Iluminarea acvaterariilor cu testoase.

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Thurtwig » 04 Ian 2010, 20:01

M-am uitat si eu peste neoane dar am niste intrebari. Exista becuri de mai multi wati(13,15,40...) e vreo diferenta intrele ele? Cum trebuie sa le aleg, si cum fac, deoarece e si o diferenta de pret(vreau sa ies ieftin cu un bec)...
Multumesc anticipat. :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de bogdy » 04 Ian 2010, 20:05

daca watii e mai muli e mai puternica lumina .... deci depinde cat de mare e spatiu pe care vrei sa lumineze , dak vrei pe insula cu cat e mai aproape becu cu atat tre sa fie mai putini watii :wink: nu prea am timp sa iti expilc mai multe ... da intelegi tu ca esti destept/desteapta ;))
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

de Thurtwig » 04 Ian 2010, 20:10

Multumesc mult, pentru ajutor am inteles cum e (ma bazez pe variante mai mici de wati,10-20), mersi mult de compliment, nu mi-a mai spus nimeni inafara de rude ca sunt destept :oops: . De asemnea, sunt pasionat de animale(mai ales de testoase) si ar fi o motivare si aceasta.
THNX!
P.S.: Ceva greseli de exprimare dar erai grabit oricum...MERSI.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Locko » 26 Ian 2010, 21:32

Vreau sa imi iau un reptil glow 5.0 de 20W dar nu gasesc nicarie... nici pe net nu au, cica e o problema cu importatorul...
o alta varianta cine stie.
Daca are careva unul in plus in cumpar
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de ctabeatrice » 27 Ian 2010, 11:13

buna la toata lumea. am citit ceva interesant despre ce lampi au nevoie broscutele noastre si uitati-va ce am gasit:
http://www.exo-terra.com/download/light ... ide_EN.pdf
uitati-va la pagina 34[/list]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Ian 2010, 12:14

de ctabeatrice » 27 Ian 2010, 11:14

daca poate cineva sa-mi spuna la ce distanta trebuie tinut neonul Reptil glo si lampa sun glo
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Ian 2010, 12:14

de alyenn666 » 27 Ian 2010, 13:41

in general 30 cm e distanta optima...s-a mai scris daca nu ma insel chiar in acest topic..interesant materialul de la exotera

PS:nu mai posta mesaje unu dupa altul(foloseste butonul edit).
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Thurtwig » 27 Ian 2010, 17:08

Depinde(zic eu). Depinde de putere. Daca becul/neonul e destul de puternic(peste 20W) il poti pozitiona si la 60cm de insulita. Insa, daca becul/neonul este sub 20 de Wati il poti pozitiona si la 20cm daca vrei sa incalzeasca cat mai mult din insulita si cat mai puternic. Temperatura insulitei e importanta daca vrem ca broscutele sa fie "caldute".
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de alyenn666 » 27 Ian 2010, 18:37

pai si eu am zis "in general"...
ideea e ca intreba de distanta chiar in topicul despre care se discuta despre asta. "de lene" nici macar topicul unde a intrebat nu l-a citit...de asta nu m-am aventurat in explicatii cu wati ,temperatura etc.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de ctabeatrice » 28 Ian 2010, 09:42

multumesc mult pentru sfaturi, am bec san glo de 50w la 35 cm distanta de insulita si neonul reptil glo 15w la 20 cm de apa.
Nu te suparaalynn666 dar citesc foarte mult despre broscute cat sunt la serviciu, dar dupa ora 16 nu mai am acces la net, asa ca le citesc dimineata.
Multumesc mult tuturor
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Ian 2010, 12:14

de ctabeatrice » 28 Ian 2010, 14:15

am citit din scoarta in scoarta acest topit si am inteles:
in functie de puterea neoanelor sau a becurilor ele se pun la o anumita distanta, dar esentialul este: TEMPERATURA DEASUPRA INSULEI SA NU FIE MAI MARE DE 30 GRADE.
Corectati-ma daca gresesc va rog, caci atunci cand plec acasa de la serviciu voi masura temperatura sa vad cate grade am deasupra insulei.
Va multumesc.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Ian 2010, 12:14

de alyenn666 » 29 Ian 2010, 11:21

ai inteles bine..poti avea si 32 de grade da nu mai mult..oricum daca pot intra in apa oricand regleaza singure timpul de stat la temperatura...bafta
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 29 Ian 2010, 13:07

asta depinde... nu e musai sa fie la 30 grade. eu vara le scot pe balcon si bate soarele pe insula toata ziua unde sigur sunt mai mult de 35 grade. ideea e sa nu fie foarte arzator pentru ele... daca au insula mai mare.. o sa le observi ca stau ele la o distanta confortabila fata de punctul forte. si din cand in cand mai sar in apa chiar daca nu se sperie de ceva.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de ctabeatrice » 04 Feb 2010, 10:22

multumesc mult pentru sfaturi.
ar mai fi ceva: cum as putea sa suspend un neon reptil glo de 45cm si 15 w, ca sa pot mari distanta de la apa la neon. Vreau sa la pun mai multa apa in acvariu sa aiba si ele loc de joaca. Si ce suport trebuie sa cumpar pentru neon(neonul l-am cumparat dar nu l-am montat, pentru ca nu stiu ce sa cumpar: droser? balastru? nu ma pricep la electronica deloc si nu stiu ce as putea cumpara). Daca aveti vreo adresa de unde as putea cumpara de pe net, v-as fi recunoscatoare. Razele UVA de la un bec sun glo trec prin geam?(am capacul acvariului din geam).Ar trebui sa las acvariu fara capac?
Revin dupa ce am mai citit cate ceva. Am vazut ca daca imi cumpar un droser electronic si un reflector Juwel as putea rezolva problema. Dar cum prind cablu de neon? exista capace contra umezelii in care sa intre capetele de la neon? sau lipesc firele cu fludor direct de urechile neonului? Ajutati-ma va rog.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 26 Ian 2010, 12:14

de alyenn666 » 04 Feb 2010, 16:02

cel mai bine e sa te duci la un magazin de piese electrice si intrebi ce ai nevoie pentru neonul ala (vezi si lungime) .dupa aia inventezi u ceva ca sa poti suspenda suportul neonului. si nu acoperi acvariul razele uv nu trec prin sticla,plastic ...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron