Microorganisme si melci

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Microorganisme si melci

de mitzanu » 28 Iun 2017, 10:48

Salut,

Revin la voi cu o intrebare ce ma apasa de ceva vreme. In trecut am detinut cateva acvarii cu pesti, in care tineam si cativa melci pentru a avea peretii acvariului curatati.

De aproape un an detin doua broscute sanatoase, iar in acvariu este prezent si un substrat de pietris. Am observat ca la ceva timp acesta se murdareste, iar o data cu el si peretii acvariului.

Intrebarea mea este: se recomanda adaugarea unor melci in acvariu impreuna cu doua broscute? Existe vreun pericol? De asemenea, credeti ca un peste sanitar ar ajuta?

Mentionez ca acvariul are filtru si nu am avut pana acum nicio problema.

Multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2017, 18:21

Re: Microorganisme si melci

de NatureHouse » 29 Iun 2017, 18:55

Salut! Nu cred că ar rezista melcii împreună cu țestoasele. Cel mai probabil îi vor mânca și ,dacă e vorba de un exemplar mai mare, tot îl vor percepe că hrană și vor reuși să-l guste până la urma. In legătură cu o specie sanitară, cum ar fi un Hoplosternum sau un Plecostomus, exemplarele mici sigur vor fi atacate de țestoase, poate ar fi în regulă cu un exemplar mare, deși e destul de probabil să îl streseze. Contează mult și dimensiunile acvariului și câte ascunzișuri au.
Am văzut cazuri în care țestoase Trachemys conviețuiau fără probleme cu Pleco, depinde mult și de țestoase in sine.
Probabil acea murdărie e alga verde/brună (care se dezvolta cu atât mai bine cu cat are mai multa lumină) care se depune pe sticla și accesoriile oricarui acvariu/ terariu acvatic, e o pacoste pentru toți cei care dețin așa ceva. Există substanțe contra ei, de la mărci precum Sera sau JBL, mai mult pentru prevenirea ei (deși tot reușește să apară după o vreme) , dar nu știu cât de indicate sunt in cazul țestoaselor. Filtrul nu o poate elimina decât după ce o îndepărtezi cu un burete, ceva de pe pereți și speli pietrișul.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Microorganisme si melci

de mitzanu » 30 Iun 2017, 17:15

Salut!

Multumesc foarte mult pentru reply! Daca are cineva experiente cu astfel de substante, v-as ruga sa ma ajutati :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2017, 18:21

Re: Microorganisme si melci

de Sheppard » 30 Iun 2017, 22:51

Cat de mari sunt testoasele? Daca sunt mai mici poti icnerca cu melci acvatici mai mari.

Nu prea as recomanda introducerea de tot felul de substante in apa. E important, de asemenea, sa ai o cadere de apa buna de la filtrul extern, care sa agite si sa oxigeneze apa. Si asta mai limiteaza cresterea algei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Microorganisme si melci

de mitzanu » 01 Iul 2017, 21:15

8 respectciv 6 cm :)

Filtrul il tin in acvariu, iar aerul intra direct in acvariu. Zici ca ar fi mai ok sa il las putin in exterior, astfel incat apa din el sa aiba cadere in cea din acvariu? Am un filtru intern, nu extern :/
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2017, 18:21

Re: Microorganisme si melci

de Sheppard » 02 Iul 2017, 19:00

Da, e problematic cu filtrul intern, nu prea ai cum sa faci cadere de apa. Oricum, la testoase o sa iti trebuiasca inevitabil unul extern. Nu stau mai mult de 1 an sub 10cm testoasele.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator