Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Jethro » 29 Mai 2016, 21:51

Am studiat cu mare atentie teoriile existente despre ciclul azotului in acvarii. Intrebarea mea este daca se aplica si acvariilor locuite exclusiv de testoase sau este apanajul acvariilor cu pesti? Bunul simt si cultura generala despre chimie imi spun ca ar trebui sa functioneze la fel dar totusi nu reusesc sa obtin apa cristal in acvariul meu (L=64 cm; l= 34 cm; h coloana apa pana la platforma = 25 cm), populatie 2 testoase de Florida de cca 15 cm. Schimb cca 10l apa/saptamana, cu apa de robinet statuta 48h. Am un filtru intern si unul extern, am adaugat culturi de bacterii, substrat pietris, fara plante naturale. Ma poate ajuta cu ceva sfaturi un crescator experimentat care reuseste sa mentina un acvariu cristal clear?
Multumesc!
Ultima oară modificat de Jethro pe 30 Mai 2016, 08:07, modificat de 2 ori în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2016, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Sheppard » 29 Mai 2016, 22:39

Ce filtre ai (sa vedem putin mediile de filtrare si pentru ce volume sunt)?

Un sterilizator UV-C ajuta si el mult la treaba cu limpezirea apei, la fel si plantele naturale, precum zambila de apa.

Apoi o cadere de apa care sa agite apa si sa o oxigeneze va scadea din nou incarcatura microorganismelor, precum algele, care tulbura apa.

Eventual pune niste poze cu toata instalatia.

Ca sa eviti resturile de la alimentatie, le poti hrani in alt recipient, iar dupa ce au terminat, le bagi inapoi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Jethro » 30 Mai 2016, 07:54

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Filtrul extern carbune activ in sac de bumbac 200l/h
Filtrul intern burete spongios 100l/h
Hranirea o fac pe platforma. Broastele isi iau bucati pe care le mananca in apa.
Iluminare: bec LED echiv 27W

De 2 zile am lasat filtrele sa mearga continuu si parca s-a mai limpezit apa. De obicei merg cam 6h/zi programate.
Am comandat acum si un bec UVA/UVB: http://www.ebay.co.uk/itm/25-50W-E27-Re ... 1070351952
si inele ceramice de filtrare: http://www.ebay.com/itm/251814950321?_t ... EBIDX%3AIT
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2016, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Sheppard » 30 Mai 2016, 20:58

Na, pai aici e problema principala: intrerupi filtrele. Trebuie sa mearga 24/24, altfel e ineficienta treaba, nu se ajunge la echilibru si ti se da peste cap si filtrarea biologica.

Recipientul e cam mic pentru marimea testoaselor. Ar trebui sa te gandesti sa treci pe altceva. Eu recomand recipiente de plastic si mai ales ceva de genul: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

UV-B recomand de la Exo Terra - au doza optima de radiatii UV-B pt testoase. Pot confirma efectele pe pui eclozati si crescuti in casa in primul an. Cei care au primit becurile au crescut cu carapacea perfecta, iar cei la care am dus lipsa in primele luni au dezvoltat mici imperfectiuni, care s-au mai corectat pe masura ce au crescut.

- http://www.exo-terra.com/en/products/li ... _bulbs.php - Reptiglo 5.0 trebuie
- http://www.exo-terra.com/en/products/reptile_uvb100.php - Reptile UVB100
- http://www.exo-terra.com/en/products/tu ... b_bulb.php - Turtle UVB Bulb
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Jethro » 30 Mai 2016, 22:23

Multumesc de sfaturi. Va tin la curent cu evolutia.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2016, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de luminita22 » 01 Iun 2016, 15:14

Buna, vroiam sa te intreb ce lemn al folosit pentru acvariu?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 51
Membru din: 06 Apr 2016, 14:37

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Jethro » 01 Iun 2016, 16:39

Este o radacina umeda. Am luat-o de la MaxiPet.O folosesc broastele sa se urce pe platforma. Avantajul e ca sta pe fund, nu pluteste
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2016, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Jethro » 19 Iun 2016, 23:48

Cred ca am reusit sa ciclez acvariul. Apa e cristal! :shock: ph-ul este cam scazut, nitritii ZERO, nitratii acceptabili. Filtrele merg continuu de cca 1 luna

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2016, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Sheppard » 20 Iun 2016, 00:57

Super, pentru pH nu stiu ce ai putea baga. Eventual oxigenata apa mai bine, fie cu aerator, fie cu cadereade apa de la filtru, poate e dat de CO2 ridicat. Carbunele si/sau zeolitul nu sunt sigur ca ar contribui cu ceva la modificarea pH-ului.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Jethro » 20 Iun 2016, 08:39

Cadere de apa este. Incerc sa bag in filtru niste carbune activ, Merci
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2016, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Jethro » 27 Iun 2016, 18:42

Tot nu reusesc sa cresc ph-ul si sa scad nitratii. Am verificat apa de robinet e ok la ph si nitrati, am incercat carbune activ in filtru, am bagat zambila de apa in acvariu (au mancat-o broastele) degeaba. Am vazut ca exista la petshop Tetra Aqua Nitrate Minus. A folosit cineva? Da rezultate?
Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 29 Mai 2016, 21:39
Localitate: Bucuresti

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Sheppard » 27 Iun 2016, 21:43

Eu nu sunt fan al chimicalelor. Mai e varianta cu zeolitul, sau mai mult carbune.
Era fain daca iti rezista zambila de apa, alea chiar fac treaba buna. Eventual cauta una mai mare (la Zoomanai primesc mai mari, de obicei).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvariu testoase se cicleaza sau nu?

de Micha » 16 Apr 2017, 21:49

Sheppard scrie:Super, pentru pH nu stiu ce ai putea baga. Eventual oxigenata apa mai bine, fie cu aerator, fie cu cadereade apa de la filtru, poate e dat de CO2 ridicat. Carbunele si/sau zeolitul nu sunt sigur ca ar contribui cu ceva la modificarea pH-ului.



Buna seara,
Am primit cadou o broscuță de 4 luni și nu mă dumiresc cum e cu ciclarea.Am un acvariu micuț de 11 L din sticla, filtru intern, încălzitor și pietre mari pe fundul acvariului...A și 2 melci.. De aia care curata acvariul..Ăștia i-am luat eu.
Știu că e un subiect repostat..Și rediscutat...Dar va rog daca este cineva amabil sa îmi spună pașii pentru ciclare...Sper să nu fi încălcat prea mult regulile forumului,am o fetița de 18 luni și nu am timp de documentare.Multumesc frumos.
Micha
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2017, 18:20


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori