Pana la urma cum schimbam apa?

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Elizza » 17 Apr 2009, 21:46

Am si eu o intrebare pentru voi...poate stie cineva raspunsul la ea....La broscute,cand le schimb apa ,nu o las sa se declorifice,ci pur si simplu pun direct de la robinet....
Chestia e ca o pun mai calduta si din cauza asta se formeaza niste bule de aer multe,peste tot prin acvariu...Am incalzitor cu termostat....
Intrebarea e : Ar trebui sa pun apa mai rece ,sa nu mai faca bulele acelea? Dauneaza cumva broscutelor bulele astea..? Bulele se mentin in prima zi cand schimb apa...apoi in a doua zi dispar...e de la apa calduta...poate trebuie sa pun apa mai rece ...?
Astept raspunsul vostru :?
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 17 Apr 2009, 21:50

Bulele acelea nu dauneaza, greseala cea mai mare este 1. ca nu lasi apa la decantat (in timp va avea efect foarte grav asupra sanatatii lor) si 2. pentru ce pui apa calduta (odata ce ai deja incalzitorul cu termostat, nu vad rostul punerii apei caldute, pui apa calduta pentru a nu pune rece direct ?)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Elizza » 17 Apr 2009, 22:04

Mersi mult ,Pandy ...ai dreptate....a fost prima data cand am avut incalzitor si m-am obisnuit sa pun apa calduta....in ceea ce priveste clorul din apa,o s-o las la decantat inainte sa le-o schimb..mersi inca o data pt sfatul tau :)
= DoUa BoSkI mIcI =
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 74
Membru din: 16 Apr 2009, 12:00
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 17 Apr 2009, 22:14

sincer.. nici eo nu las apa la decantat deloc. nu inteleg metoda decantarii.. poate a vaporizarii apei.. oricum faza e altfel... eu sunt bautor de apa de la robinet.. si inainte lasam in sticla apa cateva ore si apoi beam.. intradevar avea alt gust. dar de ceva timp am un filtru pe apa rece.. cu carbune, pasla, filtru de argint si alte dastea prin el. diferenta dintre apa rece de la bucatarie si cea din baie e enorma... asa ca deaia nu mai folosesc metoda celor 24 de ore :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Pandy » 18 Apr 2009, 13:40

Da, dar nu toti au filtrarea ta in casa :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de andreibaboi » 10 Iul 2009, 09:02

OsDeRos scrie:dar de ceva timp am un filtru pe apa rece.. cu carbune, pasla, filtru de argint si alte dastea prin el. diferenta dintre apa rece de la bucatarie si cea din baie e enorma... asa ca deaia nu mai folosesc metoda celor 24 de ore :)


Salut! Imi moti spune si mie de unde ai luat acel filtru si cam cat costa? Problema mea e ca nu am cum sa las apa 24h ca nu am in ce....acvariul are 100 de litri doar apa.

Cei care au filtre externe...imi pot spune si mie daca se mai face pojghita aia deasupra apei dupa ~ o saptamana? Eu am un filtru intern foarte puternic care curata apa dar nu reusesc sa scap de acea pojghita. Ma gandeam ca daca pun si un filtru extern curata mult mai bine in toata masa de apa si eventual nici nu mai trebuie sa schimb apa asa des ca sa nu mai am probleme cu ph-ul acid. Multumesc.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 24 Feb 2009, 12:26
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron