Acvariu Coral si Sparky

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Acvariu Coral si Sparky

de Lidss » 12 Iun 2015, 23:25

Buna seara! Aproape am terminat de amenajat acvariul celor doua broscute, si vreau sa aflu si eu cateva pareri si sfaturi. Atasez pozele mai jos!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iun 2015, 19:17

Re: Acvariu Coral si Sparky

de Sheppard » 13 Iun 2015, 14:34

Salutare,

In primul rand citeste asta, daca nu ai facut-o deja: viewtopic.php?f=1&t=3659

Ca sa fiu sincer, e cam la limita cu recipientul acela. Nu cred ca e potrivit inca un an. E pur si simplu prea mic ca si lungime si latime, deci ca suprafata de apa. Platforma ar trebui sa fie complet uscata si eventual poti facilita accesul cu o rampa sau ceva pe care sa se catere, gen o radacina, o piatra etc.

Important e sa ai latimea si lungimea cat mai mari. Astfel au loc destul de inot.

Nu imi dau seama daca becul montat la veioza e Reptiglo 5.0/Reptile UVB 100; daca nu e, iti va trebui unul. Plus un bec pentru incazlit (fie ca e special sau obisnuit), dar daca e suprafata uscata prea mica, cum e acum (de abia incap ambele acolo deodata) risti sa le supraincalzesti. Cu o suprafata uscata mai mare, poti incalzi prin bec doar o parte din insula.

Recomand si o protectie de plastic pentru incalzitor - ii mareste considerabil viata. Testoasele tind sa il tot loveasca si sa il sparga usor. C protectia eviti asta, mai ales cand cureti recipientul + nu exista risc ca testaosele sa se arda la el. Ceva de genul poti lua: http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 200-w.html

De asemenea, foarte importante sunt plantele naturale acvatice - curata apa, reduc stresul si fac parte din alimentatia testoaselor + ca o sa infrumuseteze considerabil toata instalatia. Topic aici: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice

La recipiente mai mari recomand filtrul extern. E mai eficient si curata mai bine, mai ales in cazul testoaselor. Despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei

Ce recomand eu pentru interior e varianta asta: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
La Baumax au acum preturi bune la iazurile prefabricate de dimensiuni mari. Daca le tragi o masca de lemn lacuit frumos + amenajat spatiu uscat in jur, va arata excelent, cum se poate observa
si in linkul de mai sus.
Mie personal nu imi plac acvariile. Sunt scumpe, greoaie, se sparg sau se ciobesc usor. Ai mare grija cu caramida aceea pusa drept insula cand cureti acvariul. Totdeauna recomand recipiente din plastic sau ceva polimeri; sunt mult mai rezistente, usoare si ieftine.

Varianta mea pentru exterior: viewtopic.php?f=5&t=2537&hilit=modele+terarii&start=90
Iar tot pe pagina aceea poti vedea o alternativa, amenajata intr-o cutie mare de rozatoare. Sunt mai scumpe astea comparativ cu iazurile prefabricate.

Ideea e urmatoarea: cu cat e mai mare recipientul (latime + lungime), cu atat mai bine. Inaltimea e mai putin importanta, iar la testoase adulte, de 2kg +, de obicei ajung cam 50cm coloana de apa, poate chiar mai putin.

Sper ca nu te-am descurajat cu toate astea. Tine-ne la curent cu ce ai mai modificat si amenajat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori