Echipamente

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Echipamente

de Pasha » 22 Apr 2011, 09:33

Salut.As dori sa aflu site-uri de unde as putea sa cumpar echipament la copii mei.Stiu ca mai este un post la fel,dar,unele nu merg,etc.Daca stiti de unde se poate comanda echipament,postati va rog.Multumesc :o
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2011, 09:25

de Pandy » 22 Apr 2011, 10:17

La ce te referi cand spui echipament? Ceva special?
Gasesti la orice pet-shop mai "deocheat", sau lanturi de magazine pet-shop.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Pasha » 22 Apr 2011, 10:26

Ma refer de unde as putea sa comand,lampa,insula etc.Eu locuiesc intr-o localitate,in care nu am de unde sa cumpar.Inaintea mergeam pana la Ploiesti ca sa cumpar.Acum doresc sa cumpar dupa net.Deci vreun site?
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2011, 09:25

de diego » 22 Apr 2011, 10:34

magicaquarium.ro - am cumparat de la ei si sunt ok
pentru insula vezi aici: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... c&start=30
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Pasha » 22 Apr 2011, 10:36

Multumesc Diego.Am o intrebare : Ce bec sa cumpar? Pentru iluminat?
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Apr 2011, 09:25

de diego » 22 Apr 2011, 10:43

Cu placere.
..si ca un sfat, inainte sa cumperi ceva, cere mai intai o parere a forumistilor vizavi de produsele respective, pentru ca nu tot ce se vinde este cu adevarat util acvariilor cu testoase.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de diego » 22 Apr 2011, 10:45

Pasha scrie:Multumesc Diego.Am o intrebare : Ce bec sa cumpar? Pentru iluminat?


Neon Hagen Exo Terra Repti Glo 5.0 / T8 / 20 W / 60 cm sau Bec Hagen Exo Terra Repti Glo 5.0 / 26 W
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 22 Apr 2011, 15:44

Eu am comandat acuma un bec Hagen Reptigo 5 de 26W de pe magicaquarium.ro. Acum o luna nu mai aveau pe stoc. la fel si in pet-shopuri si pe alte site-uri. Sper ca au adus. E criza de becuri. Neoanele sunt mai greu de instalat, adaptat la spatiu si manevrat, parerea mea.

Un incalzitor bun ar fi de la Eheim: Jager. Din cate am inteles sunt destul de rezistente, facute pentru tura lunga si au putere mare (spre exemplu unul de 300W face fata la 600-1000l). Sa vedem daca mi-l aduce acuma si pe asta si revin cu opinii. Nu ar strica eventual si o protectie pentru incalzitor ca sa nu dea testoasele cu labele in el si sa il crape de ceva (Protector Fluvial ii zice - e din plastic). Daca acvariul este mic, sunt niste incalzitoare smechere de ceramica extrem de rezistente (nu mai stiu exact de la ce firma, dar se gasesc prin pet-shopuri; problema e ca nu sunt foarte puternice, deci sunt bune numai pentru volum mai mic de apa).

In general, sunt destule site-uri specializate care ofera accesorii pentru animale. Google iti gaseste imediat. Singura problema e ca sunt putini importatori.

In rest, as recomanda ceva bolovani, plante plutitoare (le cam mananca sau rupe, dar cat rezista arata bine si sunt numai bune sa se ascunda testoasa printre ele). La testoasele mele mici le-am mai amplasat o feriga mica pe platforma lor cu nisip, mai mult pentru decor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron