Tratare lemn->insula

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Tratare lemn->insula

de Kirill » 18 Oct 2009, 19:37

Cum faceti sa va stea o buturuga in apa fara sa pluteasca? Are cineva vreun sfat?
Eu am pus un butuc pe post de insula si bieinteles a plutit! Cu ce pot sa il fac stabil? oare prin niste gauri date in el cu burghiul?functioneaza?

Oare cum sa il fixez?

Astept sfaturi...
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

A

de takawachinchila » 18 Oct 2009, 19:49

Daca vrei ca lemnul sa stea pe fundul acvariului de la sine, fara sa il ancorezi in nimic, trebuie sa cauti o esenta cu o densitate mai mare decat apa, adica un lemn cu o greutate mai mare de 1000 kg la un metru cub. Mai bine incerci sa fixezi niste ventuze pe fundul acvariului. In partea inferioara a bucatii de lemn fixeaza niste carlige metalice, preferabil din niste cuie mici indoite sau niste sarme. Mai ramane sa prinzi ventuzele de carligele infipte in buturuga. Cred ca as incerca tot cu o sarmulitza, ceva...
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

Re: Tratare lemn->insula

de Dany01 » 18 Oct 2009, 21:02

Buturuga ta cred ca e prea uscata sau goala pe din interior, de pluteste.Dar poti lua bormasina si poti baga 2-3 suruburi in ea si de capetii suruburilor sa le pui niste ventuze .Sau poti lua alta buturuga taiata recent ,verde aia sigur va sta pe fundul la apei .:)
Elizabet
Charly
Jack
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Sep 2009, 14:06
Localitate: Sannicolau-Mare

Re: Tratare lemn->insula

de Dany01 » 18 Oct 2009, 21:05

Holsuruburii de preferabili alea intra usor in lemn :)
Elizabet
Charly
Jack
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 45
Membru din: 08 Sep 2009, 14:06
Localitate: Sannicolau-Mare

de Pandy » 18 Oct 2009, 21:25

Era un topic candva despre asa ceva.
Daca pui lemn direct din natura, netratat, apa ti se va murdarii si acel lemn va face un fel de mazga ...
Parca trebuia fiert nu stiu cate zeci de ore in apa sarata ... ceva in genul acesta. Dar si eu iti recomand varianta cu ventuzele, e mult mai sigur.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de OsDeRos » 18 Oct 2009, 22:05

nu e bun cu ventuze ca fuge :).. firbel in apa cu sare vro 3 ore la foc mic.. apoi tine`l vro 2-3 zile intr`un lighean cu apa rece.. in timpul asta lemnu elibereaza taninul care iti ingalbesneste apa. cat timp ti in apa rece butucul... schimba`i apa de 2x pe zi :). poti cumpara de la petshopuri mopan in jurul pretului de 28ron sau mai scump. ala trebuie doar tinut cateva ore`n apa ca sa nu mai elibere tanin desi ei zic ca tot aceeasi procedura se face si cu el. mopanii aia din petshopuri nu mai plutesc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Kirill » 18 Oct 2009, 23:59

mersi mult pentru raspunsuri.Am sa incerc sa il fierb si sa il las in apa.Deasemenea o sa caut un lem de esenta tare.
Stie careva tipuri de lemn de esenta tare?
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de OvidiuRogalski » 19 Oct 2009, 05:53

Mi se pare ca lemnurile de esenta tare provin de la brazi,pini,in general conifere dar si unele foioase. :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 19 Iul 2009, 18:12
Localitate: Prafuitul Bucuresti

de takawachinchila » 19 Oct 2009, 09:05

Pai ori foioase ori rasinoase? :) Bradul are cel mai moale lemn din tara noastra. Pe scurt, poti scrie in el cu unghia fara nici o problema. A se vedea mobila din lemn de brad cat de usor se poate transporta. Nu e vorba de apa din el ci de densitatea lemnului din specia respectiva.
Lemne tari si grele: carpen, fag, cer, stejar, gorun, salcam, mesteacan, posibil nucul etc.
Exista esente de lemn cu densitatea mai mare decat a apei, evident acelea nu plutesc insa nu se gasesc la noi in tara.
In legatura cu fixarea buturugii, nu ai putea sa o prinzi de o placa de ceramica sau o piesa metalica (sa nu corodeze!) cu un adeziv gen silicon? Asa nu ar mai trebui ventuze.
PS: daca gasesti o buturuga de la o vita de vie o poti folosi cu incredere, este un lemn rezistent si tare.
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de roxana98 » 18 Noi 2009, 21:57

Trimis: Dum 10 18, 2009 10:05 pm Titlul subiectului:

nu e bun cu ventuze ca fuge .. firbel in apa cu sare vro 3 ore la foc mic.. apoi tine`l vro 2-3 zile intr`un lighean cu apa rece.. in timpul asta lemnu elibereaza taninul care iti ingalbesneste apa...


Deci deasta mi s-a inverzit odata apa.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator