Ajutor

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Re: Ajutor

de Kanibal » 19 Sep 2015, 20:19

Sincer nu ma deranjeaza sa dau atata,stiu pot sa fac altceva cu banii aia dar vreau neaparat.Si in legatura cu nisipul din parcuri,lac,etc nu prea am surse de genul.Plus ca am un curatator de substrat pe care o sa-l folosesc in caz de ceva.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de Sheppard » 19 Sep 2015, 22:48

Nu stiu cum o sa creasca plantele doar in pietris.

Dupa cum cunosc eu testoasele, primul lucru dupa ce incearca gustul la plante, vor incerca sa sape la radacini si sa le scoata afara. Am observat ca e o ocupatie preferata cand se plictisesc.

Ce as recomanda eu, ar fi sa pui pietrisul ala prin acvaterariu (e decor fain), dar plantele sa le bagi separat, in ghiveche, cu pamant si nisip (poti lua de oriunde, un rau daca gasesti cu apa curata si sedimente pe mal e super, sau din comert - http://www.nevertebrate.ro/Substrat-si-nisip ), iar desupra substratului unde ai plantat planta sa pui un strat de pietricele, ca sa impiedice testoasele sa le dezradacineze. Poti pune peste pietricelele alea mici si unele mai mari ca sa tina in loc plantele si mai bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 20 Sep 2015, 05:37

Ok,si concret din variantele doua propuse de mine care sunt cele mai bune ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de Sheppard » 20 Sep 2015, 10:29

Eu zic sa il iei pe ala mai mare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 17 Sep 2016, 21:13

Dupa un an cu intarzieri (motive personale) am reusit sa achizitionez doua broscute perfect sanatoase si pline de energie , Sare si Piper. Specia nu o stiu, astept parerile voastre :D
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de NatureHouse » 17 Sep 2016, 22:42

Țestoasele sunt din specia Graptemys pseudogeographica. Îmi place mult cum ai amenajat. Să-ți trăiască! :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Ajutor

de Sheppard » 18 Sep 2016, 01:16

Dragut habitat, confirm si eu ca sunt Graptemys pseudogeographica. Eventual o poza la modelul de pe cap de sus pentru confirmarea subspeciei, dar par a fi Graptemys pseudogeographica pseudogeographica - testoasa harta falsa.

Grija doar cu pietrele sa nu se sparga incalzitorul. Nu se vede in poza daca ai si becurile pentru incalzit si UV-B.

Bine ca ai introdus si plante acvatice. Daca doresti, poti baga si zambile de apa (sunt excelente la filtrare) sau alte plante plutitoare, precum lintita sau salata de apa. Elodea densa iarasi le place mult.

Poti baga si un melc acvatic mare care sa mai adune din alge si resturi. Sunt la Animax spre exemplu cu vreo 3ron bucata destul de mari, cat sa nu fie mancati.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 18 Sep 2016, 10:14

Din pacate nu am gasit la vreun petshop zambila de apa, chiar doream sa achizitionez una, daca e cineva din Pitesti si vinde sunt dispus sa platesc. Mersi nature, sa iti traiasca si ale tale :D
Am neon uv-b reptiglo 5.0, bec normal nu am mai luat fiindca acvariul are capac si temperatura aerului este ridicata oricum.
Imagine
Imagine
Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de Sheppard » 18 Sep 2016, 23:24

Recomand sa nu inchizi niciodata capacul, sa fie foarte bine aerisit, altfel se creaza umiditate mare si exista risc crescut de infectii respiratorii si boli ale pielii.

Becul pentru incalzit ar trebui sa ofere un spatiu restrans unde temperatura se apropie de 30 de grade, unde sa stea dupa ce mananca pentru a digera hrana mai usor. Un bec simplu rezolva treaba, nu e nevoie neaparat de ceva special.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori