Substrat

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Substrat

de Monoceros » 19 Noi 2006, 01:47

Nu este imperios-necesara folosirea unui substrat in acvaterariul unor testoase, dar pentru o mai buna miscare, un mediu propice pentru tocirea gherutelor si fixarea plantelor si bacterilor denitrificatoare se recomanda.

Substratul intr-un acvaterariu cu testoase se recomanda sa fie alcatuit din pietris de rau (pietre rotunjite...slefuite de apa) de diametru mai mare de 10 mm pentru ca testoasele sa nu-l inghita cu usurinta. Daca doriti ca acvaterariul sa fie plantat ( http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=17 ) combinati acest substrat cu unul nutritiv dupa cum spune si [Mojave]
- laterita - pietris roscat, fin, asemanator ca textura cu argila, adesea amestecat cu pietris obisnuit, pentru un plus de nutrienti. Inainte de folosire se clateste bine, altfel da apei o tenta roscata timp de cateva zile.
- fluorita - pietris asemanator lateritei, dar usor abraziv, si mult mai dur. De asemenea, este mai bogat in nutrienti, dar si mai scump. Nu se "inmoaie" sau dizolva in apa, dar coloreaza apa mai rau decat precedentul. Din cauza duritatii, nu se recomanda testoaselor mici, carora inca nu li s-a intarit perfect carapacea. In mod ideal, se foloseste ca substrat pur, dar poate fi si amestecat cu pietris obisnuit.

Pentru testoase si nunumai, calciul este o componenta foarte importanta care trebuie sa existe in apa, deaceea un supliment le puteti asigura folosind, in acelasi timp ca si decor pentru substrat, cateva carcase mari de scoici (2-3).


A nu se folosi/a se evita:
-Nu folositi substrat colorat artificial, puteti avea surpriza neplacuta ca acesta sa isi piarda pigmentul in apa si sa fie toxic pentru broscutele voastre.
-Datorita ingestiei de pietre si nisip, frecvent intalnita la testoase, a se evita pe cat posibil asezarea unui substrat format din nisip si pietris din roca neslefuita...colturoasa.
-Evitati substratul format din scoici (de dimensiuni mici), farmituri de scoici si sparturi de coral, acestea ingerate provoaca zgarieturi, blocaje si taieturi in tubul digestiv.
-Evitati folosirea coralilor ca decor in substrat, acestia au o duritate foarte mare si zgarie plastronul si pot provocat plagi.
Ultima oară modificat de Monoceros pe 10 Feb 2007, 12:10, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 25 Noi 2006, 13:53

Am vazut acum ceva scris de scoici pe acolo! Mai demult, i-am pus testoasei mele niste scoici in acvariu! Erau destul de mari, deci nu putea sa le inghita. Dar musca din ele, si i le-am scos. Ii face cumva rau daca mananca din ele? Pentru ca as mai vrea sa i le pun inapoi. DAr mi-e frica sa nu se imbolnaveasca de la ele! :?
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:09, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 25 Noi 2006, 16:33

Florin scrie:Ii face cumva rau daca mananca din ele? Pentru ca as mai vrea sa i le pun inapoi. DAr mi-e frica sa nu se imbolnaveasca de la ele! :?


Nu ii face rau decat daca le inghite si ii provoaca blocaje in tubul digestiv.
Daca sunt suficient de mari cat sa nu le poata inghitii chiar sunt benefice pentru ca aduc un aport de calciu.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 26 Noi 2006, 21:29

Pai chiar asta e problema! Scoicile sunt foarte mari, dar ea musca din ele! Si le inghite!
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:09, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 26 Noi 2006, 23:29

Sincer, nu cred ca o brosaca testoasa poate sparge o scoica de mari dimensiuni si nici nu cred ca se incumeta la asa ceva. :lol:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 27 Noi 2006, 09:09

Ba se incumeta( cel putin a mea ) Iti spun eu! :D
Ultima oară modificat de Florin pe 02 Dec 2006, 18:09, modificat 1 dată în total.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de sadangel » 27 Noi 2006, 21:15

Ca sa inteleg si eu, e bine sau nu sa pui scoici in acvariu? Eu lea-m pus vrea 5-6 cochilii, de care nu par a fi foarte atrase. Le-am mai luat si ceva pentru duritatea apei+ un inlocuitor de broscuta de calciu. In schimb nu prea le las lampa UV aprinsa. Mie imi place acvariul cu scoici, si cred ca le da si lor un sentiment de natura, ca prea e plin de cabluri de jur-imprejur.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2006, 18:54

de Monoceros » 27 Noi 2006, 23:49

E bine daca pui doua... trei carcase de scoici, insa numai daca sunt suficient de mari cat sa nu le poata inghitii. Daca ai pus carcase de scoici nu mai trebuie sa pui si broscute de calciu, caci le inlocuiesc cu mai mult succes. Daca faci exces de scoici sau pe langa scoici mai pui si acele broscute de calciu duritatea apei creste prea mult.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 21 Feb 2007, 15:30

am si eu o intrebare.... se intampla daca iau pietris din parc si il spal pentru a le pune in acvariu sau neaparat acel pietris din petshopuri?
sincer cu o punga pe pietris din petshop nu am acoperit nici un sfert din acvariu.... :(
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 21 Feb 2007, 16:03

Poti lua pietrisul si direct din rau, sursa poate fi, deasemenea, oricare alta doar sa ai grija sa nu fie poluat cu pesticide, substante petroliere, etc. Si nu uita ca trebuie pietris slefuit de ape (de rau)... sa nu fie colturos!!!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Topogigio » 04 Apr 2007, 14:13

Pentru cei interesati de pietris, la Bam Boo din Carrefour Orhideea se gasesc pietre de rau. Chiar azi i-am luat broscutei mele doi saculeti. Costa 4.99 lei (adica 50.000)saculetul. Au diferite marimi de pietre. Desigur ca i-am luat pietre mai mari decat "boticul" ei:P
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 16 Dec 2006, 10:06
Localitate: Iasi

de Monoceros » 04 Apr 2007, 20:40

Atentie!!! Pietrele nu trebuie sa fie lacuite!!! Esti sigura ca nu au un strat de lac deasupra???
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Topogigio » 04 Apr 2007, 22:00

Uite am atasat 2 poze. Luciul acela este luciul de la slefuirea naturala a apei. Sigur nu sunt date cu lac.

http://i126.photobucket.com/albums/p99/ ... 8942-1.jpg

http://i126.photobucket.com/albums/p99/ ... 8941-1.jpg
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 16 Dec 2006, 10:06
Localitate: Iasi

de Monoceros » 04 Apr 2007, 22:03

Da, sunt ok... sunt slefuite cu o pasla.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Ramszesz » 16 Oct 2007, 10:27

Vreau sa le pun si eu pietre de rau da' nu stiu cum sa le curat ..... daca le fierb ii bine? se curata suficient?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 10 Mar 2007, 14:26
Localitate: Timisoara

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori