Miros neplacut in acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de bstafie » 01 Mar 2013, 10:07

Ne cerem scuze pentru devierea subiectului initial. Adrian deschide un topic nou daca mai ai nevoie de sfaturi pentru un filtru.
Referitor la ce ai spus tu CrisN. Putin probabil ca mirosul redus sa fie din cauza unei caderi de apa si deci o oxigenare mai buna a apei; nu direct cel putin . Odata cu acea cadere a apei favorizezi dezvoltarea bacteriilor benefice si deci ciclarea filtrului(cu cat mai mult oxigen cu atat o dezvoltare mai buna si eficienta a acelor bacterii). Totodata o mica 'cascada' impiedica formarea unei pelicule subtiri la suprafata apei(se vad ca niste chestii 'uleioase' sau nu stiu cum sa le spun, la suprafata apei).
Despre acea solutie tip starter, nu pot spune ca am folosit sau auzit despre ea(vezi google) dar nu cred ca este intocmai necesara. Din ce am mai citit eu se recomanda mai degraba sa adauga sistemului de filtrare mancarea care o folosesti pentru broscute/pesti(suna ciudat stiu dar chiar functioneaza).
Totusi, dat faptul ca tu ai de ceva timp filtrul in functiune, daca nu vei schimba apa la fel de des pe cat o faceai pana acum, filtru se va cicla si ulterior mirosul se va disipa aproape de tot. In cazul meu, cand ma apucasem de teraristica si broscute , am avut aceiasi problema(inclusiv o apa semi-murdara) si pot spune ca dupa aproximativ 10 zile de batut capul cu aceasta problema, m-am trezit intr-o dimineata cu apa aproape cristal. Mirosul a disparut si in proportie de 90% in inca 2 zile.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de CrisN » 02 Mar 2013, 12:38

Pe mine nu ma deranjeaza discutia despre filtre, chiar ma intereseaza foarte mult si in mod direct :) Adrian, filtrul acela intern cu coloana de aer pe interior pare promitator; cele cu cascada mi se par ideale ca principiu, dar eu nu am cum sa le folosesc, fiindca ar insemna sa renunt la grilajul de protectie.
Bstafie, din cate am citit pe forumurile de acvaristica, am inteles ca in procesul de descompunere a dejectiilor intervin 3 tipuri de bacterii numite "nitrificatoare", care transforma amoniacul in nitrati; acestea sunt aerobe. Procesul final de eliminare a nitratilor (prin "desfacere" in oxigen si azot) e realizat de un grup de bacterii anaerobe. Insa mai exista un grup de bacterii ubicuitare (sa le zicem "rele") care sunt facultativ anaerobe si care cauzeaza mirosuri neplacute. In lipsa oxigenarii apei, fara concurenta, se vor dezvolta numai acest ultim tip de bacterii, cu consecintele olfactive de rigoare :f*ck
Plantele ar ajuta mult la oxigenare, daca rezista; la mine le-au ros bestiile pana la radacina, in mai putin de 24 de ore.
Acum, eu inteleg ca nu voi reusi sa ciclez un bazin de 23 litri, insa incerc macar sa tin sub control "mini-ecosistemul" pana la schimbare, si sa folosesc tot ce m-ar putea ajuta.
Am improvizat ceva:
Imagine
Imagine
Partea de jos a unei sticle de plastic, gaurita, cu ceva medii de filtrare puse in straturi. Nu arata bine, dar sper sa ajute.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 17 Feb 2013, 23:23

de bstafie » 03 Mar 2013, 01:07

Inele de ceramica(siphorax) sunt cele din poza. Sunt bune pentru filtrarea biologica a apei. Referitor la bacteriile ubicuitare ele pot trai in orice mediu. Daca sunt aerobe, facultativ anaerobe atunci vor persista indiferent de oxigenarea apei sau nu(chiar si fara oxigenarea apei , ele intra in fermentatie lucru care ,cred, poate duce la acel miros neplacut). Practic oxigenarea apei le-ar forta sa iasa din acel stadiu de fermentare si posibil vor elimina mirosurile(daca aceasta este cauza). De scapat de ele si sa detii un acvariu complet lipsit de bacterii, nu exista(atat in medii naturale cat si artificiale). Daca prin oxigenarea apei si ciclarea siphoraxului , nou adaugat, nu scapi de bacterii iti ramane solutia cu folosirea produselor de tip Algacid(nu folosi in prea mare masura intrucat afecteaza si bacteriile nitrificatoare).
Uite de exemplu cum am facut eu oxigenarea apei cu un filtru home-made : http://www.youtube.com/watch?v=_hfzuxPe ... e=youtu.be
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori