Modificare acvariu in insula

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Modificare acvariu in insula

de Jotun » 12 Sep 2013, 17:36

Am cumparat recent un acvariu de 80x35x40 si nu am nici o idee cum sa fac o insula care sa arate decent asa ca m-am gandit sa o confectionez dintr-un acvariu mai vechi si mai mic de 30x20x20. Vreau sa il pun undeva pe mijlocul acvariului mare cu fundul acvariului mic lipit la laterala mare posterioara a acvariului mare si as obtine astfel o insula care este in acelasi timp si "cave subacvatic" pentru testoase ( cu alte cuvinte il voi pune rasturnat pe o parte cu deschiderea acvariului mic spre acvariu mare).
Este acest lucru o idee buna?

Secundar as vrea sa lipesc pe cele 3 margini ale acvariului mic (suprafetele care nu iau contact cu sticla acvariului mare) nisip sau pietris de 4-5 mm pentru a fi mai aspectuos si mai pseudonatural+va semana mai mult ca o pestera si pe insula vor avea aderenta). Problema este ca nu stiu exact cum sa fac acest lucru. Ma gandeam sa cumpar silicon pentru acvarii de la Ceresit (vazut in Hornbach)..dau un strat rezonabil pe cei 3 pereti si apoi pun in silicon nisip/pietris in functie de ce voi avea la indemana). Cand se usuca curat surplusul si mai las 1 sapt la uscat pentru o polimerizare completa apoi din nou spalare si e gata de folosire.

Va merge ce am eu in plan? Se va lipi pietrisul/nisipul de acvariu cu silicon? Va tine pe termen lung aceasta solutie? -nu vreau sa inceapa sa pice pietricele de pe insula ca sa le poata inghiti testosii.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23

de Sheppard » 12 Sep 2013, 21:20

Nu iti face probleme cu inghititul pietrelor. Chiar daca o fac nu consider ca e problema. Eu nu am avut niciodata problema asta, desi in toate recipientele am un strat de substrat (nisip fin, pamant, pietricele etc.) si nici nu am auzit ca altcineva sa fi patit ceva din cauza asta. In natura e aceeasi poveste. Eu cred ca e doar un mit.
Evident conteaza sa nu fie pietre sau substrat colorate artificial cu tot felul de chimicale - alea intr-adevar le pot afecta sanatatea.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Jotun » 12 Sep 2013, 21:34

pot fi lipite pietrele astea cu silicon pentru acvariu sau se foloseste altceva? Cel de la ceresit e bun? (scrie pe el ca e pt acvarii dar costa doar 15 lei..pe cand orice altceva din petshops online sunt 25+ ron)

a doua intrebare este daca am nevoie neaparat de rampa...Daca duc apa la nivelul insulei ele se vor putea urca pe ea fara rampa?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23

de Gradinaru Alin » 13 Sep 2013, 22:42

altceva inafara de silicon de acvarii nu vad cu ce ai putea lipii.... acel silicon este facut special pentru a lipii suprafete neaderente precum sticla... parearea mea e ca e bine... treaba cu pretul e la fel ca la recipiente:in pet-shop un lighean de hranit testoasa poate ajunge si 30 lei, iar la un magazin de mase plastice este maxim 5 lei, chiar mai mare...
diferenta de pret o face firma....(asemenea papucilor de piele care uneori sunt mai ieftini ca o pereche de adidasi nike :mrgreen: )

noah, daca vrei sa faca tractiuni testoasele cand urca, si bungee jumping cand coboara nu e nevoie sa pui rampa.... :lol:

daca ai nevoie pot adauga zilele viitoare niste poze mai vechi cu insula acvaterariului in care tin testoasa cand sta in casa,iarna (pe la mijlocul primaverii o duc la tara in mini-iazul facut de tatal meu pentru ornament, care din fericire a ajuns teritoriul testosului :P )
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Jotun » 13 Sep 2013, 23:22

Te rog chiar sa pui poze sa ma inspir si eu. Am numeroase proiecte in minte dar eu cu practica sunt mai "pe langa" asa ca trebuie sa fac ceva cat mai simplu si eventual mai ieftin si desigur pe placul testosilor
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Iul 2013, 11:23


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori