Nemultumit filtru

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Nemultumit filtru

de claux » 21 Iun 2010, 10:48

Salut la toata lumea.
Am achizionat de aprox o luna un Resun SP-1200. Dupa o saptamana l-am schimbat cu 1100 pentru ca era prea puternic (agita mult prea mult apa, iar reglarea pe care o avea el nu facea decat sa imparta pe 2 iesiri apa.)
Sunt foarte nemultumit de 1100 deoarece mediul acela filtrant este foarte poros. In momentul in care s-a depus mazga pe el filtreaza foarte putin. Si se depune foarte repede. Am incercat cu diminuarea cant de hrana dar tot degeaba. Nu stiu cu ce as putea sa schimb acel mediu. Exista altceva prin magazine.
Multumesc
(am 2 testoase de 6 luni aprox, acvariu de 80L, toate accesoriile).
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59

de diego » 21 Iun 2010, 14:24

Mda, nu stiu ce sa zic, in general filtrele interne nu sunt recomandate pentru acvariile cu testoase pentru faptul ca nu fac fata. De asemenea nici filtrele externe cum sunt Fluval-urile nu sunt recomandate pentru acvariile cu pesti deoarece nu oxigeneaza apa, doar o filtreaza si astfel pestii risca sa moara asfixiati. Deci trebuie avut grija la documentare inainte sa se cumpere un filtru.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de claux » 21 Iun 2010, 14:27

problema e ca am capac la acvariu (probabil o sa-mi spui ca nu e indicat, dar pe el este pus neonul). :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 29 Mar 2010, 16:59

de diego » 21 Iun 2010, 14:41

Si eu am capac dar este prevazut cu doua orificii prin care poti sa treci furtunul sau cablurile. Nu poti sa-i dai doua gauri?
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator