Noi medii filtrante - Aquael

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Noi medii filtrante - Aquael

de OsDeRos » 06 Oct 2009, 16:58

ImagineImagine

nu stiu cati dintre voi se mai uita dupa noi aparitii de produse ptr/de acvaristiva (aici e si ptr testoase) asa ca am pus si poze cu noile medii filtrante. Eu unu abia astept sa apara si la noi.. sa`mi iau un BioBalls Max Magic. Sper sa intre in tetratec :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de scifficus » 31 Iul 2010, 17:12

De ce preferati ca filtru biologic bioballs-urile, care au suprafete de colonizare mult mai mica, in locul inelelor sau bilelor ceramice sau din sticla sinterizata care dupa cum se poate vedea au pana la 1600 mp pe litru?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2010, 13:49
Localitate: Ploiesti

de OsDeRos » 01 Aug 2010, 00:30

la testoase nu`i totu ca la acvaristica. aici nu ne trebuie teste de apa. in filtru meu exista si carbunele activ care stiu ca nu se foloseste`n acvaristica.... si nu schimb medile filtrante cum ai zis in alt topic... ci doar le spal la ceva timp(3-5 luni). si pe langa bio-balls am si ceramica.
ps: topicul era ca anunt de noi materiale filtrante... printre care si ceramica... pe langa bio balls`urile alea
ps2: daca te uiti in a doua poza cu zoom... bio ballsmax magic are inclus cate o ceramica in fiecare bioballs. dar cam mananca spatiu in filtre... si`ar trebuii pus in 2 sertare dar tot mi se pare putin. ptr cei cu filtru home made cum are monoceros... ar putea baga intr-adevar mai multe.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de scifficus » 01 Aug 2010, 12:32

Normal ca nu trebuie teste ca doar nu fertilizati in apa fara plante. Dar nivelul de amoniac din apa ar trebui sa va intereseze. Broscutele testoase fac destul de multa mizerie si avand in vedere ca folositi majoritatea bioballs care nu ofera suport mare pentru bacterii pot aparea cresteri bruste de amoniac si nitriti deasemenea care pot afecta pielea, mucoasele expuse, eventualele rani ale broscutelor. Plus unul din efectele secundare, mirosul ca si culoarea albicioasa maronie a apei. Acel mirosw este produs de amoniac. Daca aveti prieteni cu acvarii care dispun de teste atunci cand aveti o problema asemenatoare facti un test de apa si o sa vedeti cum sta treaba.

Pe scurt, bioballs-urile sunt foarte bune in filtre gen sump unde partea activa de filtrare este de tipul wet&dry sau trickle ( picurator ) astfel ajuta ca in timpul curgerii apei sa o oxigeneze foarte bine. In sisteme de filtrare inchise sau unde curgerea apei nu este expusa la aer sau nu este nevoie de supra aerarea apei se foloseste ceramica, inelele sau bilele ceramice pentru o filtrare biologica superioara.

Oxigenarea apei se face prin agitatia suprafetei apei. Intr-un acvariu daca returul apei este paralel cu suprafata apei, apa evacuata va produce valurirea suprafetei apei si astfel se face schimbul de gaze cu atmosfera. Cei care tin pesti stiu exact cum sta treaba. Si in special cei care introduc CO2 pentru plante stiu cat de important este sa tii un balans intre agitatia apei si nivelul de CO2 introdus incat sa nu sufoci pestii si bineinteles sa creasca plantele. Cum broscutele testoase nu respira sub apa nivelul de oxigen nu este critic. oricum si fara cea mai mica miscare nu poate scadea sub 2-3 ppm.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2010, 13:49
Localitate: Ploiesti

de OsDeRos » 01 Aug 2010, 16:33

cu mizeria.. e relativa treaba. daca exista orice fel de jucatie, piatra, planta artificiala.. da... se aduna jegul in jurul ei. eu de ex fol tetratec ex700 si un powerhead resun sp 1200 (ptr o circulare a apei mai bune si directionarea jegului spre IN la filtru). singurul loc unde mi se aduna mizeria este`n 2 colturi de acvariu unde sunt 2 pietre cubice de asfalt care sustine insula. in rest n`am probleme de jeg. amoniacul nu exista, iar schimbul apei deloc. doar adaug odata la o saptamana cam 20l. la mine singurele probleme cauzate de jeg au fost: planarii si inca niste viermi care se misca ala-n-dala... dar cu 1 l de otet la 75l de apa am scapat de ei in 24h. (ps: asa am scapat si de invazia de melcii maronii dintr`un acvariu, cu ocazia aia am refacut si setup`ul)

oxigenare nu am in acvariu nici cu sprey baru (ma deranjeaza zgomotul) nici cu pompa de aer.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator