Problema incalzitor - curenteaza apa

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Problema incalzitor - curenteaza apa

de Astrid » 26 Ian 2019, 11:39

Buna ziua,

Imi cer scuze daca nu postez in categoria care trebuie. Ieri, cand am bagat mana in acvariu, m-am curentat putin. M-am gandit ca e de la incalzitor, il am de aproape 5 ani deci sunt mari sanse sa se fi spart un pic sticla si sa intre apa in el sau altceva. Comand unul nou care ajunge a doua zi. Il bag in acvariu pe cel nou si dupa 10 minute bag mana in apa si ma curentez din nou. (bine ca scosesem broasca din apa inainte).
Intrebarea mea e: ce e mai probabil? sa fie cel nou stricat din fabrica sau sa fie alta cauza pentru care curenteaza apa? Mai am un filtru in acvariu dar nu cred ca problema este de la filtru pentru ca dupa ce am scos incalzitorul am mai testat apa si nu m-am curentat.
Multumesc,
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Ian 2019, 11:25

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Sheppard » 27 Ian 2019, 00:43

Sigur nu e de la filtru? Mai e si altceva electric in apa?

Baga doar incalzitorul in priza si vezi daca se mai intampla. Daca e de la incalzitor, va trebui inlocuit si cel nou. Fiind in garantie, o sa fie inlocuit gratuit.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Arya Luna » 20 Sep 2021, 21:56

Dacă se sparge incalzitorul, sau se defectează filtrul, exista pericolul de electrocutare ''reala'' dacă pot spune asa....sau sunt concepute cu o anumita protecție ca sa nu te electrocutezi.....sau pur și simplu doar te gâdilă puțin ??
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Mar 2021, 17:55

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Sheppard » 20 Sep 2021, 22:44

Teoretic, cele de calitate cel putin, functioneaza la voltaje si amperaje mici. E un discomfort, dar pentru testoase nu e foarte placut.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Arya Luna » 20 Sep 2021, 23:52

...cele de calitate.... se poate, te rog, câteva exemple de branduri bune în domeniu ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Mar 2021, 17:55

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Sheppard » 21 Sep 2021, 09:28

Pentru incalzitor: Eheim Jager; au o serie noua e-tronic faina.

Pentru filtre: Eheim, JBL, Tetra, Oase. Ideea e sa aiba cat mai multe medii de filtrare.

Sterilizator UVC ieftin si ok: https://iazz.ro/magazin/echipament-iaz/ ... -osaga-7w/
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Arya Luna » 21 Sep 2021, 09:56

AQUAEL cam pe unde se situează?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Mar 2021, 17:55

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Sheppard » 21 Sep 2021, 10:32

Pe undeva la mijloc. Incalzitoarele m-au dezmagait pentru ca se deregleaza repede si sunt diferente mari intre ce setezi si temperatura apei. La filtre au o serie interesanta, Versamax, dar se preteaza doar la testoase mai micute, pui si juvenili.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Arya Luna » 21 Sep 2021, 11:35

Te întrebam de AQUAEL pentru ca am luat un acvariu complet AQUAEL (acvariu, filtru asap 300, incalzitor fix 2 zone 50w și lumina led zi/noapte pentru un pui de broscuta.
Incalzitorul nu are opțiunea de a regla temperatura dorita, cică menține automat temperatura apei la 25⁰.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Mar 2021, 17:55

Re: Problema incalzitor - curenteaza apa

de Sheppard » 21 Sep 2021, 12:00

Nu sunt fan al seturilor complete. De obicei nu ofera ce trebuie si sunt un mare compromis. Lampa LED e inutila la testoase, e buna doar la acvarii cu pesti. In schimb, becul/neonul UVB si cel pentru incalzit sunt obligatorii.

Vezi daca ai necesarul: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Acvariile sunt o solutie scumpa, greu de amenajat, sunt fragile si nu le recomand pentru testoase niciodata. Suprafete de sticla/transparente vor fi un stres continuu pentru testoasa si va incerca sa treaca de ele.
Testoasele acvatice au nevoie de acvaterarii, nu de acvarii. Ideal asa ceva pentru testoase: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori
cron