Apa foarte tulbure, pentru prima data. Sugestii?

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Apa foarte tulbure, pentru prima data. Sugestii?

de rorazvan » 17 Sep 2016, 09:44

Salut,

De doi ani si ceva am un filtru extern JBL CristalProfi e401 care isi face treaba destul de bine pentru cei 60 litri. O data la cateva luni schimb apa partial, curat buretii si ii schimb pe cei mici laterali, care aduna cea mai mult mizerie, clatesc recipientii si bio-balls etc. Apa este limpede, chiar daca se mai aduna mizerie in spatele incalzitorului, nu se schimba claritatea apei, cel mult isi schimba putin culoarea.

Luna asta, vazand ca incepe sa traga greu mai des, am zis sa fac o schimbare a tuturor mediilor filtrante, desi stiu si s-a tot discutat ca nu e bine sa schimbi totul deodata si bacteriile care se formeaza acolo au rolul lor. Poate aici a fost greseala mea si astept un sfat de la voi.

Ideea este ca am schimbat ambele straturi de bureti, inlocuindu-i cu unii noi, cat si materialul filtrant (bio-balls), cu Micromec de la JBL - mi-a fost recomandat si de vanzator ca fiind acelasi cu care a venit filtru la inceput, par a fi acelasi tip de bile. Debitul este foarte bun, jetul de apa are curgere puternica, insa apa este foarte tulbure, ceea ce nu mi s-a mai intamplat deloc pana acum. Iar la inceput am simtit un miros ciudat al apei, care nu era de obicei.

Nu stiu daca este din cauza bilelor Micromec :trebuie schimbate sau am pus prea multe sau prea putine? Sa astept pana se formeaza acele bacterii sau este ceva ce pot face acum? M-ar ajuta orice sfat din partea voastra, pentru ca nu-mi place cat de tulbure arata apa si as vrea sa rezolv problema asta.

Multumesc frumos!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

Re: Apa foarte tulbure, pentru prima data. Sugestii?

de Sheppard » 17 Sep 2016, 19:42

Da, asta e problema: sunt mediile de filtrare noi si nu s-au ciclat inca. Trebuie sa astepti pana se aduna bacteriile pe ele si incepe filtrarea biologica. Sfatul meu ar fi sa lasi apa asa. Ar trebui sa se clarifice in cateva zile.

Daca totusi vezi ca ramane in continuare tulbure, mai e varianta sa atasezi un sterilizator UV-C, dar daca ti-a tinut apa clara si fara asta, nu e cazul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Apa foarte tulbure, pentru prima data. Sugestii?

de rorazvan » 18 Sep 2016, 11:11

Merci pentru sugestii!

Au trecut 10-11 zile de cand am facut schimbarea mediilor filtrante si din a doua zi apa a inceput sa devina tot mai tulbure, iar de atunci o tine tot asa. Parca a inceput sa faca si putina spuma pe margini.

O sa incerc sa mai las apa asa, sa vad cum merge. Am inteles ca poate dura pana la 3 saptamani pana se cicleaza acvariul, este corect? Exista vreun risc pentru testoase sa stea in apa asta?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

Re: Apa foarte tulbure, pentru prima data. Sugestii?

de Sheppard » 18 Sep 2016, 23:26

Da, cam 2-4 saptamani dureaza pana ajunge la capacitate maxima.

Daca de 10 zile e asa, as zice sa schimbi apa, macar de 1/2 sau 3/4. Nu e prea ok sa stea testoasele acolo acum.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Apa foarte tulbure, pentru prima data. Sugestii?

de rorazvan » 24 Sep 2016, 09:23

Am schimbat 3/4 din apa si am asteptat cateva zile, insa a ramas limpede si nu s-a mai tulburat. Este totul in regula acum. Merci de sfaturi. :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

Re: Apa foarte tulbure, pentru prima data. Sugestii?

de Sheppard » 25 Sep 2016, 09:23

Bine ca s-a rezolvat :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron