UVb si Caldura- prima oara la 20 ani

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

UVb si Caldura- prima oara la 20 ani

de overford » 19 Oct 2016, 06:17

Salut! Am 2 testoase cu tample rosii (fem si masc) de 20 de ani. Nu am scuze pentru ignoranta mea... cert este ca m-am bazat doar pe auzite si nu am cercetat pana recent conditiile minime de gazduire a testoaselor. Spre norocul nostru, ele sunt sanatoase, pline de viata, cu diametrul de aprox 25cm, dar majoritatea vietii lor au petrecut-o in apa, rareori si pe balcon la soare. Uitandu-ma in urma acum inteleg de ce uneori cand lasam nivelul apei mai mic se urcau una pe cealalta, uscandu-si astfel carapacea.
Maine/poimaine am sa le fac o rampa din plastic (polipropilena) care sa le permita accesul la exteriorul vasului si un ţarc (imposibil de escaladat), donandu-le astfel jumatate din camera.
Intrebararile mele sunt:
1)avand in vedere ca este octombrie, sa le montez tot acum o lampa UV si una cu Incandescenta?
2)Sau doar UV acum, iar cea pentru caldura dupa iarna? (ele anual refuza mancarea de prin noiemb/dec, cand le pun la hibernat 1-3 luni, un an nu le-am pus si au fost foarte lenese in periaoda iernii si nici nu mancau)
3)UV se monteaza catre vas(apa) sau uscat (aceasi zona de actiune ca cea cu incandescenta?) ?
4)Becul de 100W nu le deranjeaza vederea? Exista un mod de a filtra lumina dar nu si caldura?
5)Recomandati lampile ceramice de caldura? Daca da, de cat, 50w?
6)Pentru a lua temperatura din mediul uscat pot folosi doar termometre din petshopuri? De ce nu si normale?
7)Iarna sa le dau din ce in ce mai putina lumina UV?
Mentionez ca habitatul lor va avea si incalzire intr-un anumit perete de la tevile de apa calda. Va multumesc anticipat pentru raspunsurile la cele 7 intrebari!
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Oct 2016, 05:25

Re: UVb si Caldura- prima oara la 20 ani

de Sheppard » 24 Oct 2016, 21:58

1) si 2) Depinde ce vrei sa faci. Daca le hibernezi, trebuie sa stea minim 3 luni la 4-10 grade, intr-un recipient cu un alt recipeint mai mic cu apa, in jur pamant si ceva fan moale sub care sa se ascunda (de la cel dur se produc rani la ochi pentru ca le intra betigasele durel in ochi). Hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654 - daca nu se intrunesc conditiile adecvate de hibernare si se face ceva intre, e nasol pentru ele, ca raman suficient de active cat sa consume resurse, dar nu suficient cat sa si manance si sa digere.

Daca nu se hiberneaza, trebuie montate becurile, simulate conditii de vara, adica lasata becul UV-B 12 ore pe zi aprins, iar cel pt caldura de pe la 12-17. Temperatura apei se mentine pe la 24 de grade cu incalzitorul (recomand si protectie din palstic ca sa nu il sparga sau sa se sparga accidental la mentenanta). Daca scade temepratura sub 20 de grade, nu o sa mai manance.

3) Pentu UV-B exista varianta de neon (Exo terra - Reptiglo 5.0) de diferite dimensiuni sau becul (Exo terra - Turtle Bulb sau Reptiglo 5.0/Reptile UVB100). Neonul va sta oricum peste tot. Becul se poate orienta mai mult spre unde sta la uscat testoasa. Radiatiile si lumina de la acesta vor stimula si cresterea plantelor naturale din acvaterariul creat.

4) si 5) Pentru incalzit se pot folosi becuri cu emitere de infra-rosii, becuri obisnuite sau becuri ceramice. Cele ceramice sunt cea mai eleganta solutie. Grija insa la lampa in care stau: trebuie sa permita o racire adecvata a duliei si lampii, sa duca watii necesari becului si sa nu acumuleze condens, altfel se risca electrocutare, stricarea lampii sau explozia becului. Sunt niste lampi speciale de la exo terra pt becuri destinate incalzitului: http://www.exo-terra.com/en/products/fixtures.php

6) Termometrele obisnuite, clasice, au mercur. Daca se sparge (testoasele mature au forta mare si pot sparge si incalzitoare de apa daca sunt neprotejate), moare tot ce e in jur. Apoi se evaporeaza rapid si devine si aerul dinc amera toxic. Nu e prea ok. Merg cele digitale eventual. In rest, cele din pet-shop digitale sau cu alcool.

7) Am raspuns la 1) si 2). Depinde de alegere. Daca se hiberneaza atunci deloc. Daca nu, atunci 12h/zi, imitate zilele de vara. Doar o ameteala intre e daunatoare pentru sanatatea lor.

Nu prea e ok cu incalzirea de la teava. Nu o sa ai caldura permanent, nu o poti controla. De aceea e necesar un incalzitor cu termostat. Plus ca daca optezi pt acvariu, o sa ai un perete incalzit, iar restul nu, mai ales acum iarna. Ceea ce va duce la dilatari si contractii eprmanente a sticlei si te vei alege cu un acvariu spart in scurt timp. Sunt patit.

Nu recomand acvarii. Sunt grele, scumpe si fragile. Se pot amenaja chesii mult mai faine cu aizuri rpefabricate si cutii de plastic: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Conteaza suprafata mare de inot: deci altime si lungime mari, mai ales pentru testoase mature. E nevoie si de filtru etern puternic. Alte info, pe care le-am mai enumerat: viewtopic.php?f=2&t=3768 si aici viewtopic.php?f=1&t=3795

Recomand si astea: viewtopic.php?f=1&t=3659 si viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Acvariu amenajata corespunzator: https://www.youtube.com/watch?v=sQDepqFLpF4 Si youtube-ul e destul de plin de astfel de exemple. Dar eu sustin ideea cu iazurile prefabricate metnionata mai sus pentru interior.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori