Miros neplacut in acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Miros neplacut in acvariu

de CrisN » 18 Feb 2013, 12:00

Buna ziua si bine v-am gasit! In primul rand, imi cer scuze pentru ca am deschis un topic nou, dar nu am reusit sa gasesc referinte specifice la problema mea. Poate ca trebuia sa postez la sectiunea de incepatori, insa am ales acest loc fiindca presupun ca necazul tine de filtrarea apei.
N-am avut niciodata acvariu (nici testoase, nici pesti) si am nevoie de un sfat de la persoane cu mai multa experienta in domeniu. Acum vreo 7 saptamani am primit cadou doua testoase Trachemys scripta, pui (n-as putea sa va zic varsta, aveau carapacea de 3,5-4 cm diametru, intre timp au crescut destul de mult). De aproximativ 4 saptamani le-am mutat intr-un acvaterariu de sticla, cu un filtru intern pentru curatare - Maxi Air One, capacitate de filtrare 450 l/h, acvariu de max. 75 litri - precizez ca acvariul meu este mult mai mic (nu-mi incap decat 23 litri).
La vreo saptamana dupa ce le-am instalat, am scos buretii din filtru sa-i curat si am constatat ca au capatat un miros neplacut, putin "iute" - pe romaneste, mie-mi miroase a mucegai! Acum am descoperit ca si obiectele din bazin au capatat miros ("protectia" incalzitorului, clopotul ornamental - are rolul de a atenua viteza fluxului din filtru, sa nu-mi izbeasca testoseii de toti peretii, "patul lor" - e de fapt un burete dintr-un filtru exterior, cu doua straturi si carbune activ la mijloc, sau cel putin asa se lauda pe cutie...) pe scurt, toata instalatia miroase ca dra... :uaaa
Precizari necesare: - filtrul a functionat in continuu de la montare, cu exceptia celor 10-15 min., o data sau de doua ori pe saptamana, cand curat buretii (in apa scoasa din bazin)
- folosesc apa calda de la robinet, tinuta cateva zile in pet-uri de plastic
- schimb cam 10% din apa o data la doua zile si aproximativ 50% din apa o data pe saptamana, cand curat si peretii acvariului si obiectele din el (tot in apa scoasa din bazin)
- apa este tot timpul relativ curata - adun dejectiile de pe fund cand le vad
- folosesc Biotopol T de la JBL pentru declorinare - ceea ce-mi da o "minunata" nuanta galbuie a apei, dar trecem peste...
- apropo de substante straine in apa, mai am si o broasca de calciu - acum e aproape topita
- nu am substrat de niciun fel
- nu am plante in apa, nici naturale, nici artificiale
- nu hranesc testoasele in bazin, ca sa limitez cantitatea de mizerie
- am o pompa mica de aer, care face "bule" in bazin si agita un pic apa, insa nu functioneaza decat 5-7 ore/zi - face cam mult zgomot
- la 2-3 zile dupa ce-am curatat acvariul se formeaza pe obiecte un fel de "firisoare" albe - presupun ca sunt colonii de bacterii, sper din toata inima sa nu fie un fel de fungus.
In rest, animalutele par sa se simta bine, sunt active, stau la "plaja" si mananca de rup (probabil prea mult!).
Am cautat pe net referinte pentru miros neplacut in acvaterariu, din pacate nu s-au inventat computerele cu mostre de parfum. Ce-am gasit e ca "nu-i de bine" si ca testoasele de apa au oricum un miros "de pamant umed" - ale mele saracele nu miros prea rau, insa apa (scuzati) pute de-a dreptul.
Pentru cine a avut rabdare sa citeasca pana aici, multumesc; poate acvaristii cu experienta imi pot oferi niste referinte pentru miros - cam a ce si "cat de mult" se considera normal sa miroasa un acvariu. Si totusi, unde gresesc?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Feb 2013, 23:23

de Gradinaru Alin » 18 Feb 2013, 12:17

pentru ca filtrul tau are prea putina filtrare biologica(nu este bine ciclat probabil, si buretele care il are ii prea mic, si nu are pori mari, in care sa se prinda bacteriile denitrificatoare), si nu are de loc filtrare chimica...


un filtru bun trebuie sa aiba filtrare mecanica in primul rand, apoi biologica si chimica...daca nu le are pe toate, filtrul e degeaba(adica nu prea face treaba CALUMEA)....

ai putea sa-ti faci cu partea de sus de la filtru( daca este destul de puternic), un filtru extern...

eu planuiesc sa fac un filtru mai pe viitor, dar din pacate nu gasesc o pompa care sa ma incante la un pret rezonabil... asa ca astept poate doneaza cineva, am filtrul facut... mai trebuie pompa ....
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de Sheppard » 18 Feb 2013, 12:40

Bine ai venit!

Probabil nu sunt prea grozave filtrul si mediile de filtrare. Cele mai eficiente filtre sunt cele externe si foarte important este numarul si diversitatea mediilor de filtrare. Filtrul tau e destul de simplut si am si eu ceva in genul la o testoasa. Am si eu probleme cu mirosul, dar nu totdeauna (si hranesc testoasa in aceeasi apa). Uneori miroase mai puternic, alteori deloc; evident e un filtru mic care de abia face fata, dar nu se compara cu filtrul extern de la testoasele mai mari - un TetraTec Ex 700.
Important e sa ai si o cadere de apa; doar bulele de la pompa de aer nu cred ca sunt prea eficiente - e bine ca mai baga niste oxigen in apa, macar asa limitezi dezvoltarea algelor, care la randul lor genereaza mirosuri neplacute mai ales prin producerea de hidrogen sulfurat. Prin caderea de apa eviti sa se formeze acea pelicula de bacterii, biofilm si alte mizerii de la suprafata apei, care din nou da un miros neplacut.
S-ar putea ca filtrul sa nu fi atins inca potentialul maxim; de obicei abia dupa vreo cateva saptamani colonizeaza suficiente bacterii mediile de filtrare ca sa realizeze o filtrare corespunzatoare. Dar 4 saptamani e deja destul timp.

Plantele acvatice naturale ajuta si ele la curatarea apei, intra in dieta testoaselor, le reduc stresul si sunt estetice in general, deci recomand: http://www.testoase.com/topic17.html

Conteaza si temperatura apei - o temperatura ridicata va facilita dezvoltarea algelor si a altor bacterii care produc tot felu de gaze urat mirositoare. Ce temperatura ai la apa?

Eventual pune si niste imagini cu ce ai amenajat si te mai sfatuim unde e cazul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de tiger » 18 Feb 2013, 13:55

ia Easy Turtle
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 18 Feb 2013, 14:06

intradevar, easy turtle este extraordinar, dar este o solutie pe termen scurt, si am observat acum cateva zile ca decicleaza cred putin acvariul=((((((


si in plus, el a intrebat daca e normal, si ce sa faca cu filtrul, si tu vii si ii spui sa ia easy turtle :lol: :lol: :lol: :D :D :D
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de tiger » 18 Feb 2013, 14:09

eu nu prea l-am folosit decat odata.deci nu stiu cat de bun e :oops:
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 18 Feb 2013, 14:13

pai te rog frumos, daca nu l-ai folosit cat sa il stii bine, nu da sfaturi ca lumea sa il foloseasca.........
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de alyenn666 » 18 Feb 2013, 15:11

eu momentan folosesc pompe evo3 si la pesti si la testoase si sunt multumit de rezultate. http://www.aquariumprest.bizoo.ro/vanzare/1376639/Pompa-de-apa-Evo-3-Submersible-Pump

Contrar celor spuse mai sus se poate trai foarte bine fara filtrare chimica. Cea mai importanta este cea biologica. Filtrul tau are prea putina filtrare biologica si oricum la ce schimburi de apa faci e imposibil sa se cicleze vreodata. Algele albe apar tot din cauza filtrarii ineficiente.
pana nu schimbi filtrarea nu ai cum sa scapi nici de miros, nici de alge, nici de efortul de a schimba apa in fiecare zi.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de bstafie » 18 Feb 2013, 19:22

Asa cum zice si alyenn666 filtrarea chimica , e foarte putin spre deloc importanta, cu exceptia cazurilor cand apa contine anumiti componenti de care vrei sa scapi( si nu, nu ma refer la clor aici). Asa cum au zis si colegii filtrarea trebuie schimbata. Cea mai eficienta metoda este sa faci un filtru DIY sau HOME-MADE sa zic asa. Recomand DIY pentru un filtru wet and dry( e si cel mai usor de facut, cu cea mai putina bataie de cap) . Un model poti vedea in acest video : https://www.youtube.com/watch?v=YZJBm89 ... Q&index=30 sau un filtru asa cum a postat Monoceros aici http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=91 . Pentru oricare dintre ele ai sa ai nevoie de o pompa(powerhead-ul de la un filtru intern). Recomand un Resun 2500 P aici - ieftin si cu un debit foarte foarte mare(poti face si un sistem de 'cascada' foarte simplu care te va ajuta, cum spunea si sheppard, la oxigenarea apei si inhibarea cresterii algelor. Avantajele sunt destul de multe fata de un filtru exterior cumparat din magazin , dar cele mai importante ar fi : Il poti crea la dimensiunile dorite ; sunt mult mai rezistente fata de filtrele externe; filtrarea este mult mai eficace ; curatarea mediilor filtrante se face foarte usor.
Totodata, foarte important, daca nu folosesti plante naturale in acvariu, incearca sa nu oferi o lumina puternica in apa. Lumina ajuta dezvoltarea algelor daca nu ai ceva plante naturale ce au un ritm mediu - rapid de crestere(in cazul in care ai avea, lumina si alti nutritienti din apa ar fi absorbiti de aceste plante). Recomand ceva melci si ceva sanitari. Eu am cumparat 4 sanitari si 4 melci , care convietuiesc cu cele 2 testoase ale mele de cand sunt mici. Tin sa spun ca de melci se mai leaga testoasele, si una din ele chiar incearca sa-i mai ciupeasca , dar nu prea reuseste, dar fata de sanitari sunt foarte cuminti, ba chiar incearca sa-i ocoleasca sau sa-i impinga din calea ei. Pestii sunt foarte usor de intretinut, mananca orice reziduuri, mizerii ba chiar si excremente, iar melcii sunt cot la cot cu sanitarii.
P.S. daca ai nevoie de ajutor la construirea unui sistem de filtrare home-made te pot ajuta atat cat ma pricep, online pe mess/skype etc(numai sa ma anunti :P )
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de alyenn666 » 18 Feb 2013, 19:31

cu doar 23l de apa e cam greu sa ai un acvariu stabil. de asemenea este greu sa faci un filtru extern pentru volumul asta.
chiar azi am vazut un anunt de acvariu nou + radacini de 190L la 100 lei. si nu e singurul.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de bstafie » 18 Feb 2013, 19:39

Bineinteles , un acvariu mai mare e un must, e motivul pentru care am sugerat si un filtru asa mare precum resun 2500. In ideea ca oricum ele cresc si o sa ai nevoie de un spatiu mult mai mare pentru ele, decat ce ai deja acum. Preferabil ar fi sa le cumperi (este si mai ieftin si mai usor de intretinut) un vas din plastic mare(gen balie/cutie de depozitat haine/etc). Gasesti in magazine gen Baumax/praktiker chiar si Jysk.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de CrisN » 18 Feb 2013, 20:28

Multumesc tuturor celor care au raspuns. S-ar zice ca problema e mai spinoasa decat credeam. Sincer, am sperat ca la un volum atat de mic de apa va fi suficient un filtru intern din comert. Bineinteles ca nu acesta este acvariul definitiv, insa mai devreme de vara aceasta nu-l prea "vad" inlocuit cu unul mai spatios.
Incerc sa raspund pe rand la problemele ridicate. Buretii folositi in filtru se numesc " TetraTec - filtru biologic" (asta scrie pe ambalaj), au porii mai mari si sunt dintr-un material mai tare decat buretii de spalat vase ( :D ); au cam 4/8 cm fiecare si incap cate doi in filtrul meu. Poate as putea sa le maresc suprafata de filtrare daca ii "feliez"; si poate ar merge un mediu suplimentar (carbune?!) strecurat intre bucatile mai mici astfel create - ma duc sa mai citesc despre mediile de filtrare...
Oxigenarea apei: mustiucul pe unde filtrul "scuipa" apa este reglabil in pozitie verticala sau orizontala; daca mut filtrul mai sus si scot capul acela din apa pot obtine o "cadere" de 2-3 cm, insa trebuie sa fac o proba cat de puternic ar fi jetul - evident, spatiul e mic.
Voi cauta sa cumpar o planta acvatica zilele astea, nu stiu ce fel de viata va avea saracuta :D Am mai pus cate o foaie de salata in apa si au facut-o bucati in cateva ore.
Temperatura... stiam eu ca am uitat sa precizez ceva. Incalzitorul (Resun, 75 W) e setat la 25, insa termometrul din apa arata 26-26,5 grade C. Inclin sa-l cred, fiindca l-am comparat cu termometrul pentru insula si alte doua termometre din casa.
N-am utilizat inca EasyTurtle, mai am o substanta de declorinare numita EasyLife care numai cartofi prajiti nu face, conform reclamei, dar n-am folosit-o in acest acvariu.
Conform recomandarilor, ma duc sa studiez filtre externe; chiar speram sa nu fie cazul
Aha, deci minunile alea din apa sunt alge albe :oops:
Bstafie, lumina este puternica in acvariu, fiindca spatiul e prea mic ca lampile sa nu bata si pe langa insula. Iau in considerare varianta cu pesti/melci; initial ma gandisem sa-l aglomerez cat mai putin. Multumesc pentru ajutorul oferit, dupa cum se pare voi avea nevoie.
Si ceva poze orientative. Aparatul foto e "in delegatie" cu niste prieteni de cateva luni, asadar sunt facute cu telefonul si de o calitate mai mult decat indoielnica :|
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
PS: grilajul acela inestetic este necesar din cauza "furiei blanoase".
Multumesc din nou pentru rabdare
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Feb 2013, 23:23

de alyenn666 » 18 Feb 2013, 21:24

planta nu va supravietui pentru ca nu va avea substrat, nutrienti, lumina potrivita deci sunt bani aruncati pe geam. mai bine incepi sa pui bani la saltea
si sa-ti cumperi un acavriu + filtru potrivite in cateva luni. oricum testoasele vor creste si nu vor mai putea sta in acvariul ala.
cand cumperi acvariu pe asta il poti transforma intr-un filtru foarte eficient.
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 18 Feb 2013, 21:39

Planta va supravietui daca o bagi intr-un ghiveci cu pamant si pietre sa o tina in loc (mizeria facuta de testoase e fertilizare excelenta); alea plutitoare evident nu au nevoie de substrat. Trebuie doar sa experimentezi putin sa vezi ce rezista mai bine. Eu asa am facut, iar acum am o adevarata gradina botanica in apa. Iarna iau numai cateva plante din fiecare specie si le bag in casa ca sa nu inghete, iar vara le scot inapoi afara cu testoasele si se inmultesc din nou.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de bstafie » 19 Feb 2013, 03:39

Nu proceda in sens invers, asa cum am facut eu. Macar unul din noi 2 sa invete din greseala mea. Incepe prin a strange banuti pentru a crea un filtru extern. Inainteaza si pune deoparte pentru ceva nisip, ceva plante usor de mentinut (elodea - creste ffff repede si in scurt timp iti face umbra in acvariu daca o plantezi corespunzator ; anubias - plante foarte mari de suprafata in general , de preferat sa le ancorezi legandu-le de o piatra de 4-8 cm sau o bucata de lemn de aceleasi dimensiuni- adora umbra , si deci in combinatie cu elodea merg stas; valisneria gigantea - rezistente, ceva mai pretentioase din experienta proprie dar is frumoase si odata ce isi infing bine radacinile, nu mai ai treaba cu ele) si pana le termini pe astea probabil ca ajungi la punctul unde schimbi acvariul cu unul mai mare, si ai deja totul pus cap la cap, gata de treaba. Sa nu uit : nisipul acoperal cu un strat de piatra de 2-3 mm pentru o fixare mai bune a plantelor/evitarea ingurgitarii nisipului de catre 'bestiile de apa dulce' .
Acvariul vechi il poti folosi ca un sump pentru un filtru, sau efectiv ca filtru extern. E stas pentru asa ceva :lol:
Sa iti traiasca!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron