Filtru tip "Burete"

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Are vreo eficienta acest tip de filtru?

Da
2
29%
Nu
0
Niciun vot
Asa si asa
2
29%
Nu stiu
3
43%
 
Voturi totale : 7

Filtru tip "Burete"

de sunshine » 30 Iul 2011, 17:19

Buna!Cum se construieste un filtru tip "Burete"?? adica iau un burete obisnuit sau ceva special?o piatra obisnuita sau ceva special.Va rog seriozitate chiar de unul din acela vreau nu extern nu intern nu nu stiu cum de acela! Va rog seriozitate!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12

de Sheppard » 30 Iul 2011, 18:49

Sincer nu stiu ce tip de filtru e cel de care vorbesti; eventual un link catre un produs de genul acesta ar fi de ajutor. Toate filtrele au un burete, dar e doar o componenta, un mediu de filtrare printre mai multe, care impreuna purifica apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de sunshine » 31 Iul 2011, 08:20

Buretele ? filtrul clasic constand intr-o piatra inclusa intr-un burete, scufundate in acvariu. Initial, filtrul de burete se comporta ca unul mecanic, dupa maturare (circa patru saptamani) transformandu-se intr-unul biologic. Acest tip de filtre este excelent pentru acvariile de reproducere intrucat puii nu sunt absorbiti cum ar fi cazul unui filtru intern.
Avantaje: ieftine, usor de instalat/intretinut, asigura o filtrare biologica foarte buna.
Dezavantaje: filtrare mecanica redusa, neadecvate pentru acvarii mari.


Vezi??Vad ca nu ai citit topicul Filtrarea Apei
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 15 Iun 2011, 15:12


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron