Capac acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Capac acvariu

de Orvo » 12 Oct 2009, 12:29

Salut tuturor !

Dimensiunea acvariului este de 100 x 50 x 50 cm.
Momentan am un capac provizoriu din placaj care tine un neon si un bec:
Imagine

Aceasta varianta pe langa faptul ca arata total inestetic, nici nu prea e practica, pentru ca lasa lumina sa iasa spre camera, in loc sa lumineze doar acvariul. Dar e ok pana reusesc sa fac un capac care pe langa functionalitate sa si arate bine.

M-am gandit la urmatorul model:

Imagine

Balasturile vor fi montate toate intr-o singura cutie de montaje care se gaseste la magazinele de electronica. Ramane de vazut daca voi folosi 3 balasturi sau unul de putere mai mare (90W).

Legat de sursele de iluminat as avea nevoie de o recomandare din partea voastra. Pe langa sursele strict dedicate lui Oaki (2 neoane si 4 becuri) am prevazut in proiect inca un slot de neon, a carui scop vreau sa fie placerea privitorului :) Am vazut mai multe acvarii foarte frumos iluminate, gen "black light":
Imagine Imagine

Acest tip de iluminare s-ar putea face cu un neon T8 Black Light de 30W:
Imagine
Problema e ca acest tip de lumina nu e nici pe departe naturala, si nu stiu in ce masura poate creea discomfort testoasei. Pentru ochiul uman cu siguranta e placuta, dar totusi Oaki are prioritate ... Ce ma sfatuiti ?

Pentru aerisire m-am gandit sa fac intre cele 4 becuri cate 3 guri de aerisire cu cate un mic grilaj. Nu stiu daca e nevoie, dar ma gandesc ca daca noul capac va acoperi in intregime acvariul e bine totusi sa circule aerul ...

Si inca ceva: considerati ca mai trebuie montat ceva pe capac ? Am uitat vreun lucru esential ? Daca tot ma apuc sa confectionez un capac, as vrea sa-l fac cat mai bine posibil.

Nu stiu inca din ce material sa-l fac. Variantele ar fi:
- placaj imbracat in folie neagra
- lambriuri PVC (dar nu-mi prea place ideea, nu cred ca poate arata bine)
- PAL (iarasi nu-mi prea place ideea pentru ca nu stiu cat de bine rezista la umiditate).

Aveti voi vreo idee mai buna ?

Momentan multumesc pentru orice sfat pe care l-ati avea. O sa incerc sa documentez aici constructia capacului, poate mai exista doritori.

Toate cele bune !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de OsDeRos » 12 Oct 2009, 14:08

cred ca oricum ai foarte multa lumina.. de obicei se merg doar pe 2 surse.. bec heat si reptil glow...

uite capacu meu (ptr pesti).. poate iti da vro idee)

ImagineImagineImagine

are 2 coolere puse`n diagonala care trag caldura din acvariu si 2 capace tot in diagonala ptr simpla aerisire (capacele sunt dalea de se monteaza pe birouri ptr a trece cablu prin ele) ... capacul are loc de 3 neoane
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Orvo » 12 Oct 2009, 14:20

Multumesc mult pentru raspuns !

Legat de lumina: daca tot imi fac de lucru cu capacul, prefer sa am mai multe surse de lumina, sa pot alterna usor intre ele. Chiar daca este putin peste necesitati ...

Imi place mult modul in care ai realizat capacul acvariului. Mi-ai dat o idee buna cu partea mobila prinsa in balamale, eu nu ma gandisem la ea. Este mult mai practic cum ai facut tu. Am si cateva intrebari: care este rolul coolerelor ? Este necesara scoaterea caldurii din acvariu ? Nu m-am gandit pana acum la asta ... Balastul este montat tot pe capac sau l-ai fixat altundeva ? Ai probleme cu PAL-ul din cauza umiditatii ?

Toate cele bune !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de OsDeRos » 12 Oct 2009, 14:32

nu am facut eu capacul.. ci l`am comandat.. are dimensiunea ~60Lx~60l (m`a costat 1.5 mil rol)
caldura creeaza umiditatea... iar asta imi poate strica capacu, lafel si caldura generata de neoane. balastu este montat pe capac in spate. momentan n`am probleme.. capacul il am de aproape o luna.

am mai montat sub neon un reflector: http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris ... 38-mm.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de diego » 12 Oct 2009, 16:38

Neonul T8 Black Light e ok dar numai pe perioada noptii
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Orvo » 16 Oct 2009, 21:43

Da, pe perioada noptii ma si gandeam sa-l folosesc.

Programul de iluminare ar fi urmatorul (in functie de cum plecam noi de acasa ...)

ZIUA [08-22]
Neon ReptiGlo 5.0
Neon ReptiGlo 2.0
Bec HeatGlo (non-stop)
Bec ReptiHeat (non-stop)
Bec DayGlo

NOAPTEA [22-08]
Neon Black Light
Bec HeatGlo (non-stop)
Bec ReptiHeat (non-stop)
Bec NightGlo

Credeti ca este ok asa ?

Si inca o intrebare: Pentru cele 3 neoane (toate 3 sunt T8 de 30W) este recomandat sa folosesc un balast electronic de 90W pentru toate trei sau cate un balast de 30W pentru fiecare in parte ?

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Orvo » 19 Noi 2009, 01:43

Am aproape toate componentele adunate si sper sa ma apuc in curand de lucru. Inca astept un raspuns la intrebarea de mai sus daca se poate. Ca si material, am ales totusi PVC-ul infoliat datorita rezistentei sporite la mediile umede (in comparatie cu PAL-ul).

Sursa de inspiratie:
Imagine
Imagine

Va fi dotat pe langa becuri si neoane cu 2 coolere pentru improspatarea aerului si eliminarea condensului. Coolerele sunt de 8x8 cu capac si filtru.

Revin cu poze de indata ce ma apuc de manufacturat ...

Imi puteti recomanda una din urmatoarele surse de black-light ?
- Bec UV economic 60 W dulie E27
- Bec UV 160W dulie E27
- Neon T8-18W sau T8-36W <- nu gasesc niciunde de 30W T8 (90cm), dar cred ca si 2 mai mici ar fi ok.

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Monoceros » 19 Noi 2009, 13:34

Nu cred ca e o idee buna sa montezi coolere pentru ca vor produce curenti puternici de aer, iar testoasele sunt sensibile la curentii de aer. Nici nu ar trebuii inchis etans capacul. Mai bine lasi pe laterale ceva spatiu sa circule aerul. Deasemenea nu stiu cat o sa reziste acel pal laminat... poate ar fi mai bine sa folosesti ceva material plastic / pvc (eu am folosit forex).
Ar fi bine sa folosesti drossere individual la fiecare neon pentru ca sa le poti aprinde pe rand (eventual sa le faci un program de aprindere cu ajutorul unor prize programabile).
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Orvo » 19 Noi 2009, 13:53

Salut si multumesc pentru raspuns !

Monoceros scrie:Nu cred ca e o idee buna sa montezi coolere pentru ca vor produce curenti puternici de aer, iar testoasele sunt sensibile la curentii de aer. Nici nu ar trebuii inchis etans capacul. Mai bine lasi pe laterale ceva spatiu sa circule aerul.


Ma gandeam ca ar fi o metoda buna de a evita condensul si infiltrarea prafului in interiorul acvariului. Vad ca acum se depune praf, neavand capac. Se vad particule pe luciul apei. Eu ma gandeam sa montez cooler-ele in asa fel incat sa impinga aerul afara, acesta urmand sa intre inapoi pe unde poate - capacul nefiind 100% etans. Astfel ma gandeam ca evit curentii puternici de aer. Ramane de vazut, multumesc pentru atentionare. Daca totusi renunt la coolere, tot cred ca ar fi util ca acvariul sa fie acoperit complet si capacul sa fie prevazut cu niste guri de aerisire (cu sau fara coolere), sau gresesc ? In zona unde locuiesc este destul de mult praf care inevitabil ajunge si in proximitatea acvariului.

O alta sursa de inspiratie a fost poza de mai sus cu capacul lui @OsDeRos:
Imagine
unde am vazut un 2 coolere PC.

Monoceros scrie:Deasemenea nu stiu cat o sa reziste acel pal laminat... poate ar fi mai bine sa folosesti ceva material plastic / pvc (eu am folosit forex).

Tocmai asta am scris mai sus: "Ca si material, am ales totusi PVC-ul infoliat datorita rezistentei sporite la mediile umede (in comparatie cu PAL-ul). " (lambriuri albe de 10cm latime). Pentru estetica le voi infolia cu folie de mobilier (doar pe exterior ... nu stiu cum rezista folia).

Monoceros scrie:Ar fi bine sa folosesti drossere individual la fiecare neon pentru ca sa le poti aprinde pe rand (eventual sa le faci un program de aprindere cu ajutorul unor prize programabile).


Asa voi face, multumesc pentru sfat. Pe langa flexibilitatea sporita legata de folosirea a 3 drossere diferite as fi vrut sa stiu daca capacitatea de iluminare a neoanelor e influentata in vreun fel de folosirea unui singur drosser de capacitate mai mare fata de drosserele separate. In orice caz, am deja 3 drossere de 30W pregatite.

Multumesc pentru raspunsuri si va voi tine la curent cu evolutia lucrarii ... sa reusesc numai sa ma apuc de ea, ca apoi e simplu :)

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Monoceros » 19 Noi 2009, 14:13

Legat de praful din atmosfera care se aseaza pe luciul apei... eu folosesc filtru extern "tip cascada", cea ce face ca praful sa se integreze in apa si apoi sa fie retinut in filtru (asta ar putea fi o solutie) sau mai exista o metoda de evacuare a apei prin sifonare de la suprafata apei (sorry nu imi aduc aminte acum cum ii spune) cea ce ar elimina praful in suspensie de la suprafata apei.
Coolerele indiferent cum le vei orienta... curenti tot vor produce... ca doar pentru asta sunt facute.
PS: Sorry, nu am fost suficient de atent cand am citit... legat de PAL/PVC !!!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Orvo » 19 Noi 2009, 14:26

Numai ce am scapat de un filtru extern tip cascada de 500L/H tocmai datorita faptului ca l-am luat degeaba pentru ca nu se preteaza la acvariile de testoase. Eu nu am cum sa umplu acvariul cu apa, ci apa e la 1/2 din inaltimea acvariului. Iar pentru ca filtrul cascada se poate fixa doar pe muchia de sus a geamului rezulta o cadere de apa de aprox. 25 cm care pe langa zgmot stropeste foarte tare in jur. Am incercat diferite improvizatii si mini-constructii pentru a atenua caderea apei in vreun fel, dar nimic demn de utilizat. Si mai presus de toate debitul a avut foarte mult de suferit pentru ca pompa din "fundul" filtrului trebuia sa ridice apa cam 20-25cm, iar in manualul de utilizare scria clar ca luciul apei trebuie sa se afle mai sus decat nivelul pompei. Asta face un astfel de filtru utilizabil doar la acvariile pline.

Asa arata filtrul:
Imagine

Crezi totusi ca axista dezavantaje pentru broscuta daca capacul acopera complet acvariul ? Vor exista bineinteles gauri de aerisire, pentru ca trebuie sa las loc si cablurilor si furtunelor de la filtru intern, incalzitor, pompa de aer, filtru canistra, etc., in nici un caz nu va fi perfect etans ...

Toate cele bune si multumesc de ajutor !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Monoceros » 19 Noi 2009, 17:01

Uite cum am rezolvat montarea filtrului:

Imagine


O alta varianta ar fi acest sistem de evacuarea a apei (mi-am amintit cum ii spune) "Overflow".
Imagine Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Orvo » 19 Noi 2009, 17:13

Multumesc mult Monoceros pentru informatiile foarte interesante !
Intr-adevar principiul sump-ului din ultima poza e foarte interesant, si sunt sigur ca va veni si vremea aceea, mai ales ca de cand am broscuta si de cand am vazut ca [,] coabiteaza fara probleme cu cativa pestisori, m-am molipsit si de ceva boala de acvaristica, asa incat spre disperarea sotiei lucrez la setup-ul unui al 2-lea acvariu (ceva mai micut totusi decat cel al lui Oaki) :)
... si chiar ieri ma uitam pe reprezentarea aceea a sump-ului, care cred ca e cea mai desteapta varianta in final ... Dar pana atunci mai e ceva drum de parcurs ...

Imi place si ideea ta din prima poza, dar asta cred ca ar implica taierea acvariului, daca inteleg bine poza. Pentru filtrare ma voi rezuma momentan la filtrul intern (Hailea BT-400) si canistra (EX700). Tocmai am descoperit ca filtrul intern (asa se intampla cand nu arunci un ochi pe instructiuni) are si functia de aerare, cu furtunas auxiliar, care de cand am pus-o in functiune m-a scapat de orice urma de spuma pe luciul apei.

Toate cele bune !
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori