Acvaterrarium nou + Ajutor si sfaturi

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de poope » 10 Iul 2010, 20:05

Vezi ka nu stiu exact cum e adresa ta de email si ai pm de la mine. No orcum, te intreb aici:

1. De unde ai procurat toate cele necesare pentru filtru extern? si anume sticla, silicon? restu presupun ca sunt pe la petshopuri si anume resun sp2500, tubulatura sau asa.

2. Cum ai prins filru de acvariu? L-ai lipit sau e asezat pe ceva langa acvariu.

Sper sa imi mai dai odata adresa de email sau de messenger....

Multumesc
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

Salut

de turtles » 12 Ian 2011, 19:48

Kirill,ai iesit foarte ieftin,eu doar pentru un acvariu ce mi-am dat comanda cu dimensiunile 120x50x40 am de scos 440 lei,fara alte cele:P acuma incerc sa imi iau un filtru Tetratec EX 700,sper sa imi ajunga si mie acvariul o data,d abia astept sa il decorez
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 29 Iun 2010, 10:15

de Kirill » 05 Feb 2011, 22:49

Nu stiti daca intake-ul de la powerhead e egal cu output-ul?
Intreb asta fiindca la powerhead ar fi mai usor sa pun un furtun la iesire si sa duca apa in filtru decat sa montez powerhead-ul in incinta filtrului...
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de poope » 08 Feb 2011, 21:18

eu unu nu stiu.....intradevar e naspa de curatat pompa in cazu in care se infunda... mult de scos si e greu si naspa.... si eu ma gandesc sa fac chestia asta plus ca nu ar mai fi asa mult zgomot deoarece as intoarte pompa la pozitia ei initiala....numai ca tre furtun mai subtzirel pentru iesirea din pompa...asta e posibil sa ii afecteze debitul....
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de Kirill » 08 Feb 2011, 22:39

Teava de outake e mai ingusta ca sa creeze presiune, cel putin asa cred. Oricum, luni ma duc sa cumpar materiale pt. imbunatatirea acvariului, si o sa testez debitul in ambele cazuri. Nimic nu poate fi mai concludent decat asta! O sa revin cu detalii!
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de poope » 08 Feb 2011, 22:40

pai si ce imbunatatiri ai in plan??? in afara de punerea pompei in acvariu???plus ca nu stim daca ai mai modificat ceva la acvariu sau este cum l-ai prezentat in poze pe un alt topic
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca

de Kirill » 08 Feb 2011, 22:50

pai , am mai facut modificari, in sensul simplificarii. Acum vreau sa imi fac un decor 3d, care sa incorporeze filtru si pompa, o rampa pt. testoase, dintr-un trunchi de copac, si eventual adaugarea unui substrat.
Credeti ca decorul ar trebui sa acopere si fetele laterale? Ma gandesc sa nu ocupe mult spatiu... dar totusi daca pt. testoase ar fi mai bine[ sa nu isi vada reflexia decat intr-un perete], as fi dispus sa sacrific din spatiu.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Kirill » 10 Feb 2011, 03:22

Ce tip de polistiren sugerati sa folosesc: expandat sau extrudat? Exista diferente in sensul rezistentei la apa? Eu totusi as opta pt. extrudat, fiindca mi se pare mult mai usor de manipulat respectiv taiat.
O idee care nu am mai vazut-o pe net ar fi sa fac substratul tot din polistiren? ar merge oare?
A 3-a chestie. Eu am 2 graptemy si 2 trachemys.Am observat ca, oarecum graptemy au tendinta de a se ascunde. Sa contruiesc ascunzatori?
Daca aveti sugestii in legatura cu decorul nu ezitati!
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Pandy » 10 Feb 2011, 08:13

Iti raspund doar la ultima intrebare pentru ca in rest nu am idee. Treaba cu ascunzatorile e destul de periculoasa, in timp, testoasele vor creste si vor putea ramane blocate in ascunzatoare neputand sa mai iasa la suprafata, iar daca acest lucru se petrece noaptea, nu va rezulta ceva frumos :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Kirill » 11 Feb 2011, 21:31

Nu stiti cumva unde gasesc rasina epoxi , sau cum se coloreaza? As aplica peste decor, fiindca ar face cimentul sa nu polueze apa.
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator