bec fluorescent existent , dar nesigur ?

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

bec fluorescent existent , dar nesigur ?

de testosu_ninja » 01 Mar 2007, 11:30

Monoceros scrie:............acolo au sigur Repti Glo 2.0; 5.0; 8.0; insa nu si varianta compacta (gen bec economic), dar e posibil sa aduca si la comanda, poti sa incerci.


Ce fel de fasung are varianta asta compact. Are fasung normal de bec pentru plafon sau mic pentru veioza. Ce scrie pe el privind codul. De exemplu eu am un bec economic pe care scrie : lampa tricromatica
cod culori 2 4 6 corespunzatoare 2000 si ceva grd K , 4000 si ceva grd K si 6000 si ceva grd K. Pare ca se incadreaza la UVB si UVA , totusi nu sunt sigur. As dori o comparatie cu un Repti Glo 5.0. Ma poate informa vreun pasionat testos ? Multumesc anticipat ! Informatia mi-ar trebui repede fiindca deja am dat comanda de repti glo 5.0 si nu stiam ca e si varianta compacta... si nici caracteristicile de cod emisie , poate nu mai e nevoie...?
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

Re: bec fluorescent existent , dar nesigur ?

de adrian25 » 01 Mar 2007, 14:32

salut, nu stiu ce fel de fasung are, imi pare rau, dar eu nu am gasit nicaieri sub forma de bec, acum nu mai conteaza fasungul, doar sa fie bec. imi poti spune si mie unde ai facut comanda?
PS: eu am fost azi la acel magazin in crangasi la intersectia strazii ceahlaul cu fratilor, dar nu avea varianta compact, avea doar neon, si mi s-a zis ca nu poate face comanda de bec repti glo5, u unde ai facut comanda?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 17 Ian 2007, 01:00
Localitate: bucuresti

de toto_alex2rap4ever » 01 Mar 2007, 17:53

are fasung normal....pt o lampa de birou(ne este din acela mic)...nu stiu de ce cod spui tu..oricum....singura diferenta intre tub neon si compact este ca la compact ofera putina caldura(echivalenta unui bec economic)....dar si varianta cu tub de neon este buna in schimb o sa iti ia ceva timp la construire unui corp de neon deasupra insulei....eu am combinat acum repti glo 5 compact cu repti glo 2 neon...si crede-ma...ca nici acum nu am definitizat intreaga montare a corpului de neon....

ps: am mai spus de unde am achizitionat becul....citeste cu atentie... e posibil ca momentan sa nu mai faca comanda sau sa nu mai aibe pe stoc profiped-ul....nu stiu
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 01 Mar 2007, 20:23

Da, are fasung de bec ordinar (normal). De obicei tuburile florescente cu spectrul complet si temperaturi de culoare de peste 6000K emit Uv, insa nu e suficient sa stii ca are peste 6000K, trebuie sa analizezi spectrul sa contina si lungimi de unda intre 290-400nm (Uv-A & Uv-B). Nu se recomanda sa folosesti un tub florescent care nu are histograma cu spectrul afisata pe ambalajul lui sau care nu emite lungimi de unda cuprinse intre 290-750nm.
Ultima oară modificat de Monoceros pe 02 Mar 2007, 02:53, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

spectru bec fluorescent

de testosu_ninja » 02 Mar 2007, 07:56

OK , dar care e relatia dintre grade K si lungimea aia de unda. E vreo formula de calcul. Ar trebui sa fie. Stie cineva ?
Comanda de reptiglo 5.0 e in derulare dar vroiam compact fiindca neonul fluorescent pe care-l am e "duble U" adica are o spirala tub formata din doua tuburi rasucite si fasung de bec ordinar 7 W, tip Mettro Germania. L-am pus la o veioza deasupra acvariului si la distanta optima. Vroiam o comparatie a detaliilor de radiatie poate nu mai e nevoie de reptiglo 5.0.
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de toto_alex2rap4ever » 02 Mar 2007, 08:18

deja intri in niste amanunte mult prea picante legate de optica :lol: ....pe multi ii depaseste acest domeniu :mrgreen:
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de testosu_ninja » 02 Mar 2007, 10:33

toto_alex2rap4ever scrie:deja intri in niste amanunte mult prea picante legate de optica :lol: ....pe multi ii depaseste acest domeniu :mrgreen:


Nu-mi par picante. E vorba ca orice substanta cand e incalzita la incandescenta , da o lungime de unda specifica a luminii corespunzatoare elementelor chimice. Neoanele cu vapori de mercur dau un tip de fregventa a luminii , cele cu Natriu alta , s.a. m.d. Unele lampi fluorescente mai au si filtre...
Eram si eu curios ( curiozitate de testos...) daca pot rezolva problema absorbtiei calciului la broscute economisind niste bani... Poate un testos fizician si amabil ma va lumina vis-a- vis de becul ala utilizat de mine...care nu e reptiglo 5.0. Vreau ca broscutele mele sa aiba ce le trebuie , iar daca se poate la un pret mai mic , de ce nu ?
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de toto_alex2rap4ever » 02 Mar 2007, 10:40

k...numai ca la pret nu te avatajeaza cu nimic...chiar daca e bec..e lafel de 'scump' ca si neonu..deci nu prea faci economie.... :)
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

spectru bec fluorescent

de testosu_ninja » 02 Mar 2007, 11:28

toto_alex2rap4ever scrie:k...numai ca la pret nu te avatajeaza cu nimic...chiar daca e bec..e lafel de 'scump' ca si neonu..deci nu prea faci economie.... :)


Am dat pe el 10 roni. Fata de aprox 35 la reptiglo5.0 e o diferenta... Mai ales ca ce am luat (poate provizoriu dar totusi dupa ce am verificat ca ar emite in spectru dorit cat de cat ) are si numai 7 W , e un bec fluorescent economic.
Daca mai pun si transportul pana la un magazin care ar avea ce doresc eu ca sigur si bun ( reptiglo5.0) , atunci mai adaug ceva cheltuieli...
Economic sigur nu ies bine, insa desi vad ca broscutele se dezvolta bine...totusi intru pe forum pentru dialog si incerc sa nu fac greseala de a nu lua in seama sfaturile si experienta unor oameni amabili ce-si pun cunostiintele aici , chiar daca ei nu castiga decat respect si simpatie.
Legat de asta era buna o lista cu magazine din Romania ce au anumite accesorii bune pentru broscutele noastre. Tot la reducerea cheltuielilor...ma gandesc. Va rog sa nu ma credeti vreun zgarcit fiindca chiar si broscutele economisesc energia cand intra in hibernare... E ceva natural.
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de Monoceros » 02 Mar 2007, 12:32

(Pentru ca s-a batut prea mult offtopic, am deschis aici alt topic in jurul acestei discutii.)

Dupa cum am mai spus, nu trebuie sa folositi un tub florescent care nu are histograma cu spectrul afisata pe ambalaj, nici chiar daca scrie pe el ca este special pentru testoase. Sunt foarte multe produse de contrabanda, mai ales in Ro, iar tuburile florescente (normale sau gen bec economic) aflate in comert, pentru uz comun, oricum de obicei nu au spectrul complet.

Asa trebuie sa se prezinte o histograma a spectrului pe ambalajul tuburilor florescente:
Imagine


PS: Acum am citit cu mai multa atentie post-ul tau...
testosu_ninja scrie:....cod culori 2 4 6 corespunzatoare 2000 si ceva grd K , 4000 si ceva grd K si 6000 si ceva grd K...


De obicei tuburile florescente au acele coduri de trei cifre genul "246" si prima cifra reprezinta IRC-ul (indicele de redare al culorii) urmatoarele doua reprezinta temperatura de culoare. Insa acest tip de codare il fac firmele care se respecta, de genul... Philips, Osram.
Deci un tub care are codul 246 ar putea insemna, ca are un IRC intre 20-29 si o temperatura de culoare de 4600K .
Desi imi este greu sa cred ca ar putea avea un IRC atat de mic. Ar insemna ca este un tub execrabil, din punct de vedere calitativ. Sincer nici nu cred ca se mai fabrica tuburi cu un IRC mai mic de 60. Oricum cu cat IRC-ul se apropie de 100 cu atat este un tub mai bun, adica... cu spectrul cat mai complet. Tuburile florescente pentru reptile au de obicei un IRC intre 95-98.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

bec fluorescent existent , dar nesigur ?

de testosu_ninja » 05 Mar 2007, 10:06

Legat de codul becului.
Vroiam sa stiu ( si din ce mi-ai postat inca n-am inteles..) , ce lungime de unda corespunde unui cod de culoare 6 , adica 6000 K , pentru ca producatorul becului (Metrro) specifica lampa fluorescenta tri cromatica.
As vrea sa stiu cum ai calculat IRC-ul , nu se ia semnificatia tuturor cifrelor ? 2= peste 2000 K culoare , 4 = peste 4000 K , 6 = peste 6000 K.
Nu se face separat , sau media celor trei ? Ei ziceau putin altfel pe cutie , fara sa precizeze lungimea de unda.
Da-mi te rog detalii de calcul daca ai , cum se stabileste lungimea de unda in functie de codul culorilor emise. Adica , la o temperatura emisa de 6000 K spre exemplu , ce lungime de unda in nm ii corespunde , pentru a putea face comparatia intre becul existent si cel declarat bun si sigur reptiglo5.0 compact.
Mai bine intrerup lumina cu acest bec...decat sa se distruga calciul deja asimilat. In caz ca ai ceva care sa ma informeze mai mult , pana la achizitia reptiglo5.0, legat de becul meu actual - broastele mele iti vor fi recunoscatoare si eu asemenea.
Oricum saptamana cealalta sper sa iau reptiglo5.0 compact , am dat comanda pentru cel cu 26 W mi se pare ca ar avea mai mult spectru in zona 290-305 decat cel cu 13 W. Am dreptate ? Am inteles bine legat de comparatia intre astea doua , ultime ?
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de Monoceros » 05 Mar 2007, 12:10

testosu_ninja scrie:As vrea sa stiu cum ai calculat IRC-ul , nu se ia semnificatia tuturor cifrelor ? 2= peste 2000 K culoare , 4 = peste 4000 K , 6 = peste 6000 K.

Nu este valabil cum ai determinat temperatura de culoare.
Temperatura de culoare este un parametru care ne indica tenta dominanta a culorii luminii. Nu are cum sa emita un tub florescent mai mult de o singura temperatura de culoare.
cod 246
2 - prima cifra reprezinta IRC si poate fi intre 20-29 in cazul asta;
46 - reprezinta temperatura de culoare, care este in cazul tau 4600K.

In functie de temperatura de culoare (4600K, ar fi dupa cod) nu ai cum sa determini spectrul (lungimile de unda emise)... poti doar sa presupui ca emite mai mult o lungime de unda "x" nm decat "y" nm. IRC-ul iti poate spune daca este complet sau nu spectrul, in cazul tubului tau, daca luam in considerare codul, ar insemna ca ai un spectru foarte incomplet poate din cauza asta au specificat ca este o "lampa florescenta tri cromatica", poate emite trei lungimi de unda fara continuitate intre ele.
Oricum, nu are rost sa folosesti un tub florescent, despre care, producatorul nu iti da informatii de genul histograma spectrului, temperatura de culoare, IRC, flux.
Nu vreau sa te bag si mai mult in ceata, dar iti pot da doua exemple de tuburi florescente care se afla in comert, nu sunt speciale pentru reptile, insa corespund cat de cat necesitatiilor acestora: Osram 72 - 965 Biolux(6500K, IRC-97, 1100 lumeni), Philips TLD 965 (6500K, IRC-98, 1050 lumeni).


testosu_ninja scrie:..cel cu 26W mi se pare ca ar avea mai mult spectru in zona 290-305 decat cel cu 13 W. Am dreptate ? Am inteles bine legat de comparatia intre astea doua , ultime ?

Nu, nu emite mai mult de 5% Uv-B si 30% Uv-A, insa are un flux mai puternic.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 18 Iul 2007, 10:48

Scuze ca redeschid subiectul, dar este cineva dintre cei interesati de varianta compacta a lui repti glo care a gasit pe undeva? Daca ati gasit va rog sa-mi ziceti si mie pentru ca vreau sa achizitionez unul. Multumesc mult de tot
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de toto_alex2rap4ever » 18 Iul 2007, 11:28

s-a mai discutat odata ...cauta pe forum si vei gasi discutia.....in caz ca nu gasesti s-a adus odata la un magazin unde puteai sa faci comanda si iti venea in maxim o sapt asta acum juma de an aproape...acum poate gasesti si la magazinele mai mari cum ar fi la animax sau altele de specialitate in acvaristica si daca nu au in stoc macar sa faci comanda....bafta

ps: am inteles ca se gasesc si la obor exact in piata dar nu am ajuns pana acolo ca sa iti zic exact si la ce produse sunt pe acolo nu prea sunt de calitate buna....
:oops 2 broscute testoase de florida......ALFA (ea) si TERRA (el) >:P
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 201
Membru din: 29 Ian 2007, 13:48
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 18 Iul 2007, 14:40

Mai sti cumva si alte lanturi asa mai mari de magazine la care sa incerc ca daca ar fi sa incep sa caut si sa nu gasesc de exemplu la animax sa incerc in alta parte?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori