Iazul pentru țestoase

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 22 Iul 2016, 11:17

Succes!

Nu ne suparam daca mai pui ocazional poze sau filmulete cu ea pe aici :P
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 23 Iul 2016, 23:29

Sigur! Ori de câte ori am ocazia :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 07 Sep 2016, 14:38

Câteva poze cu țestoasa: http://imgur.com/a/KUjuu
Filmulețe nu pot atașa deoarece: ”Extensia mp4/mov nu este permisă”, probabil nu acceptă o caracteristică a lor.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 07 Sep 2016, 15:27

Foarte faina! Poza subacvatica cu ce e facuta?

Filmulete pe youtube e cel mai simplu, zic eu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de NatureHouse » 07 Sep 2016, 22:50

Mulțumesc! Pozele sunt făcute cu aparatul Fujifilm Finepix XP70, poate fi utilizat si la 10 m sub apa. Poza subacvatică nu era foarte clară, țestoasa a înotat si a ridicat nisipul de pe fundul iazului. :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Iazul pentru țestoase

de Taipan » 09 Mar 2017, 13:02

Salut,

Astazi am descoperit acest forum, am studiat doar partile esentiale ale lui.

Am o gradina cu gazon, cu o mica cascada si un iaz, in jur de 1000 litri, cam 60-70 cm adancime maxima. Iazul este delimitat de pietre printre care am plantat diverse plante.
Ma gandeam sa imi iau 1-2 broaste testoase de apa. Am gasit pe net o persoana care chiar doneaza 2 broaste cu tampla galbena de 4 ani. As avea urmatoarele intrebari:

1. Ce specie s-ar potrivi cel mai bine climei noastre? Si de unde o pot achizitiona. (nu se pune problema sa fur broaste din paduri). Mi-as dori o specie care sa fie activa o perioada cat mai lunga din an.
2. Cum as putea sa le ofer o zona de incalzire? Exista lampi de exterior cu ajutorul carora sa pot incalzi o piatra, atunci cand nu e suficient de cald afara?
3. In lipsa acestei pietre, pot sa folosesc un incalzitor de apa de titan de 300 de W, cred ca pot duce apa la 25 de grade, chiar si cand afara sunt 15.
4. In perioada de hibernare, le pot asigura un spatiu decent, cu temp constanta de 3-6 grade, in afara iazului. Pot ele hiberna si in conditiile de iarna de bucuresti (au fost si -20 de grade iarna asta in bucuresti), in apa din iaz, daca o tin constanta la 4-5 grade? Teoretic, cu 2-3 incalzitoare puse pe fundul apei, pot sa tin apa fara sa inghete.

Multumesc de ajutor!
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mar 2017, 12:32

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 09 Mar 2017, 17:08

1. Speciile din genul Trachemys sunt perfect adaptate si climei noastre. Cele cu tample galbene (Trachemys scripta scripta) sunt alegere buna si daca le adopti e cu atat mai bine. Mai sunt Pseudemys, Graptemys, Mauremys (la noi in pet-shopuri am vazut la zoomania Mauremys reevesi), dar eu zic sa ramai pe alegerea initiala.

2. Se pot pune si becuri pentru incalzit. Pentru exterior cred ca se preteaza mai bine cele ceramice cu emitere de infra-rosii. Singura problema e gasirea unui suport conceput pentru exterior, care sa reziste la intemperii + prizele aferente.

3. E chiar indicat sa pui si un incalzitor. Am si eu in iaz, foarte util cand fluctueaza temperaturile mult, mai ales toamna si primavara.

4. Nu e recomandat sa le lasi sa hiberneze afara. Daca le lasi afara peste iarna, cu incalzitor, vor sta doar in jurul incalzitorului si nu e in regula cu termoreglarea, risti sa nu hiberneze chiar complet si sa consume mai multe resurse decat normal. Fara incalzitor insa e nevoie de cel putin 1m adancime, cu un strat de mâl gros de cel putin 30cm pe fund. E dificil de asigurat asemenea conditii si riscant.
Recomandarea mea este sa se hiberneze in interior, in pivnita, sau alt loc care sa asigure temperaturi constante de 4-10 grade. Peste 10 grade devin active si consuma resurse aiurea, dar nu sunt suficient de active pentru a manca si digera hrana, deci vor slabi. Sub 0 grade e risc mare de deces prin inghet. Ideal pe la 4-7 grade. La mine imi ofera pivnita aceste conditii, unde hiberneaza in cutii mari cu recipiente cu apa, pamant si fân fin.
Topic despre hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654

Topic despre amenajarea iazului: viewtopic.php?f=5&t=3179
Alimentatie: viewtopic.php?f=5&t=3789
Cateva cuvinte despre patologii mai comune: viewtopic.php?f=9&t=7&start=105#p28754
Cabinete veterinare: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

O sa fie necesar si un filtru extern puternic pentru ca fac mizerie mare. http://iazuri-acvarii.ro/ au modele faine si preturi bune. Mi-am luat de la ei 2 filtre Pontec Pondopress 10.000 si sunt foarte multumit de ele: http://iazuri-acvarii.ro/iazuri/seturi- ... &order=ASC
Desigur, la volumul tau pot opta pentru ceva mai mic, dar sa fie conceput pentru un volum cel putin dublu daca vrei apa limpede cu saptamanile sau lunile. Si sa aiba neaparat si sterilizator UV-C. Despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9

Si inca o chestie utila, despre plante acvatice: viewtopic.php?f=4&t=17
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iazul pentru țestoase

de Taipan » 10 Mar 2017, 12:16

Multumesc mult pentru informatii, o sa imi aloc astazi niste timp sa le diger.
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Mar 2017, 12:32

Re: Iazul pentru țestoase

de Bllonduthzaaa » 14 Iul 2023, 21:36

Bună, va cer și eu câteva sfaturi dacă se poate.
Vreau sa fac un iaz pentru broasca mea și nu știu cum sa ma ocup de îngrijirea lui.
Cum sa mențin apa curată sau cum sa fac sa o schimb mai ușor ?
Vreau sa sap o groapa cam de 2/2 , sa pun nisip, apoi folie, amenajata cu pietre mari decorative, o creangă și... cam atât cred eu..
Dacă ma puteți ajuta cu câteva sfaturi?
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Iul 2023, 21:25

Re: Iazul pentru țestoase

de Sheppard » 14 Iul 2023, 21:43

Bllonduthzaaa scrie:Bună, va cer și eu câteva sfaturi dacă se poate.
Vreau sa fac un iaz pentru broasca mea și nu știu cum sa ma ocup de îngrijirea lui.
Cum sa mențin apa curată sau cum sa fac sa o schimb mai ușor ?
Vreau sa sap o groapa cam de 2/2 , sa pun nisip, apoi folie, amenajata cu pietre mari decorative, o creangă și... cam atât cred eu..
Dacă ma puteți ajuta cu câteva sfaturi?


Bun venit pe forum!

Inainte de toate sa ai in vedere si specia testoasei/testoaselor tale si necesitatile lor particulare. Unele au nevoie de subtrat, altele de apa mai calda, fluctuatii putine de temperatura etc.

Recomand sa incepi de aici: viewtopic.php?f=5&t=3179&p=26152#p26146

Filtrarea e obligatorie si se va alege in functie de volumul de apa. Cauta sa ai adancime mica, pereti lini, care pot fi escaldati de testoasa daca nu mai poate iesi la suprafata (fie cu plase de plante, fie pe plante in ghivece sau pe peitris ori trunchouri de lemn etc.).
Sunt diferite sisteme, gravitationale, sub presiune, filtrare tip "bog", cu mlastina in jurul iazului si 100% naturala. Trebuie sa te orientezi putin dupa buget si preferinte.

Recomand folie elastica (ex. Firestone). Poate iazuri-acvarii.ro e un loc bun sa studiezi niste preturi. Dedesubt obligatoriu geotextil pentru a feri folia de radacini.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator