Cer sfaturi

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Cer sfaturi

de Al3xin0 » 09 Oct 2013, 19:33

Salut! Eu am 2 broscute si vreu sa le fac un acvariu pe masura :). Acvariul va fi din plexiglas cu lungimea de 150 cm, latimea de 50 cm si inaltime de 50 cm.
M-am inspireat din acest videoclip pe care cred ca multi il stiu:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... QDepqFLpF4
Plexiglasul il pot lua din Obi gata taiat in aceste dimensiuni doar ca problema este urmatoarea: Cum lipesc plexiglasul? Mai exact cu ce fel de silicon. A si era sa uit:Ce grosime trebuie sa aiba plexiglasul avand in vedera ca acvariul va avea undeva la 360 litri.
Si acum offtopic: Trachemys scripta scripta si trachemys scripta elegans se pot imperechea?
Astept raspunsuri! Multumesc anticipat![/youtube]
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 09 Oct 2013, 21:42

Plexiglass-ul ala ar trebui sa fie destul de gros si va trebui sa ai ceva cadru metalic la el pentru ca e elastic materialul. Placile care le-am vazut si folosit eu de 2, respectiv 5mm, sunt mult prea subtiri pentru asa ceva. Cauta si mai gros de atat.

In rest, presupun ca siliconul pentru acvarii functioneaza si aici; marginilie alea metalice insa sunt foarte importante. Cei care au mai construit acvarii vor putea sa te sfatuiasca mai bine.

Cat despre imperechere, cred ca s-ar putea obtine si hibrizi, deoarece fac parte din aceeasi specie si e vorba doar de subspecii diferite. Sunt destule imaginicu hibrizi, mai mult sau mai putin confirmate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 10 Oct 2013, 10:52

Atunci cred ca o sa imi regandesc proiectul fiindca placile de plexiglas de la 5 mm in sus sunt destul de scumpe.
Daca l-as face din sticla ai idee ce grosime ar trebuii sa aiba si cam cat ar costa?
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 10 Oct 2013, 13:57

La sticla chiar nu ma pricep. Acvariile pe care le-am detinut la varsta mai frageda s-au spart toate in timp scurt asa ca am renuntat la idee si care le-am mai primit le-am donat. Am trecut pe folii de helesteu si recipiente de plastic de diferite dimensiuni, mult mai rezistente, ieftine, si practice.

Eu personal, nu as recomanda acvarii de sticla. De fapt nu as recomanda forma clasica de cutie pentru testoase. Trebuie creat un mediu similar cu cel natural, cu apa de diferite adancimi, portiuni uscate cu plante si pamant. Trebuie ceva cu suprafata mare, iar forma de cutie sta prost la capitolul latime la amenajarile interioare. Multi opteaza pentru forme piramidale pe colturi, care ofera mai multe variante de amenajat, sau achizitioneaza iazuri preturnate.

Eu zic sa faci un calcul cu plexiglass-ul si sa vezi la ce suma ajungi. Iar apoi sa vezi cat te costa un iaz preturnat cu o masca de lemn frumoasa; se poate negocia cu un tamplar care sa si trateze lemnul ca sa reziste in timp si sa arate bine. Si poti sa te orientezi spre asta: http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 10 Oct 2013, 16:51

Sheppard scrie:La sticla chiar nu ma pricep. Acvariile pe care le-am detinut la varsta mai frageda s-au spart toate in timp scurt asa ca am renuntat la idee si care le-am mai primit le-am donat. Am trecut pe folii de helesteu si recipiente de plastic de diferite dimensiuni, mult mai rezistente, ieftine, si practice.

Eu personal, nu as recomanda acvarii de sticla. De fapt nu as recomanda forma clasica de cutie pentru testoase. Trebuie creat un mediu similar cu cel natural, cu apa de diferite adancimi, portiuni uscate cu plante si pamant. Trebuie ceva cu suprafata mare, iar forma de cutie sta prost la capitolul latime la amenajarile interioare. Multi opteaza pentru forme piramidale pe colturi, care ofera mai multe variante de amenajat, sau achizitioneaza iazuri preturnate.

Eu zic sa faci un calcul cu plexiglass-ul si sa vezi la ce suma ajungi. Iar apoi sa vezi cat te costa un iaz preturnat cu o masca de lemn frumoasa; se poate negocia cu un tamplar care sa si trateze lemnul ca sa reziste in timp si sa arate bine. Si poti sa te orientezi spre asta: http://tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Iaz preturnat are in Obi cu 149 lei si e de 120l dar nu are masca si nimic ceea ce nu e bine avand in veder ca eu locuiesc la bloc, dar o sa ma documentez eu mai bine pe parcurs.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de adypiti » 11 Oct 2013, 12:18

Salut.
Eu am mai facut acvari. Eu tot cam asa de mare vreau sa il vac in viitorul apropiat.
Eu recomand geam de minim 12mm, iar pentru siguranta ta, poti fac pe mijlocul laturei 150, sus o intaritura.

Daca faci insula din sticla, iar dimensuneainsulei sa fie latimeX40-50cm e ok nu mai faci intaritura.
Ideea e ca la lungime mare acvariul poate sa faca burta pe partea lata si la un moment dat sa cedeze (am vazut asta cu un acvariu cumparat din magazin).
http://imageshack.us/content_round.php? ... 5/vik4.jpg
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Sep 2013, 10:07

de Al3xin0 » 11 Oct 2013, 15:37

adypiti scrie:Salut.
Eu am mai facut acvari. Eu tot cam asa de mare vreau sa il vac in viitorul apropiat.
Eu recomand geam de minim 12mm, iar pentru siguranta ta, poti fac pe mijlocul laturei 150, sus o intaritura.

Daca faci insula din sticla, iar dimensuneainsulei sa fie latimeX40-50cm e ok nu mai faci intaritura.
Ideea e ca la lungime mare acvariul poate sa faca burta pe partea lata si la un moment dat sa cedeze (am vazut asta cu un acvariu cumparat din magazin).
http://imageshack.us/content_round.php? ... 5/vik4.jpg

De chestia asta stiam si eu ca o sa faca "burta" pe latura si ma gandeam sa pun ca un fel de"pilon" ca sa nu se umfle.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

Re: Cer sfaturi

de Colban Mihai-Codrin » 28 Noi 2014, 01:07

Plexiglasul nu se zgarie usor? Eu asa stiam, iar testoasele au un pic de gherute.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: Cer sfaturi

de Sheppard » 28 Noi 2014, 10:45

De la testoase prea putin. Nu se observa. Eventual daca se ia cel mai subtire disponibil, dar acela nu e bun pentru acvaterarii; nu e suficient de dur si puternic cat sa tina o cantitate considerabila de apa. Pentru peretii unui acvaterariu confectionat din plexiglass recomand cel mai gros pe care il gasiti si adugate intarituri la margini.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cer sfaturi

de PYF » 21 Mar 2015, 15:35

Buna ziua! Am si eu o mare rugaminte la dv, am o testoasa de vreo 7 ani, testoasa de florida, cu tample rosii, este femela. M-ar interesa daca exista in Bucuresti, ceva amenajat nu am idee, a crescut destul de mult si nu ma mai inteleg cu ea, cred ca ii trebuie un spatiu mai mare. Am incercat sa o duc la Zoo Baneasa dar nu primesc animale de la persoane, doar autorizate. Nu as vrea sa o dau la cineva care sa o tina tot intr-un acvariu. Si in parcuri, nu cred ca rezista pe perioada rece. Va rog ajutati-ma. Multumesc anticipat !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

Re: Cer sfaturi

de Sheppard » 21 Mar 2015, 20:24

Nu se elibereaza sub nici o forma in natura - e specie exotica, invaziva si distruge speciile autohtone; intra in competitie mai ales cu testoasa naostra romaneasca de apa - testoasa de apa europeana, Emys orbicularis.

Posteaza te rog un anunt de donatie aici: https://www.facebook.com/groups/332019150165071/
Si eventual un anunt separat, intr-un topic nou, aici pe forum, la sectiunean "Anunturi": viewforum.php?f=10
Ai mai multe sanse sa gasesti un stapan asa; lasa cat mai multe date de contact si posibilitati de trimitere in alte regiuni ale tarii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori