Filtru extern

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Filtru extern

de TestosSiBroschi » 03 Iul 2018, 17:36

Buna ziua,

Ma chinui de cateva saptamani cu filtrul Tetra ex 800+ la un acvariu de 200 de litri cu 3 testoase de 10 cm si mai multi pesti( vor fi separate curand), problema mea este ca nu pare sa traga apa corespunzator, e ceva mazga care se tot formeaza in filtru si il tot curat cu apa de acvariu la cateva saptamani, apa tot timpul e incetosata si singurele dati cand functiona corect era la inceput si cand aveam un burete mare la intrare, testoasele tot muscau din burete si l-am scos ca sa nu faca blocaj, de atunci apa nu a mai fost clear, ma gandeam sa pun o pompa la intrare care sa fie aproximativ cat spune ca e si filtrul ca sa traga corespunzator apa si sa ramana mizeria in pompa, risc sa stric filtrul sau ce as putea face sa il fac sa functioneze corect?

Mersi
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Filtru extern

de Sheppard » 03 Iul 2018, 18:52

S-ar putea sa nu faca fata la 3 testoase + pesti. Sunt multe vietati si solicita la maxim filtrul.

Recomand si instalarea pe traseul de OUT a unui sterilizator UV-C (nu trebuie nu stiu ce putere, ajunge si asa ceva: https://iazz.ro/magazin/echipament-iaz/ ... -osaga-7w/).

Ce am mai facut la filtrul meu Tetra Ex 700, a fost sa scot plasticul acela de la capatul tubului de admisie si am pus acolo un ghiveci din acela mic de plastic, provizoriu, in care vin plantele acvatice, cu orificii mai largi, care sa nu se colmateze la fel de rapid si l-am fixat cu niste sarma palstifiata (cu care se leaga cablurile). Daca sunt suficient de mari testoasele, poti lasa jos de tot plasticul acela de pe tub. Insa la testoase mai mici am avut surpriza sa vad ca ocazional ramaneau cu carapacea blocata acolo (treceau pe langa si le sugeau in tub cu varful carapacei), fiind risc de inec, asa ca am ramas cu ghiveciul pentru plante in capat.

Apoi am mai luat un sarpe de curatat tevi pe care il bagam pe traseul de IN o data la cateva zile pentru a elibera orice alge sau mizerii mai grosiere care infundau traseul si scadeau debitul.

La 3 testoase nu ai cum sa scapi de mentenanta canistrei la cateva saptamani si asta o sa fie totdeauna ceva normal pentru ca iti produc mult mizerie.

O alta sugestie este sa le hranesti in alt recipient. O sa reduca mult din mizerie.

Iar daca iti tolereaza plante acvatice, o sa te ajute si acelea la filtrare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Filtru extern

de TestosSiBroschi » 03 Iul 2018, 19:34

Mi se pare foarte ciudat cum a functionat cu buretele la intrare, probabil pentru ca toata mazga si mizeria ramanea blocata in el? Voi incerca sa gasesc ceva sita de plastic sa pun in jur la intrare si sa pun dinnou burete, mai sunt cateva luni pana ma mut si voi separa testoasele, nu suport pana atunci acvariul asa x.x
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Filtru extern

de TestosSiBroschi » 11 Iul 2018, 08:55

Am cumparat o perie speciala pentru furtun si am curatat foarte bine tot, am desfacut capacul la filtru si am scos toata mazga, filtrul merge acum la capacitate normala si apa e dinnou super curata, inainte nu am reusit sa scot mizeria nici cum fara peria asta.

Si aici e inventia pentru burete, nu mai ajung acum sa muste din el, mesa alba e din plastic deci nici aia nu o pot rupe :
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Filtru extern

de Sheppard » 14 Iul 2018, 09:46

Excelent. Mentenanta la tuburi trebuie facuta din pacate mai des. Nu prea ai cum sa previi depunerile de alge si bacterii pe tuburi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori