alte intrebari

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

alte intrebari

de alyenn666 » 06 Noi 2007, 18:04

am si eu nevoie de accesorii pentru terariul broscutei mele...si sunt cam scumpe ...
stie cineva magazine cu preturi mai mici decat la zoomania??? in ploiesti... :D astept sugestii...si pentru incalzirea aerului ce bec ar trebui sa iau???
mai caut si un neon uv ...cu pacet complet..(suport alimenare...)....

e in regula daca ii dau sa manance inima si ficat de vita????
am mai cumparat si elixir vita terra de la vitacraft ..cum e recomandat sa il administrez???
inca ceva ... broscuta mea sta numai in apa....
in rest e ok ... :D
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 06 Noi 2007, 18:15

Nu stiu daca aveti acolo dar incearca sa cauti "animax". Pentru incalzirea apei trebuie sa ii pui un bec de 60 W deasupra pentru a mentine o temperatura de aproximativ 30 grade. Nu prea este in regula daca ii dai doar inima si ficat de vita deoarece ar trebui sa aiba un meniu mai diversificat, incearca niste creveti, sticks-uri si toate celelalte .... Vita kraft elixir este recomandat sa ii dai deoarece contine vitamina A, si nu numai, care este foarte buna pentru testoase. Ai o insulita pe care sa iasa ? Daca da probabil din cauza ca nu ii convine cum e pe ea, poate e prea rece temperatura aerului. Incearca cu becul si pe urma asteptam alte informatii
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de alyenn666 » 06 Noi 2007, 18:32

merci pt sfaturi...
de elixir am intrebat cum il administrez....pun in apa sau ii pun p carapace???
pe el scrie 1 picatura la 100g si broscuta mea are mai putin de 50...cum impart picatura???:))=))
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 06 Noi 2007, 23:13

ps:am uitat sa spun..Dopi(ASA O/IL CHEAMA) E DIN SPECIA Trachemys scripta scripta..
nu m-ar deranja niste sfaturi referitoare la specia asta in special
cam c lungime au neoanele uv???
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 06 Noi 2007, 23:21

am incercat cu becul...e ok daca e bec incandescent normal???
cam cat ar trebui sa-l las aprins???nu prea se vad schimbari in comportament..
sau o alta metoda pt a pastra si temp aerului constanta...ca pt apa am incalzitor q termostat..
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de rorazvan » 07 Noi 2007, 14:00

pentru incalzire ti-as recomanda un bec Heat Glo de la Hagen. Iar in legatura cu neonul, poate fi de 60cm sau la fel de bine de 120cm, depinde si ce dimensiuni are acvariul tau, cu cat neonul este mai lung cu atat suprafata pe care "actioneaza" e mai mare. oricum gasesti mult mai multe detalii aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=5

succes!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 07 Noi 2007, 14:10

Poti sa ii pui pe carapace vreo 2-3 picaturi si sa o intinzi tu cu degetul, sa o dai cu crema intr-un fel (nu am avut alta idee ca sa iti dai seama ce ar trebui sa-i faci). Becul ar trebui lasat permanent aprins :). Niste sfaturi in legatura cu tratamentul testoasei ... acelas ca si la testoasa de florida despre care multi vorbesc pe site :). Mult succes
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de alyenn666 » 07 Noi 2007, 15:11

inca o intrebare si va las ...:d
am vazut la profipet becuri hagen infrared...sunt ok si pt folosirea pe timp de zi??prize programabile stie careva unde gasesc in ploiesti???
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 07 Noi 2007, 15:14

merci mult pentru sfaturi....toate bune ....am luat si bec(hagen) si se pare ca broscuta e in toiu fericirii...
pentru ca si insulitele sunt cam scumpe si cam cretine prin petshopuri eu mi-am faqt una q mana mea...
pt persoanele mai indemanatice e simplu...trebuie doar putinA imaginatie,pietricele(daca sunt colorate q atat mai bn..),o placuta de plastic,niste silicon si polistiren....
metoda e simpla indoi plasticul astfel incat sa formeze o panta p care broscuta sa se poata urca usor.aqm p partea superioara lipiti pietricelele(daca sunt colorate puteti scrie si diferite cuvinte,nume etc).
aqm mai trebuie decat sa lipiti pe parte inferioara polistirenul,dar astfel incat insulita sa se echilibreze atunci cand o puneti in apa....
dupa ce lasati minim 24 de ore pt ca siliconul sa se usuce complet...puteti sa o folositi...
:!: inca ceva folositi doar silicon pt acvarii pt ca cel sanitar sau universal poate fi toxic pt broscutele voastre..si nu uitati inainte de toate sa dezinfectati materialele(plasticul,pietrele,polistirenul)..
am reusit sa postez poze q insulita faqta de mn si cu Dopi :d
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de dragonflyyy8 » 07 Mai 2008, 13:35

am vazut ca la petshop au de vanzare niste melci galbeni,oare testoasa va fi deranjata? sau invers... am citit undeva ca fecalele broscutei sunt toxice ptr alte vietati din acvariu.este adevarat?
:?
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de alyenn666 » 07 Mai 2008, 13:39

depinde ce vietati....de exemplu unui peste ii dauneaza....dar daca e vorba de melci sanitari nu e nici o problema...cred ca rezista doar ca testoasa s-ar putea sa-i manance....
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de dragonflyyy8 » 07 Mai 2008, 14:13

alyenn666 scrie:depinde ce vietati....de exemplu unui peste ii dauneaza....dar daca e vorba de melci sanitari nu e nici o problema...cred ca rezista doar ca testoasa s-ar putea sa-i manance....


:lol: pai imi povestea tipa de la petshop ca au obiceiul sa curete acvariu deci sunt sanitari, triiinnng:idea:....o sa cumpar unul sa vad cum merge treaba.
am incercat si cu un guppi...deci e adevarat ce se spune,ia facut rau, i mean a murit :(
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov

de diego » 07 Mai 2008, 14:31

o sa-ti manance sanitarul, mai bine renunta la idee.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de dragonflyyy8 » 07 Mai 2008, 17:39

diego scrie:o sa-ti manance sanitarul, mai bine renunta la idee.


o sa am grija :wink:
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 377
Membru din: 11 Apr 2008, 15:31
Localitate: brasov


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron