apa de ploaie

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

apa de ploaie

de michaele » 09 Iun 2007, 12:30

apa de ploaie nu e buna ptr broscute?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mai 2007, 07:22
Localitate: SINAIA

de Monoceros » 09 Iun 2007, 20:19

De ce nu ar fi? Apa de ploaie ca si compozitie chimica se apropie de apa distilata. Daca ai substrat nu ar fi nici o problema sa folosesti apa de ploaie.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

multumesc

de michaele » 09 Iun 2007, 22:11

multumesc din suflet ptr promtitudinea cu care mi-ai raspuns.de aceea imi permit sa repet o intrebare:broscuta mea are dungile din prelungirea ochisorilor portocalii.pot fii acestea niste indicii ptr a identifica anumite aspecte legate de viata ei,cum ar fii:sexul,varsta?eu am broscuta de 10 zile si nu cred ca a mancat nimic pana acum.in plus cred ca deschide cu greutate un ochisor.ce sa fac?in oras la mine nu am gasit nici un veterinar .
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mai 2007, 07:22
Localitate: SINAIA

de diego » 09 Iun 2007, 23:47

1. Dungile respective nu-ti pot da indicii legate de varsta sau de sexul testoasei.
2. Ce-i dai de mancare ? Incearca cu niste inima de vita sau carne de peste taiata foarte marunt astfel incat sa o poata inghiti cu usurinta.
3. Pentru ochi iti recomand sa te duci la farmacie si sa cumperi vitamina A si sa-i administrezi extern, pe ochi, 2-3 picaturi pe zi. De asememea poti sa o ungi si pe carapace cu vitamina A.
Ochiul respectiv este mai umflat sau doar il deschide mai greu?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

am ghinion

de michaele » 11 Iun 2007, 20:23

NU STIU CE SA FAC.SIMT CA O PIRD SI PE EA.NICIODATA NU AM AVUT NOROC DE ANIMALE.MA DOARE SUFLETUL CAND VAD CA NU A MANCAT DE ATATA TIMP.SI PARCA PE ZI CE TRECE E TOT MAI TRISTA SI MAI BOLNAVA.AMBII OCHISORI PAR UMFLATI.SI II TINE MAI TOT TIMPUL INCHISI.ABIA DACA VREA SA MEARGA CATE PUTIN PE ZI SI FORTATA CA O TOT RIDIC EU.SI PARCA DOARME MAI TOT TIMPUL SAU MAI BINE ZIS CRED CA ZACE.O SA INCERC SI ASTA.MULTUMESC DE SFAT.SPER SA NU O PIERD CA O OMOR P-AIA DE LA MAG.

PS: INIMA DE VITA,BETISOARE ALIMENTARE BOGATE IN PROTEINE DE PESTE SI RACI MARINI,SALATA VERDE,VARZA,BANANA,CIRESE,SALAM,CREMVUSTI DE PUI.DIN TOATE I-AM PUS MEREU IN APA DAR DUPA PATEREA MEA NU S-A ATINS DE NIMIC.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mai 2007, 07:22
Localitate: SINAIA

de diego » 11 Iun 2007, 20:36

Probabil ca in momentul cand ai cumparat-o era deja bolnava. :(
Are nevoie urgenta de un veterinar capabil sa trateze o testoasa.
I-ai dat inima de vita cruda sau din aia de la petshop, liofilizata?
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de michaele » 11 Iun 2007, 20:43

DE LA PETSHOP
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mai 2007, 07:22
Localitate: SINAIA

de R@z43 » 11 Iun 2007, 21:06

[quote="Monoceros"]De ce nu ar fi? Apa de ploaie ca si compozitie chimica se apropie de apa distilata. Daca ai substrat nu ar fi nici o problema sa folosesti apa de ploaie.[/quote]
Trebuie neaparat substrat ca sa folosesti apa de ploaie? :?:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 62
Membru din: 21 Mar 2007, 19:01
Localitate: Tulcea

de diego » 11 Iun 2007, 21:09

Vezi daca gasesti pe la un supermarket inima de vita cruda, poti sa cauti chiar si pe la un abator sau in piata. Incearca si varianta asta, poate o sa manance pana la urma.
Oricum sunt sigur ca apatia ei si lipsa poftei de mancare i se trage de la o problema de sanatate, e posibil sa fie vorba despre o infectie la ochi. As mai vrea sa stiu ce temperatura are apa si ce capacitate are bazinul in care sta testoasa ta. De asemenea spune-mi daca ai o sursa de lumina si o insulita pe care ea sa poata iesi.
Ultima oară modificat de diego pe 11 Iun 2007, 21:24, modificat 1 dată în total.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 11 Iun 2007, 21:12

[michaele] :!: Avertisment :!: art. 2.5

Citeste regulamentul !!!

Te rog, foloseste butonul edit !!!
Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de diego » 11 Iun 2007, 21:27

michaele, Monoceros se refera la faptul ca ai scris cu Caps Lock, pe viitor incearca sa scrii normal. Imi dau seama ca esti ingrijorata de brosuta ta si probabil de asta ai omis acest lucru sau poate ca ai scirs cu majuscule pentru ca sa fii sigura ca ai sa te faci auzita :P
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de michaele » 11 Iun 2007, 21:38

va multumesc si imi cer scuze.momentan are un mic acvariu cu diametrul de cca 30 cm si capac de 4-5 litri.nu are inca un filtru si de aceea ii schimb apa cat de des pot cu apa calduta 20grade.cred.acvariul e undeva chiar langa fereastra deci are lumina naturala.doar noapte e intuneric . ii mai tin lumina aprinsa pana mai tarziu.are si o insulita si un bolovan de mare pe care se poate urca.cat de curand voi incerca sa ii ''construiesc''un camin cat mai frumos si mai dotat.vreau doar sa se faca bine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mai 2007, 07:22
Localitate: SINAIA

de diego » 11 Iun 2007, 22:00

Daca acvariul este pozitionat langa fereastra exista riscul ca testoasa ta sa stea in curent ceea ce nu e deloc bine. Temperatura apei ar trebui sa fie de 28 de grade, pentru asta ai nevoie de un incalzitor cu termostat si un termometru pentru a verifica. Neaparat sa cumperi un filtru pentru ca sa nu mai schimbi apa atat de des plus ca apa nu se schimba in totalitate ci numai o parte din ea, o data la saptamana.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron