Substrat

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Pandy » 10 Aug 2010, 12:17

Nu stiu cat de normal poate fi pentru ca nu stiu nici cat de dura este apa pe care o folosesti. Recomandabil este sa le scoti pe toate, poate sa lasi una, si pune pietre in locul scoicilor.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de acvariu » 11 Feb 2014, 13:30

Se gaseste pietre la pet shop? Dar as putea pune o scica cu o testoasa de calciu impreuna in acvariu?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 06 Feb 2014, 17:55

de Gradinaru Alin » 11 Feb 2014, 14:45

Da, se gasesc pietre si la pet-shop, dar sunt destul de scumpe, si dupa parerea mea nu prea merita sa dai pe o punga cu pietre de rau de 3 kg vreo 20 lei.... scoicile cresc duritatea apei si vei ajunge la o valoare prea mare si in timp se va depunde calcar, ba pe carapacea broscutelor, ba pe peretii acvariului etc. In plus nu stiu daca broscutele se impaca cu o apa bazica....
Cel mai bine ar fi sa nu adaugi asa ceva, din simplul motiv ca scoicile nu fac parte din mediul unei broscute...Scoici eu adaugam doar la pomaceea, unde au nevoie la greu de calciu in apa...

Broscuta de calciu este buna.La fel de bun este si osul de sepie si cojile de oua... Dar daca vrei sa ai rezultate, poti folosii calciu efervescent, fara arome/coloranti/altele, doar calciu simplu, si adaugi cate o pastila in functie de volumul de apa...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Kreeyn » 09 Sep 2014, 15:24

Buna, madam broasca mea are 3 ani si a devenit agitata. am mutat-o recet intr-un acvariu, iar de vreo 4 zile vrea sa evadeze din el. se pocneste cu "burta" de insula, se bleotcareste in apa facand zgomot mare, muta filtrul de apa si pietrele, rupe buretele de la filtru... face galagie in special noaptea si normal, imi distruge somnul. din ce am citit mai sus ar putea sa i arda de depus oua. m-ar interesa sa achizitionez niste subtrat..in special laterita..in iasi nu am gasit decat nisip tip pietricele mici pe care le poate inghiti. pot pune si orice fel de pamant? cum ar fi cel pentru flori? multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

de Sheppard » 16 Sep 2014, 22:25

Poti pune substrat special pentru plante acvatice, sau cum am eu, nisip luat dintr-un rau curat. Nu prea e risc sa inghita ceva. E mai nasol cu pietricele colorate artificial daca sunt inghitite; astea sunt total contraindicate. Cea mai mare problema e cu mizeria care se aduna in substrat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron