Filtru extern home made din sticla!

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Filtru extern home made din sticla!

de Gradinaru Alin » 10 Ian 2013, 01:53

Buna tuturor, chiar titlul spune ce as dorii sa fac... as vrea sa fac asta din doua sticle de 1,5 litri de coca cola sau 2 de 2,5 litri taiate si lipite in asa fel incat sa aibe doua capete, unu inghis cu un dop gaurit cu gauri de 1,2 mm sau cu un fel de plasa pt evacuare, celalalt capat pt admisie cu o plasa, de in care sa pun mai multe medii filtrante(pietris,inca ceva,burete cu porii mari,paie in loc de bio-balls<ideea cuiva de aici pe forum>,alt burete cu pori,ca sa treaca apa fara probleme, fara a trece cu impuritatile cu care a intrat in mediile filtrante)...

inca nu incep mediile filtrante, deoarece nu am cu ce sa bag apa in filtru... trebuie o pompa... aici vine intrebarea: as putea chiar eu sa fac o pompa? cum? orice e bine venit... E imposibil sa nu pot face una... Nu cred ca acum vro 30-40 ani existau de cumparat filtre interne, dapai externe... desi erau oameni ingeniosi si priceputi care aveau asa ceva la micul lor acvariu....nu vreau neaparat o pompa electrica ... daca ar fi pe baza de alt ceva si mai bine....

Astept pareri de la mai multi, pt ca creativitatea mea aici se opreste, nestiind ce sa fac pe post de pompa...
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de bstafie » 10 Ian 2013, 02:23

Parerea mea sincera e ca nu se merita deranjul. Pompa (99%) trebuie sa fie electrica (lucru foarte greu de realizat, chiar si daca te pricepi in domeniu, fara materialele/sculele necesare). Pompa nu poate fi manuala pentru ca presupun ca nu ai sa stai cum se sta in zonele rurale la fantani sa dai la manivela pana inebunesti. Apoi vine confectionarea rotorului, paletei si a altor elemente de imbinare necesare(racorduri/arcuri,garnituri,protectii si motorasul) , lucru care iarasi nu cred ca ai posibilitate sa il procuri. Doar sa folosesti piese vechi de la fel de fel de lucruri(de tipul motoras de la jucariile cu telecomanda sau stiu eu..nu ma pricep atat de bine, nu am desfacut inca o pompa de acvariu sa vad exact formatul pieselor interioare). Parerea mea este ca cel mai simplu mergi la un petshop si achizitioneaza ceva de tipul asta http://www.nevertebrate.ro/Filtru-Resun-SP modelul 1100/1200 cel putin. Pretul e unul mai mult decat acceptabil , si viata produsului va fi cu siguranta mai mare decat ceva homemade.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 153
Membru din: 19 Dec 2012, 13:40
Localitate: Galati

de OsDeRos » 10 Ian 2013, 04:44

http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=10 aici cred ca gasesti cel mai viabil filtru extern home/hand made
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron