Ajutor

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Ajutor

de Kanibal » 13 Sep 2015, 00:35

Salutari,sunt nou pe forum,am o mica dilema.Am observat topicuri cu filtre,dar eu tot nu sunt lamurit,ce model de filtru sa aleg.Vreau sa achizitionez 2 broscute testoase,am mai crescut si inainte,dispun de 40l si am "cules" cateva modele de filtre,dar nu stiu care filtreaza cel mai bine din ele.Tin sa mentionez ca nu ma intereseaza cat de silentioase sunt,nu ma deranjeaza zgomotul produs.Toate sunt interne,din pacate nu dispun de spatiu suficient pentru unul extern.
Filtrele: -Eheim aquaball 2208
-Tetra easy crystal filter 250
-Smart internal filtrer 600(e mai "anonima" firma dar sunt destule magazine online care comercializeaza acest filtru)
Multumesc anticipat !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de yonzy » 13 Sep 2015, 11:46

daca n-ai spatiu de filtru extern? cand o sa trebuaisca un acvariu de 300l sau iaz ce faci? le pui pe olx?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Ajutor

de Kanibal » 13 Sep 2015, 12:08

Pana ajung la acele dimensiuni, mai e, dar când o sa ajung o sa fac modificări ca sa permită plasarea unui filtru extern
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de Sheppard » 13 Sep 2015, 14:19

Chestia e ca o Trachemys trece usor de 11cm lungimea carapacei in primul an daca are conditii bune si nu e chinuita. Deci in maxim un an (cel mai probabil mult mai repede), cei 40L vor fi insuficienti. Ca sa nu mai zic ca trebuie si spatiu pentru insula, rampa, locuri de ascunzis (pesteri, plante acvatice naturale si/sau artificiale etc.), incalzitor.

Pentru testoase, nici un filtru intern nu face fata mai mult de cateva zile. Si trebuie sa fie destul de mare chiar si pentru asta. Cu cat e volumul de apa mai mic, cu atat e mai greu sa mentii un echilibru si sa ramana apa curata si fara miros. Deci uita de filtru intern si treci pe unul extern. Filtrele externe nu ocupa spatiu mult. Spatiu ocupa doar canistra filtrului, care nu are de obicei un diametru mai mare de cativa zeci de cm.

Am facut cateva recomandari de filtrare aici: viewtopic.php?f=1&t=3725

Grup cu donatii si adoptii de testoase ai aici: https://www.facebook.com/groups/tarc08/
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 13 Sep 2015, 14:59

Am inteles,dar totusi ca filtru intern care face fata cel mai bine din cele mentionate mai sus,as vrea ca filtrul extern sa fie luat mai tarziu,cel putin pana mai "redecorez" spatiul pentru el.Am uitat sa mentionez ca acvariul are 60l dar eu il umplu pana la cca 40l,spatiu e destul pentru un an,un an jumate cel putin(parerea mea).
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de Sheppard » 13 Sep 2015, 15:59

Tetra are mai multe medii filtrante, dar e la limita cu volumul. Celelalte doua nu au alte medii decat buretele dar putere mai mare.

Eu zic sa incerci mai intai cu Tetra si daca nu treci pe celelalte.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 13 Sep 2015, 17:27

Mulțumesc foarte mult pentru sfaturi asa fac, iau tetra easy clean cel puțin pentru început
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de yonzy » 13 Sep 2015, 17:46

daca tot iei intern, cel mai bine e sa iei dublu volumul recipientului.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Ajutor

de Sheppard » 13 Sep 2015, 21:07

Ah, stai asa, am inteles ca detii deja cele 3 modele. Daca nu le-ai cumaprat inca, cum a spus si yonzy, ia ceva mai mare, macar dublul volumului. Si cu cat mai multe medii de filtrare.

Daca nu e suficient de puternic, deci de minim 80-100L, se va infunda repede, va trebui curatit des, ii strici astfel toata filtrarea biologica, ceea ce va duce la o filtrare ineficienta si se formeaza un cerc vicios.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 13 Sep 2015, 21:32

O sa iau la cunostiinta,ce ma faceam daca nu descopeream acest forum. :)
Am inteles ca testoasele mananca plantele naturale si eu as vrea sa introduc cateva (Anacharis in special mi-a placut si Aponogeton Ulvaceus eventual),se poate evita acest lucru?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de Sheppard » 13 Sep 2015, 22:39

Cu plantele naturale e putin problematic. In principiu trebuie sa vezi ce rezista mai bine la testoasa ta. De obicei merg bine plantele plutitoare care nu necesita substrat (lintita, zambila de apa, salata de apa), iar ca plante care necesita substrat cauta-le pe cele cu frunze mai late, tulpini mai groase. Daca ai prin zona balti sau rauri cu plante acvatice, poti lua si de acolo si le plantezi la tine. Doar sa nu fie din ape poluate si sa le clatesti inainte de a le introduce in acvaterariu.

Plantele le poti baga in ghivece daca nu vrei substrat peste tot (e mai greu de curatat daca ai substrat in tot acvaterariul).

Topic despre plante naturale: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice
Ceva plante care au rezistat mai bine la mine: viewtopic.php?f=4&t=3018&hilit=feedback

Dar e important sa ai plante naturale. Chiar daca le mananca testoasa e bine: fac parte din alimentatie si aduc aport important de vitamine si minerale. Apoi curata apa, reduc stresul testoasei prin oferirea de ascunzisuri si dau un aspect estetic deosebit mediului creat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 13 Sep 2015, 23:03

Multumesc foarte mult pentru sfaturi,o sa revin cu "produsul finit" peste ceva timp,daca mai am nelamuriri stiu unde sa apelez :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de Sheppard » 13 Sep 2015, 23:19

Ma bucur ca te-am putut ajuta, pentru asta e forumul.

Daca pui poze cu totul, putem da sfaturi tintite despre modificari. Nu uita de incalzitor (recomand si protectie la el: http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html - cu asta am salvat multe incalzitoare de la crapat, de catre mine si de catre testoase) si adopta te rog o testoasa daca poti de pe grupul ala. Oferi o casa unui animal nedorit si nu mai dai banii pe alta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ajutor

de Kanibal » 19 Sep 2015, 19:49

Salutari,am revenit,cu intrebari noi.Am reusit sa iau filtrul(Tetra easy crystal) si un termometru digital submersibil.Acum vreau sa achizitionez substrat si sunt in dubii,am inteles ca e bun cel de 10mm( http://www.zoomania.ro/index.php/reptil ... t3830.html ) dar am gasit si de granulatie mai mare( http://www.zoomania.ro/index.php/reptil ... t3833.html ).Pe care sa-l achizitionez in conditiile in care testoasele sa nu aiba de suferit,dar sa pot pune si anumite plante.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Sep 2015, 23:06

Re: Ajutor

de yonzy » 19 Sep 2015, 20:03

n-are rost sa dai atat pe niste pietre. substratul nu e obligatoriul, decat daca ai de gand sa-ti pui plante care au nevoie de asta. in general e bine sa pui pietre mai mari, sa nu le poate inghiti. poti sa-ti iei din gradina sau lac/parc. atat timp cat le speli bine. dar cu un filtru intern o sa fie aiurea cu pietre pe fund. eu am avut asa la inceput si mereu ramanea mizerie intre ele. + ca testoasele nu-s ca pestii. cel putin a mele distrug tot ce prind, nu pot sa am nimic frumos. am 3 plante care am ajuns sa le pun in ghivece mici pt. ca mereu mi le daramau.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori
cron