Despre neoane

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Despre neoane

de Pandy » 17 Iul 2007, 11:39

Am si eu niste nedumeriri in legatura cu neoanele cu UV.Am citit pe site despre ele dar nu prea inteleg mai nimic, stiu la ce sunt bune si as dori sa-i iau si eu broscutei mele pentru ca la piciorusele din spate carapacea e destul de moale. Explicati-mi va rog cam cum e mai bine sa fac, exista cumva becuri cu UV,deoarece mi-ar fi mai bine ca la acvariul meu nu pot atasa nimic deasupra,si as putea pune becul la o veioza in caz ca exista. Scuzati eventualele greseli de ortografie dar sunt conectat de pe wap.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Florin » 17 Iul 2007, 12:51

Este mai bine sa ii cumperi un neon cu UV. Becuile cu Uv se gasesc foarte greu.
Neonul ,, repti glo 5.0" este recomandat si pe deasupra este ieftin.
Il gasesti in Cora pantelimon.
Il prinzi intr-un suport pentru neon(care le gasesti in Metro), iar suportul il prinzi de un capac pe care il pui deasupra acvariului.(de preferat din lemn)

Ps: in caz ca nu gasesti repti glo, ii mai poti lua ,,sera tera UV"
Eu l-am luat din carrefour ferria!
Succes! :D
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Pandy » 17 Iul 2007, 20:14

La mine asta e problema ca acvariul meu nu e din sticla e din plastic si intr-un fel e ca o cusca pentru hamsteri si prefer un bec pentru ca, capac nu am cum sa atasez, nu prea stiu cum sa iti explic.


P.S. Mi se pare ca sti despre ce vorbesc ca din cate tin eu minte ti-am aratat intr-o zi acum cam o luna asa la web, sper sa nu te confund. Mersi
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Florin » 18 Iul 2007, 08:14

Da, cu mine ai vorbit! OK, poti sa ii cumperi un bec UV
Poftim aici un topic, in care zice cateva ceva despre acel bec: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=208
si inca unul: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=216
Altceva, nu prea pot sa iti zic despre el, pentru ca nu stiu foarte multe!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

neon de la acvariu

de axara_me » 11 Mar 2008, 13:12

Salut!
acvariul nostru este de 60 L din cate imi aminesc, l-am cumparat din Hornbach si l-am luat la recomandarea celui de la acvaristica spunandu-i ca il vreau pt broscute
are capac si in capac este prins un neon.
le face bine acel neon? cat timp ar trebui sa il las aprins? le place sau nu acel neon?
eu il las aprins noaptea pt ca imi e frica sa nu cada de pe ramura de lemn ce e in acvariu si pe care stau ele....ma gandeam sa o scot, sa cumpar alte insulite, caci se cam inverzeste apa de la lemn....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de Pandy » 11 Mar 2008, 14:15

Acel neon daca este cu UV este foarte bun pentru ele, dar daca este un neon normal degeaba il ti. Cred ca odata ce ti-a recomandat de acvariu acel vanzator nu se poate sa-ti fi dat neon normal. In ceea ce priveste timpul este de preferat sa il lasi si in timpul zilei, cat mai mult posibil pentru ca ajuta la o asimilare a calciului in carapace
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Monoceros » 11 Mar 2008, 16:13

Sunt foarte multi angajati "habarnisti" la petshop, asa ca... nu va bazati pe ce va recomanda ei :lol: ...in suportul de neon poti pune un Repti Glo 5.0 ...pentru ca mai mult ca sigur nu scrie Exo Terra - Repti Glo 5.0 pe neonul din suport.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de axara_me » 02 Iul 2008, 10:54

Monoceros scrie:Sunt foarte multi angajati "habarnisti" la petshop, asa ca... nu va bazati pe ce va recomanda ei :lol: ...in suportul de neon poti pune un Repti Glo 5.0 ...pentru ca mai mult ca sigur nu scrie Exo Terra - Repti Glo 5.0 pe neonul din suport.



asa este,
scrie daylight...e un neon obisnuit.
am cumparat un bec repti glo 5.0 compact, deorece de cateva luni nu gasesc pe nicaieri neon repti glo 5.0 de 15W si 45 lungime. am incercat sa cumpar si de pe net dar nici un rezultat...ma ajuta si pe mine cineva?
Broscute prostute: Doroftei si Smarandescu
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de Florin » 02 Iul 2008, 11:58

Pai daca ai cumparat repti glo 5.0 compact, la ce iti mai trebuie neon?
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de axara_me » 02 Iul 2008, 12:41

Florin scrie:Pai daca ai cumparat repti glo 5.0 compact, la ce iti mai trebuie neon?



:) becul acela arew o forma ciudata, este spiralat si destul de lung, si nu am cum sa il montez in capacul acvariului. drept urmare e intr-o veioza ce trimite lumia prin geamul acvariului, nu direct deasupra lor. deci mare branza nu am facut cu becul...a fost 36 ron din cora pantelimon...
Broscute prostute: Doroftei si Smarandescu
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de Florin » 02 Iul 2008, 14:38

Nu poti sa faci intr-un fel sa bata deasupra? Ia ceva inalt si pune veioza pe acel lucru, iar capacul il dai la o parte.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de axara_me » 02 Iul 2008, 14:49

Florin scrie:Nu poti sa faci intr-un fel sa bata deasupra? Ia ceva inalt si pune veioza pe acel lucru, iar capacul il dai la o parte.



as da capacul la o parte insa miroase destul de urat de la ele...cu toate ca apa e curata...si cautam un neon pt a-l fixa in locul din capac pentru a arata si bine per ansamblu. nu prea am cum sa atarn veioza peste acvariu.

plus ca le-am luat si un night glo. si fac schimb de becuri dimineata si seara...nu prea e comod, dar ce sa fac?!
Broscute prostute: Doroftei si Smarandescu
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de alin » 02 Iul 2008, 16:26

eu am gasit ca un fel de lampa dar are ceva jos cu ajutorul careia se fixeaza de acvariu :P
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori