Filtru Wet&Dry DIY

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de bstafie » 11 Feb 2013, 02:25

Cand am terminat de facut eu filtrul ext dupa indicatiile date de Monoceros, vad tor felul de discutii/video despre aceste filtre wet and dry, si aud lucruri fantastice despre el. Asa de bine ma simt :x
Las ca pentru urmatorul proiect de acvariu cand le iau un recipient mai mare(peste 1 an eventual) stiu ce sa fac :lol: si poate ma ajutati si pe mine cu indicatii ca pentru mai nepriceputi asa :oops:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de alyenn666 » 11 Feb 2013, 10:20

cred ca nu ai inteles cum functioneaza un overflow.
nu ai nevoie de inca o pompa.
Cum ai facut tu o sa strici pompa. Nu neaparat imediat dar dupa cateva opriri dastea riscul creste direct proportional.
eu am facut overflow la acvariu de 200L fara sa gauresc sticla.
Poti folosi un tub de pvc de 32 care sa comunice cu un alt vas in spatele acvariului : sticla , plastic, pvc .
in vasul din spate dai gaura pe lateral sau in fund la nivelul la cere vrei sa stea apa in acvariu si de acolo faci scurgerea catre sump. astfel scapi si de stresul cu pompa. facut asa se amorseaza automat la penele de curent.
La mine functioneaza un astfel de sistem de vreo 2- 3 ani si singura operatie pe care o fac e sa spal buretii si sa adaug apa. in rest nu-mi pasa de curent oprit, medii de filtrare ramase fara apa( mor bacteriile de pe ele), inundatii si alte probleme.


LE: Pentru iaz si butoi de plastic . pompa nu va sta in butoi ci in iaz sau in afara acestuia ca sa ridice apa in butoi.
Daca se ingroapa butoiul la nivelul iazului astfel incat sa bagi pompa in filtru e nevoie de etanseitate maxima ( ar insemna sa imiti filtrele externe gen eheim).
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 11 Feb 2013, 10:32

Eu vreau sa ingrop filtrul undeva langa iaz, sa nu se vada, deci partea cu sertarele nu prea ma ajuta. Am vazut un filtru Tetratec asa: era fix un butoi mic cu mediile filtrante si costa vreo 400ron; e absurd. Pana atunci trebuie insa sa gasesc pompa si lampa UV-C. Poate aveti ceva recomandari in acest sens.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de alyenn666 » 11 Feb 2013, 10:37

eu zic sa deschizi un topic separat pe tema asta si sa discutamacolo ce si cum.
poate mai sunt si altii cu experimente in domeniu si nu intra pe asta ca nu e numele sugestiv
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de raek » 11 Feb 2013, 17:37

interesanta asta, practic sa folosesc tubul acela si el practic sa stea mereu amorsat. poti sa pui o poza cu dracia ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

de tiger » 11 Feb 2013, 17:45

as vrea si eu pentru testoase asa ceva.ca are mai multa apa si nu se face wc si ca e frumos si mai incap cele de 1 an
o testoasa de 35 lei(turti) si una de 50 lei(glori)
vreau tot ce e mai bun pentru testoasele mele
nu testoasa :old: si testoasa :baby
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 136
Membru din: 17 Ian 2013, 15:02
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 11 Feb 2013, 17:50

am "dracia in spatele acvariului si nu pot sa fac poza..
Iti fac o schita in paint si poate intelegi de acolo.
revin in 10 min cu schema

LE:
SChita de care ziceam mai sus
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

indicat ar fi ca vasul din spate sa fie de aceeasi inaltime cu acvariul sau macar asezat cu buza superioara la acelasi nivel . Asta pentru a evita inundatia in caz ca umpli vreodata acvariul mai mult .

pentru amorsarea tevii de pvc ( galben in schita) in partea superioara se da o gaura si se pune o valva unisens prin care poti trage aerul foarte usor. Valva costa cam 2 -5 lei in petshop .
[URL]http://www.aquariumprest.ro/products.php?191&sid=6a9c257d80a3e4ed02ac87adfc185da9
[/URL]

gaura pentru scurgerea apei din vas in sump trebuie sa fie data la inaltimea la care se vrea nivelul apei in acvariu.



[/url]
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de raek » 11 Feb 2013, 18:14

ce ai folosit pentru etansare ?silicon ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

de alyenn666 » 11 Feb 2013, 19:10

siliconul nu prea adera la pvc .. coturile speciale de pvc au garnitura de cauciuc care etanseaza suficient . dac nu poti sa umpli si cu silicon ca oricum nu ai nevoie sa fie mobile. valva unisens am lipit-o cu Picatura .
inca un sfat ar fi cand bagi valva unisens sa mai retezi putin din varful ei care intra in teava de pvc astfel incat sa intre in teava fix cat grosimea tubului pvc ca sa poata trage tot aerul de acolo.

Atentie cand cumperi pvc nu cumpara teava la 2 metrii . gasesti taiate direct la 50 cm
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de raek » 26 Feb 2013, 22:40

ms pt tips, am construit treaba, maine o si montez, a iesit nice. am mers pe teava de 20 de ppr si ca recipient un mini cos de gunoi.

in rest filtrul se prezinta ok, cred ca are 1luna jumate de cand merge si de atunci nu am mai schimbat pic de apa , nu miroase , este cristal, broastele mananca si se keke in aceeasi apa.

acum daca montez si fail safe-ul chiar o sa uit ca mai am acvariu ca nu mai tre sa fac nimic, ce bine imi pare ca am scapat de jbl-ul ex700 pe care il aveam inainte , era de-a dreptul praf.

app o intrebare in cutie , la teava pe care se scurge apa din cutie in filtru, tu ai lasat-o asa in sus fara nimic ? nu face zgomot apa cand se duce pe ea ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

de alyenn666 » 27 Feb 2013, 12:17

ca sa nu mai faca zgomot poti monta inca un cot in vasul din spatele acvariului cu gura indreptata in jos si in partea de sus dai o gaurica cat mai micuta prin care sa poata iesi aerul ..sper ca ai inteles.
daca tot esti in faza de proiect pune si niste poze . poate mai face si altcineva
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de raek » 27 Feb 2013, 12:58

da , cot i-am pus ca ma gandeam eu ca o sa faca zgomot , mai am sa ii dau gaura sus. o sa fac rpd poze inainte sa il montez , sper sa nu am probleme , sa mearga bine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 21 Mai 2012, 13:52

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator