Idee acvaterariu :)

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Idee acvaterariu :)

de Al3xin0 » 30 Iun 2013, 17:16

Salutare testosilor! Momentan Schumy sta intr-o anosta cutie de tort de inghetata cu o insulita facuta din lego care este foarte instabila... Dar asta o sa se schimbe ca am in cap o idee de terariu cam ca si acesta facut de Sheppard: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=90 de la pagina 7 dar mai mic si cu un mal drept pentru un filtru intern. Acum ce plante pot pune si pe suprafata uscata ce amenajari sa ii fac caci nu sunt foarte sigur. Schumy acum este destul de mic... are 4 cm lungime carapacea dar am observat ca i se decoloreaza usor deci o sa creasca. Si ce fel de pietre sa ii pun? Cineva mia recomandat pietre de rau de care am si in acvariu. Si acum o poza cu Schumy:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 30 Iun 2013, 17:28

Si uitati o poza cu anosta locuinta a lui Schumy...
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mica dupa cum vedeti...
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Gradinaru Alin » 30 Iun 2013, 18:05

naspa vanataia de la picior.... :mrgreen:

plante acvatice poti baga niste java moss , il plantezi pe o piatra, nuca de cocos fiarta, lemn(buturuga), cu niste ciorapi de dama rupti(rariti) manual, si in cateva saptamani se prinde de nu-l mai poti scoate... de crescut creste foarte bine, si are grija testoasa sa il tunda... deocamdata testoasa mea nu mai are asa ceva , deoarece au avut crevetii nevoie de java moss ....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Gradinaru Alin » 30 Iun 2013, 18:13

desigur, muschiul de java este planta de gazon, deci normal ca nu va fii singura....

eu am mai incercat niste sagittaria, un anubias pitic(cateva fire luate din piata de animale iasi), si inca o planta pe care am gasit-o si mi-a placut, dar nu a apucat testoasa sa muste din ea, ca am scos-o rapid, deoarece nu gaseam in topicul despre plante nici daca este toxica nici daca este buna....

am mai avut si lintita, si crestea foarte bine, ii placea si testoasei extrem de mult, dar acum nu mai am, deoarece la un schimb de apa am aruncat-o pe toata din neatentie....singurele care au supravietuit testosolui , au fost muschiul si lintita

testoasa ta este mica, poate convetuii cu plantele, dar de la 1 an in sus nu vei mai putea tine nimic "verde" in acvariu, ca il va distruge... si nu neaparat sa manance, ci mai mult se joaca(musca de la mijlocul frunzei si o lasa sa pluteasca in deriva....) :oops:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Al3xin0 » 30 Iun 2013, 18:56

Gradinaru Alin scrie:naspa vanataia de la picior.... :mrgreen:

plante acvatice poti baga niste java moss , il plantezi pe o piatra, nuca de cocos fiarta, lemn(buturuga), cu niste ciorapi de dama rupti(rariti) manual, si in cateva saptamani se prinde de nu-l mai poti scoate... de crescut creste foarte bine, si are grija testoasa sa il tunda... deocamdata testoasa mea nu mai are asa ceva , deoarece au avut crevetii nevoie de java moss ....

Nu este vanataie ci o cicatrice de la un gard :) . Acest Java moss este cel care il gasim pe copaci in paduri?
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 30 Iun 2013, 22:26

Nu, este o specie de muschi acvatic; se gaseste in majoritatea pet-shopurilor care vadn plante acvatice. Dar poti planta muschi obisnuit pe spatiul uscat, inclusiv pe rampa de acces catre acesta, pietrele de la malul apei etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Gradinaru Alin » 30 Iun 2013, 22:35

eu am incercat cu muschi normal, dar nu s-a prins, el fiind tottimpul umed( nu plin de apa, ci umed), nu s-a prins, ci s-a uscat... nu era langa insula, ci pe o piatra scoasa din apa....

dupa mi-am dat seama ca muschiul nu avea din ce se hranii... :lol:
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Al3xin0 » 01 Iul 2013, 17:11

Puteti sa imi spuneti si un model de incalzitor care stiti ca este fiabil? Bazinul o sa aibe cam 30-45 litri.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Al3xin0 » 01 Iul 2013, 17:59

Prototip insulita pentru locuinta de iarna!
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Acest prototip l-am facut in aprox. ... 10 minute
in locul pungii de plastic voi folosi folie de iaz si voi pune pamant peste ea si in locul plantelor artificiale vor fi unele naturale ( inca ma gandesc la ce sa pun)
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Dupa cum vedeti are si o ascunzatoare in care poate sa si doarma.
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 01 Iul 2013, 21:18

Nu recomand sa te complici cu astfel de chestii - ia o cutie de plastic (cea mai ieftina varianta) din Baumax, Hornbach sau Obi sau o cutie pentru rozatoare (varianta mai scumpa de vreo 40-50ron).

Incalzitoarele cele mai fiabile am constatat ca sunt cele de la Eheim Jager; daca le mai pui si o protectie pentru incalzitor din plastic e super; eu am agsit de la Fluvial astfel de protectii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Al3xin0 » 02 Iul 2013, 19:48

Sheppard scrie:Nu recomand sa te complici cu astfel de chestii - ia o cutie de plastic (cea mai ieftina varianta) din Baumax, Hornbach sau Obi sau o cutie pentru rozatoare (varianta mai scumpa de vreo 40-50ron).

Incalzitoarele cele mai fiabile am constatat ca sunt cele de la Eheim Jager; daca le mai pui si o protectie pentru incalzitor din plastic e super; eu am agsit de la Fluvial astfel de protectii.

si o astfel de protectie cam cat cost?
Dar am o intrebare in legatura cu protectia de incalzitor: Pot folosii bigudiuri vechi???
2 testoase frumoase!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 66
Membru din: 23 Iun 2013, 16:20
Localitate: Deasupra ta , zburand cu viteza luminii!

de Sheppard » 02 Iul 2013, 23:45

Protectia aceea era 9ron ultima oara cand am luat, acum cateva luni. Bigudiurile nu o sa stea cum trebuie pe incalzitor si daca vine in contact portiunea care incalzeste cu plasticul si sta mult timp asa, risti sa arzi sticla si intr-un final sa crape incalzitorul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori