Adeziv

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Adeziv

de punishereug » 16 Noi 2015, 15:56

Salutare,

Am facut o insula din PETG si nu stiu cu ce sa lipesc de aceasta niste pietris/nisip.
Ar trebui sa lipesc cu un adeziv non toxic, rezistent la apa si de preferat sa nu fie elastic ca si siliconul.
Ma gandeam la ceva de genul rasinii poliesterice dar la un pret mai mic

Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 23 Mai 2010, 20:45
Localitate: Cluj Napoca(Baia Mare)

Re: Adeziv

de Sheppard » 19 Noi 2015, 00:06

Cu siliconul pt acvarii (NU cel obisnuit, universal, pt ca e toxic) merge excelent. Eu am lipit asa mocheta cu iarba artificiala (recomand sa faci la fel daca iti place). Merge sa lipesti ce vrei cu el si tine bine. E nevoie doar de un strat subtire.

Considera si plante naturale pt acvariul tau: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice

Deocamdata e ok spatiul amenajat, dar in curand va creste mai mare testoasa. Daca are conditii bune, ar trebui sa treaca de 10cm la carapace la varsta de un an. Atunci va trebui schimbat recipientul si trecut la filtru extern (cele interne nu fac fata la volume mari de apa). Recomand ca urmatoarea amenajare sa fie ceva de genul: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
cron