Caldura mare, mon cher!

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Caldura mare, mon cher!

de diego » 19 Iul 2007, 08:18

La mine in casa e la fel de cald ca afara, e 9 dimineata si in casa cred ca sunt peste 30 de grade iar broscutele mele par mai agitate ca oricand. Voi faceti ceva pentru a mai raci apa din acvaterii sau pentru a va mai racori testoasele? :?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 19 Iul 2007, 08:45

Eu unu ma descurc cu caldura retragandu-ma la munte si de broscuta care a ramas in grija mamei nu e nici o problema, nu cred ca ii este cald, ea prefera sa stea pe filtru sau in raza de actiune a bulelor. Cea mai buna varianta ar fi sa-i pui niste gheata sau sa muti tot acvariul intr-un colt mai racoros al casei. Mult succes cu broscuta sper sa nu ai probleme
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de toto_alex2rap4ever » 19 Iul 2007, 09:55

intradevar....o temperatura de 30 de grade sau chiar mai mare le agita...si la mine am observat asta....eu in ultima perioada ori reglez temperatura termostatului la 24 de grade si nu mai incalzeste nici apa atat de mult si tin in permanenta neonul aprins fara bec pentru a mai reduce din caldura...ori in toiul zilei le scot din acvariu si le las libere prin casa....oriunde dar numai pe gresie nu ca sa nu raceasca......de cele mai multe ori in pat sub supraveghere.....in intervalul de juma de ora in care le scoti...poti sa mai pui apa decantata si mai rece pentru a le aduce temperatura apei undeva la 24 de grade....chiar daca ti se pare o temperatura mica...in 5 minute o sa se stabilizeze la 26 de grade o temperatura favorabila.... eu cam asta fac in perioada asta de canicula... :P ... bafta
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Florin » 19 Iul 2007, 12:58

toto_alex2rap4ever scrie:intradevar....o temperatura de 30 de grade sau chiar mai mare le agita...si la mine am observat asta....eu in ultima perioada ori reglez temperatura termostatului la 24 de grade si nu mai incalzeste nici apa atat de mult in perioada asta de canicula...


Tu vrei sa zici ca tii incalzitorul la 24 si raceste apa???
Apa nu poate fi racita cu incalzitorul!!! :D Daca apa are 30-31 de grade, nu se raceste, fie ca ai setat incalzitorul la 28, fie la 20. :D

PT Diego: Cum au spus si ceilalti, incearca sa muti acvariul, daca nu, trage toate jaluzelele, draperiile, perdelele sau ce ai tu si nu lasa geamul deschis pentru a intra caldura! Poti sa ii schimbi apa mai des sau sa pui niste cuburi de gheata in apa! :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de toto_alex2rap4ever » 19 Iul 2007, 16:10

:lol: nici un incalzitor fie cu sau fara termostat nu raceste apa......dar daca il setezi la o temperatura mai mica un incalzitor cu termostat nu mai incalzeste si de obicei apa are cu 2-3 grade mai putin decat temperatura din camera...deci fie ca il opresti detot fie ca il setezi la o temperatura mai scazuta e lafel....

poate m-am exprimat gresit si ai inteles alceva.....sry...eu il setez la o temperatura mai mica pentru a nu fi nevoit sa il scot tot timpul din priza.....si pentru a nu mai suplimenta caldura apei din acvariu :wink:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 20 Iul 2007, 19:15

Nu cred ca rezolvi mare lucru daca adaugi gheata in acvariul testoasei... este o metoda ineficienta dupa parerea mea, pentru ca este temporara si mai ales pentru ca poate crea chiar probleme testoaselor... diferentele mari de temperatura in general se stie ca afecteaza orice forma de viata in mod negativ.
Daca chiar ai bani si vrei sa ii oferi testoasei tot confortul vara poti racii apa cu un chiller (aparat profesional de racire a apei). :wink: :mrgreen:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 20 Iul 2007, 19:46

:lol: si o dam in raceala directa... sau mai frumos le scoatem din acvariu intr-un cub de ghiata....vara trebuie evitat pe cat posibil folosirea aparatelor electrice ...cat despre sfatul meu , aceasta metoda este eficienta atunci cand o repeti odata pe zi si eu consider ca o scadere a temperaturii cu 3 grade este eficienta....poate nu stiai dar si doctorul indica pentru cei care au aer conditionat sa nu scada temperatura mai mult de 5 grade pentru a nu aparea acel discomfort termic de care zici tu... :wink:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 20 Iul 2007, 20:02

Ideea mea cea cu pusul ghetii (nu ghiata cum ai zis tu ca tocmai ce vorbeam de greseli de exprimare) era sa faci ceva cu broscuta in timpul in care gheata este pusa in apa pentru ca broscuta ar avea socuri termice intr-o zona a acvariului o temperatura mare, in cealalta una redusa considerent. Fiecare isi alege metoda care i se pare lui mai eficienta atata timp cat sanatatea animalutului nu e pusa in pericol.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de toto_alex2rap4ever » 20 Iul 2007, 20:08

cand am zis de raceala si de scos ghiata din acvariu ma refeream la chiller (aparat profesional de racire a apei) de care zicea monoceros.... :D..pentru ca acel aparat nu functioneaza la temperatura de 26-28 de grade...acel aparat raceste apa undeva sub 15 grade asemanator unui frigider sau mai frumos pentru a creea un patinuar... :wink:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 20 Iul 2007, 20:18

Atunci imi cer din nou scuze ca te-am inteles gresit. eu am crezut ca vorbesti despre ideea mea cu gheata (de prefrat cuburi) si de acea ar ripostat asa. Scuze :-( le am cu intelesu prost in seara asta
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de toto_alex2rap4ever » 20 Iul 2007, 20:24

nu-i nimic...caldura e de vine :lol:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 20 Iul 2007, 20:35

Mda...nu stiu cum e la voi in bucuresti dar imi imaginez cand ma uit pe la stiri, eu sunt intr-o comuna langa iasi si in timpul zilei te topesti, nu mai zic de seara abia de adormi, dar asta e sper ca vor veni si vremuri mai bune (cat mai rapid).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Mojave » 20 Iul 2007, 22:10

[toto_alex2rap4ever], te-ai documentat inainte sa afirmi ca "un chiller raceste apa undeva sub 15 grade"? Daca un incalzitor are un termostat, nu ti se pare logic ca si acest dispozitiv sa aiba unul? Iar din moment ce [monoceros] a propus aceasta solutie evident pentru acvariile cu testoase, se putea deduce usor ca a luat in calcul temperatura otima la care trebuie racita apa, fara sa apelezi la ironii gratuite.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 21 Iul 2007, 00:05

Dupa cum spunea si [Mojave] acest aparat de racire (chiller) are un termostat si poate racii apa chiar si doar cu un grad, fata de temperatura ambientului. Acest aparat este conceput special pentru acvaristica.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 21 Iul 2007, 07:04

Eu nu am auzit si nici nu am vazut vreodata asa ceva, dar experienta mea e subclasata cu mult fata de a voastra... ii poate arata si mie, va rog, o poza sau un link cu asa ceva? Si unde se gaseste, la orice pet-shop ca observ din cele spuse de monoceros ca este foarte bun si extrem de folositor mai ales pe caldurile astea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori