu face fata in totalitate cerintelor), mai multe detalii... http://www.hagen.com/pdf/reptiles/S2600.pdf
-de la JBL GMBH & CO - JBL Solar Reptil Jungle, detalii... http://www.jbl.de/factmanager/frame_pag ... e=2&Id=389

Un alt tip de sursa de lumina, insa doar de veghe, rolul principal fiind de incalzire a aerului si insulei eventual, este Heat Glo de la Hagen, care cu ajutorul razelor infrarosii emite caldura. Acest bec este recomandat pe timpul noptii, dar poate fii folosit si pe timpul zilei in combinatie cu un Repti Glo 5.0, atata timp cat doriti o sursa de caldura suplimentara a aerului si insulei eventual, daca este asezat deasupra ei. Distanta recomandata la care trebuie asezat este de 35 cm deasupra apei.

Sper sa apara si alte brand-uri care, chiar sa le faca concurenta, caci deocamdata doar acestea exista.

PS: Pentru cei mai indemanatici am facut un articol si despre montarea unui sistem de iluminare cu tuburilor florescente.
Ultima oară modificat de Monoceros pe 18 Mar 2007, 23:28, modificat de 10 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 02 Noi 2006, 12:57

cateva fotografii cu acvarii unde pot fi vazute si diverse tipuri de iluminare (pt inspiratie :)):
:arrow: http://testoase.com/forum/viewtopic.php?t=6
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Florin » 18 Noi 2006, 10:00

Salut! Dupa ce m-am gandit, m-am hotarat sa-i iau testoasei mele o lampa cu UVA si o lampa cu UVB.Problema este ca nu stiu de unde sa o iau, cat costa, cum arata si daca mai am nevoie de ajutor, voi mai intreba. :D
Pt monoceros. Ti-am trimis pe messenger, aceleasi intrebari.
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:10, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 18 Noi 2006, 11:20

Florin scrie:Salut! Dupa ce m-am gandit, m-am hotarat sa-i iau testoasei mele o lampa cu UVA si o lampa cu UVB.Problema este ca nu stiu de unde sa o iau, cat costa, cum arata si daca mai am nevoie de ajutor, voi mai intreba.


Daca ai testoase de Florida iti recomand de la Hagen Exo Terra Repti Glo 5.0 (este un tub florescent...neon). Il gasesti la Complex Comercial Cora Pantelimon, cum intrii (prin fata) faci dreapta, mergi pana aproape de capat si inainte de BCR este un petshop ZooMania...acolo este 36.50 lei
Ca sa aibe o durata de viata mai mare si sa nu stresezi testoasele iti recomand sa il alimentezi cu un balast electronic (il gasesti prin obor la vreo 7 lei). *Pentru indemanatici :P
...Buna alegere! :lol:
Ultima oară modificat de Monoceros pe 20 Noi 2006, 22:15, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 19 Noi 2006, 08:44

Dar ce radiatii produce acest neon? Asimileaza calciul in carapacea testoasei. NU prea stiu nimic despre lampi.UVA si UVB ce sunt? HAOGEN...produce radiatii UVA si UVB? Merci! Si imi pare rau ca ne-am certat pe celalalt forum.

JBL GMBH & CO - JBL Solar Reptil Jungle la ce ajuta? Eu i le-as lua pe amandoua.
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:10, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 19 Noi 2006, 11:38

Repti Glo 5.0 de la Hagen si JBL Solar Reptil Jungle sunt doua tuburi florescente aproximativ similare pentru ca emit 5% UVB si au un spectru complet (sigur ca sintetizeaza vitamina D3... deci asimileaza si calciu), iata si o comparatie a spectrului:
Imagine
Parerile sunt impartite, eu tind sa cred ca Repti Glo 5.0 este mai bun pentru ca emite si mai mult UV A si are un spectru mai putin puternic intre 470-520 nm ceea ce ar putea insemna ca vei avea mai putin parte de alge.
In ceea ce priveste intrebarea ta:
Florin scrie:HAOGEN...produce radiatii UVA si UVB?

...presupun ca ai vrut sa spui halogen...deci sa intrebi de lampile halogen...aici nu este asa simplu cum pare pentru ca exista multe tipuri de lampi halogen si cu spectru total diferit unele fata de altele. Sincer nu am studiat in amanunt acest gen de lampi din mai multe motive...nu emit un spectru complet, temperatura de culoare se modifica in timp, consuma foarte multa energie electrica (deci nu sunt economice), produc foarte multa caldura pe care nu ai cum sa o controlezi...si ar mai fii si alte motive pe care nu mi le amintesc acum, insa avand toate aceste motive, nu am nici cea mai mica intentie sa ma complic cu aceste lampi.
Despre UV ai sa gasesti aici...daca cunosti limba engleza, bineinteles. Imi pare rau, dar deocamdata nu am timp sa fac un astfel de articol...deci o traducucere completa :)
Ultima oară modificat de Monoceros pe 19 Noi 2006, 13:19, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ramunc » 19 Noi 2006, 12:55

In atentia detinatorilor de reptile !!!!
Nu achizitionati becuri, tuburi florescente care nu au reprezentat spectrul lungimiilor de unda pe cutie si neaparat invatati sa le cititi, caci poate nu emit undele "pe care le doriti"!
Asa cum a spus monoceros, sunt "unele surse" de radiatii (pe cutie pot scrie multe), dar fara spectrograma sunt egale cu zero.
Cunosc un caz, in care o persoana a achizitonat un bec de 75 W (un consum aberant) care, chipurile, emitea UV (cica scria pe cutie ca emite UV....si atat). Posibil sa fie emis si UV , dar cert e ca si-a prajit animalul care s-a ales cu arsuri cutanate, grave.
Asa ca atentie !!!!

Florin scrie:Dar ce radiatii produce acest neon? Asimileaza calciul in carapacea testoasei. NU prea stiu nimic despre lampi.UVA si UVB ce sunt? HAOGEN...produce radiatii UVA si UVB? ...



Ai aici informatiile care iti explica ce sunt UVA, UVB SI UVC :
http://911skin.com/uvbubarays.html

Salutari !
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12

de Florin » 20 Noi 2006, 09:00

Multumesc pentru tot! In sfarsit am inteles si eu cum sta treaba cu ultra -violetele. :D
Ultima oară modificat de Florin pe 29 Iun 2007, 08:47, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de gabosbaro » 08 Feb 2007, 14:02

stie careva vreun magazin in sectorul 4 de unde as putea sa iau un reptiglo 5.0??? :?:
Broscutele sunt niste animale mici dar cu suflet mare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Feb 2007, 12:04
Localitate: Bucuresti

de dandan » 14 Mai 2007, 18:00

buna...eu saptamana trecuta miam cumparat 2 broscutze..ji vroiam sa intreb dak este absolut necesar sa le cumpar lampa cu raze ultraviolete. uv a sau uvb..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 13 Mai 2007, 17:57
Localitate: CLUJ-NAPOCA

de Monoceros » 14 Mai 2007, 23:14

Da.
Daca citeai articolul integral... nici nu ne intrebai.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

neoane uv

de znincs » 10 Iun 2007, 00:22

ok...am si eu o intrebare,am citit despre neoane cu raze ultraviolete si am accesat un link de pe aceasta pagina care mi-a aratat citeva modele,acum...repti glo 5.0 din cate tin minte sint vreo 4 modele,de la 20w la 40 w...care e cel mai indicat?
tzutzu
 
Mesaje: 1
Membru din: 09 Iun 2007, 17:17
Localitate: timisoara

de Monoceros » 10 Iun 2007, 01:55

20W sau 40W... reprezinta puterea nu inseamna ca emite mai multe sau mai putine radiatii ultraviolete. Puterea tuburilor florescente este direct proportionala cu lungimea lor. Deci nu poti sa spui ca un tub de 120cm (avand 40W) este mai bun decat unul de 60cm (avand 20W) sau invers... nu poti spune decat ca cel de 120cm lumineaza pe o suprafata de doua ori mai mare in lungime fata de cel de 60cm.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de tart » 30 Aug 2007, 12:56

am o interbare, din ce am vazut mai sus am aflat decat despre heat glo la ce distanta trebuie fata de apa dar nu am inteles un repti glo la ce distanta minima fata de apa trebuie si daca e mai aproape poate provoca rani?
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 31 Aug 2007, 21:41

Repti Glo 2.0 & 5.0 trebuie sa stea deasupra insulei la o distanta de ~ 30cm, iar Repti Glo 8.0 & 10.0 la distanta de ~ 50cm. Da, (8.0 & 10.0 fiind mai puternice) pot provoca arsuri daca sunt asezate la distanta mai mica.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator