Iazul pentru țestoase

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 22 Iun 2016, 17:10

Tocmai ce am restaurat heleșteul si ceva nu e chiar în regulă . Noi l-am împrejmuit cu un gard împletit din nuiele, cea mai mică înălțime fiind de 30 cm. Am avut surpriza neplăcută de a ne dispărea țestoasa din iaz. Nu-mi pot da seama cum, întrucât era securizat gardul, nu rămăseseră goluri pe unde ar fi putut evada. Se poate să fi escaladat? Apoi, m-am gândit la varianta ca a luat-o cineva, dar bănuiesc că oamenii au lucruri mai bune de făcut decât să fure țestoase ...
Acum vin cu întrebările: Cu ce ati împrejmuit iazul țestoaselor? Din ce material e gardul?
Trebuie să refac repede situația helesteului, pe motivul că am deja doritori si țestoasele așteaptă.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 22 Iun 2016, 22:10

Da, sunt experte la catarat si sapat pe dedesupt, evadat in general. Pentru imprejmuire trebuie curbat sus gardul spre interior, ca sa nu poata escalada si trece peste, macar 25cm inaltime, destul de rigid (daca folosesti plasa de gard, piloni din jumate in jumate de metru), iar in pamant inca minim 10cm ingropat.

Varianta mea: plasa de gard taiata la 25cm, piloni de lemn din jumate in jumate de metru, prins totul cu coliere de plastic, curbat sus spre interior, indoite varfurile care ieseau ina fara ca sa nu se raneasca in ele, iar bordurile de la dale merg inca vreo 10-15cm in pamant, deci nu pot sapa pe dedesupt) - viewtopic.php?p=26152#p26152

Gardul de nuiele e destul de usor de escaladat pentru ele, fara modificarile mentionate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 23 Iun 2016, 07:56

Am înțeles. Dar dacă atașez încă vreo 20 - 30 cm de plasa curbata spre interior in prelungirea gardului de nuiele, e ok? Pilonii sunt puși la distanta potrivita.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 23 Iun 2016, 22:03

Spre interior nu trebuie chiar atat, chiar si 5cm ajung. Nu stiu dedesupt cum sta treaba, ca pot sapa si pe sub gard.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 23 Iun 2016, 22:51

Spațiul e bine înierbat. Adică, s-a format ca o plasă din ierburile mărunte de pe acolo și sunt fibroase, e dificil de săpat. Să pun un rând de pietre/caramizi, ceva pe interior la baza gardului?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 24 Iun 2016, 00:02

Eu recomand sa ingropi plasa si in pamant 10cm. Chiar dau tunel pe sub obstacole.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 16 Iul 2016, 11:59

Urmează să aduc o Tryonix pentru iazul de 1000-1200l . Este nevoie de aceeași atenție pentru gard? Am pus pietriș cu nisip în jurul iazului, dar și pe fundul apei. Ce alte condiții speciale necesita? Va mulțumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 16 Iul 2016, 14:51

Da, pot escalada si astea gardul daca vor, dar petrec mult mai mult timp in apa.

E bine ca ai bagat substrat si pe fund, pentru ca prefera sa stea ingropate pe fund, air malurile nisipoase sunt de asemenea preferate pentru ponta si stat la soare.

In functie de specie, unele sunt mai agresive decat altele. Singura problema ar fi sa nu atace restul testoaselor.

E de mentionat ca se maturizeaza sexual destul de repede in captitivitate si ajung la dimensiuni mari (Trionyx triunguis poate ajunge la maturitate sexuala in primul an de viata).

Grija sa nu fie suprapopulat iazul. Pana la urma, au nevoie de suprafata mare de apa toate testoasele, iar Trionyx cu atat mai mult.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 16 Iul 2016, 15:08

Nu poate sapă pe sub gard? Iazul acesta e doar al ei, celelalte au un alt helesteu. Încă nu cunosc subspecia, nu-mi dau seama din fotografii. Pare a fi Apalone Spinifera Aspera, dar nu stiu sigur. Mulțumesc de informații! Alte pretenții nu are?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 16 Iul 2016, 18:06

Eu zic sa urci si aici pozele sa identificam specia si dupa aia mai vedem daca trebuie ceva.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 20 Iul 2016, 07:40

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 21 Iul 2016, 15:58

Pare Pelodiscus sinensis: https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_softshell_turtle

Se pare ca ii place apa mai mica, dar tot cu necesitatea substratului, ca la restul testoaselor din genul asta pentru ca le place sa se ingroape pe fund. Si ca la restul speciilor de genul, sunt predispuse la infectii ale carapacei moi, mai ales fungice. Dieta e preponderent carnivora.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 21 Iul 2016, 16:44

Ok, mulțumesc. Substratul de pietriș este cam de 20 cm si sta numai acolo, azi nu am vazut-o. I-am lăsat un șprot, poate vrea. Nu stiu cum sa fac cu temperatura. Fiind în iaz, nu pot controla temperatura apei, e afară doar și se modifică. Am citit ca le-ar trebui 25-30 grade,iar eu nu am cum sa o obțin în iaz. Dacă nu acceptă ca hrana peștele, ar trebui mers pe hrana vie, să o stimuleze?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 21 Iul 2016, 17:16

Da, apetitul se stimuleaza usor cu hrana vie precum ramele. Oricum e normal sa nu manance in primele zile fiind mediu nou si necunoscut.

Cu temperatura iarasi e simplu: un incalzitor mare de 300W pentru acvarii - eu am de la Eheim Jager pt un iaz de 3000+ L si chiar daca nu face fata sa mentina o temperatura ridicata in zilele reci, e excelent in a preveni sa scada temperatura apei prea mult si evident, cand e soare, se va incalzi apa mai repede.

Se pot si combina si puse mai multe in acelasi iaz pentru rezultate optime. Important e sa aiba protectie de plastic peste ca altfel il sparge si se arde la el.

Recomand ca substratul sa fie mai degraba din nisip (ideal nisip din rau, fin, fara mizerii prin el, pentru a pastra si claritatea apei) decat din pietris. Sau o combinatie intre ele, preponderent cu nisip. Ele in natura stau in mâl, dar pentru a si vedea ceva in apa si a nu o tulbura prea mult, nisipul e alternativa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 22 Iul 2016, 10:22

Mulțumesc mult de indicații. Sper sa ii meargă excelent.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori