O noua insula :3si alte sugestii...

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

O noua insula :3si alte sugestii...

de Iovanut Alin » 10 Sep 2012, 17:31

Dupa cum spune si titlul , vreau sa le construiesc o noua insula testoaselor mele.
Am un acvariu de 60L , coloana de apa este cam de 10cm adica 16-17 L , acvariul este din plastic (momentan nu imi permit altul) :oops: am un incalzitor de 50W si un filtru de 20L . Plante de acvariu am cateva plante artificiale ce seamana foarte bine cu Anacharis si ceva soi de planta cataratoare (se vede pe cladirile vechi). Nu am vrut sa pun plante vii pentru ca stim cu totii ca au o viata foarte scurta.
Insula o am facuta din mai multe pietre negre puse una peste alta intr-un colt, eu zic ca nu e cine stie ce si de accea vreau sa schimb multe prin el.
Urmatoarea mea investitie as vrea sa fie un lemn(dar eu zic ca sunt absurd de scumpe in petshopuri si de cat sa dau banii pe el mai bine il prepar acasa dar intr-un fel imi e si frica sa nu se raspandeasca prin acvariu unele bacterii care nu dispar prin fierbere) sau sa cumpar substrat(aici am nevoie de ajutor, nu stiu de care si in ce cantitati sa iau).
Dar pana atunci vreau sa imi construiesc o noua insula, am incercat in o gramada de feluri dar la lucru gata ba mie nu imi placea ba testoasele nu erau prea incantate. Asa ca daca imi puteti da niste ideei m-as bucura, si/sau sa imi spuneti ce sa mai schimb prin acvariu sau ce sa mai adaug. :D poate chestii de design :-??
O sa pun poze vineri cand imi recuperez aparatul....
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 10 Sep 2012, 21:33

Ce am mesterit eu si mai e o idee faina in filmuletul de la pagina 2: http://www.testoase.com/topic509.html

Ca substrat, acuma depinde si cum e orientat filtrul, pe unde trage apa etc. Ai putea sa iei nisip, numai sa ai grija sa nu infunde filtrul + ca e mai greu de curatat. Chestia e ca e cel mai placut ca aspect. Sau o combinatie de nisip si pietre mai mici?

Am tot auzit ca nisipul sau pietricelele le-ar face rau testoaselor ca le-a inghiti, dapai sincer, mi-e cam greu sa cred asta, in primul rand pentru ca in natura au parte de asa ceva toata ziua, fie ca e pe fundul apei sau pe uscat. Iar eu nu am avut nici un fel de problema cu nisipul care se mai depunea pe fundul apei, cazut de pe maluri.

In legatura cu plantele, sa stii ca sunt si plante naturale care rezista foarte bine, mai ales acelea complet plutitoare. Si la testoasele mici rezista si mai bine pentru ca nu rpea rontaie din ele - trebuie doar plantate bine in substrat, ancorate cu niste pietre, ca sa nu le dezradacineze.

Asteptam si poze.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 11 Sep 2012, 00:20

Am vazut intr-un petshop din arad niste plante plutitoare, acele plante folosite in america de acvaristi pentru filtrarea apei m-am gandit sa i-au dar nu s-ar mai vedea nimic in acvariu... Si in legatura cu insula nu prea pot sa fac asta pt ca nu am marginii unde sa le pun, decat daca as gaurii acvariul si as pune ceva care sa tina sticla...

Poze incerc sa pun ceva mai repede cu un aparat mai vechi dar nu promit nimic ..
:wink:
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 11 Sep 2012, 00:55

Pai se poate lipi si cu silicon sau suspenda pe ceva picioare sau cilindrii din PVC, nu stiu. Solutii ar fi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de carcalete » 11 Sep 2012, 13:55

Eu am abordat problema insulei in felul urmator. Pentru viitor tinand cont de faptul ca o sa creasca dracu mic am incropit o noua insula care momentan o tin pe balcon de rezerva. Am folosit o bucata de plexiglass pe care am taiat-o de 25x25cm am slefuit-o fumos pe margini dupa taiere. 3 bucati teava de PVC cu ø 50 mm si 3 bucati teava PVC cu ø 40 mm ambele modele cu lungimea de 20 cm. Am bagat cele doua tevi una in alta si m-am apucat si le-am gaurit din 2 in 2 cm cu bormasina. Am facut la fel si cu restul tevilor. Am confectionat apoi un "cui " din plexiglass care sa il introduc in gaurile respective si astfel mi-am facut 3 picioare telescopice care le pot regla pe o inaltime de 38 de cum. In concluzie am o insula de 20 cm cu reglaj pe inaltime de pana la 38 cm. Rampa am taiat-o de 25 cm lungime cu 10 cm latime. Am lipit tot ansamblul cu silicon si l-am lasat la uscat 1 saptamana. Pe tot ansamblul am lipit plasa de plastic hexagonala ca sa poata dracu sa se catere sa nu alunece. Toata constructia mi-a luat 20 de minute de mers in Hornbach si 30 de minute de taiat, lipit si slefuit pe margini. Sper sa te insipre ce am facut eu. Nu imi cere momentan poze. Daca vrei poze la ea trebuie sa astepti sa imi vina aparatul inapoi acasa. L-am imprumutat unor prieteni care au plecat la mare.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Aug 2012, 22:59

de Sheppard » 11 Sep 2012, 14:49

Ingenios. Astept pozele ca sunt curios :D

Daca vrei, poti pune si niste margini la insula, ori lipite cu plexiglass, ori lipite masti din acelea pentru cabluri, ca sa poti pune si un strat de pamant cu nisip pe care sa poti planta ceva, gen iarba, flori, o feriga, ce iti place.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 23 Sep 2012, 18:37

Pozele mult promise :)) cu o mare intarziere ,Astept sugestii!

Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 23 Sep 2012, 20:25

As vrea sa vad o poza de sus si din lateral cu testoasele in apa si plante si tot, ca sa pot vedea niste proportii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 24 Sep 2012, 19:59

Imagine

Imagine

Imagine

Plantele inca nu le-am pus :))) inca ma gandesc la designe, am luat si un ghiveci din lut pe care vreau sa il gauresc intr-o parte cat sa poata intra testoasele acolo si sa se poata urca si pe el .
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de Sheppard » 24 Sep 2012, 20:14

Daca iti fac o insula pe care sa o pui pe ceva picioare sau sa o lipesti cumva, sau atarna mai sus, poti pune linistit mai multa apa. Cutia vad ca e destul de mare, asa ca au loc de inot. Recomand plante naturale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Iovanut Alin » 24 Sep 2012, 20:27

cred ca o sa fac una ca aici e foarte faina!
http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=3030
''Try to leave this world a little better than you found it " Baden Powell
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 01 Apr 2012, 22:16
Localitate: Arad, Romania

de ela_crux » 25 Sep 2012, 01:53

Salutare Alin si multam pentru apreciere. O alta varianta ar fi sa faci insula din ceva material mai rigid, care apoi sa se sprijine pur si simplu pe peretii acvariului, avand in vedere ca acvariul tau este cam trunchi de piramida... Poate din lemn ai putea incerca si sa stea deasupra nivelului apei... in cazul asta va trebui sa gasesti o solutie pentru rampa.

Ideea cu alta casoleta, cea adoptata de mine, s-a potrivit bine pentru ca am reusit sa gasesc una sa se potriveasca cu dimensiunile acvariului si sa nu ocupe f mult din suprafata de inot. In cazul in care gasesti una sa se potriveasca la tine, fii atent cand o decupezi, eu intai am incercat cu un cutit si am spart casoleta, apoi a trebuit sa o lipesc. Incearca cu un cutter mai solid, ai rabdare pentru ca o sa se taie un pic mai greu si fii atent la degete :)

In afara de casoleta, am mai vazut la magazin niste cosuri, unde peretii sunt practic ca un gratar si in cazul asta ar fi mai simplu de taiat zona de acces pe insula.

In cazul tau, rampa de acces cred ca s-ar putea sprijini pe o piatra in partea de jos si pe insula in partea de sus.

Apropo de plante, sustin varianta cu plantele naturale. Vezi daca reusesti sa gasesti in zona ta un acvarist care doneaza plante, el rareste plantele, tu ai plante, testoasele sunt fericite :) Pe/langa insula ai putea sa pui o feriga mica, vad ca Galustii ii place sa se ascunda sub aceasta.

Bafta si toate bune, da-ne de veste! :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron