Pregatire terrariu - lista accesorii

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de OsDeRos » 30 Sep 2009, 20:46

da si link catre el. daca e heat.. e ok. daca e reptil glo e iar ok :) daca e daylight .. :?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de anuk » 30 Sep 2009, 21:06

.bad post sorry :(
Ultima oară modificat de anuk pe 30 Sep 2009, 21:09, modificat 1 dată în total.
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de anuk » 30 Sep 2009, 21:08

Eu unu' daca ar fi sa aleg din nou ...as merge pe fluval all the way :)
La ex 700 mi s-a rupt axul ceramic de 2 ori si nu e ieftin ...e 40 ron unu' pt. ca nu gasesti separat, trebuie luat rotor cu totul. Plus ca trebuie spalat destul de des. LA 2 sapt macar, ca se umplu furtunele cu o mazga infecta s- iti scade debitul considerabil. El este ok cat de cat atata timp cat hranesti monstrul in alt acvariu.
Ultima oară modificat de anuk pe 30 Sep 2009, 22:50, modificat 1 dată în total.
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de bratz-arinuta » 30 Sep 2009, 21:09

www.pepika.ro sectiunea terariu,sisteme de iluminare neoane becuri pentru terariu.si este jbl.
tot dupa acelasi site mai am o intrebare.acesta este bun.e de la exoterra
Imagine
sara 6 noiembrie 2008
mark 17 octombrie 2009

http://cainisicatei.webs.com/
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 22 Iul 2009, 21:44
Localitate: bucuresti

de Kirill » 30 Sep 2009, 21:44

scuze pentru off-topic!
bratz-arinuta, cred ca ar trebui sa revizui putin gramatica limbii romane deoarece nu se intelege absolut nimic din ce spui.De asemenea, folosirea semnelor de punctuatie corespunzatoare are rolul sau... "tot dupa acelasi site mai am o intrebare.acesta este bun"-> ce o fi insemnand asta? :?
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de bratz-arinuta » 01 Oct 2009, 13:25

scuze.vroiam sa spun:daca lampa din imagine este buna pentru testoase?
Ultima oară modificat de bratz-arinuta pe 01 Oct 2009, 20:40, modificat 1 dată în total.
sara 6 noiembrie 2008
mark 17 octombrie 2009

http://cainisicatei.webs.com/
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 22 Iul 2009, 21:44
Localitate: bucuresti

de OvidiuRogalski » 01 Oct 2009, 18:00

Asta ar trebui sa fie o intrebare pusa in limba romana, bratz-arinutza? :lol: :| [/quote]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 19 Iul 2009, 18:12
Localitate: Prafuitul Bucuresti

de anuk » 01 Oct 2009, 20:52

Hai ma lasati fata in pace. :P
www.dives-fashion-design.ro
Cursuri de croitorie!
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de bosssu » 02 Oct 2009, 09:53

Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans ®
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de Orvo » 04 Oct 2009, 21:30

Salut la toata lumea. Acvariul/terariul e aproape gata. O sa pun cateva poze:

Imagine

Imagine

Si inca una cu o sticla in el, sa va faceti idee mai buna de dimensiuni:
Imagine

Acum stau si ma uit la el, si ma scarpin in cap, cand imi dau seama cat de mare este totusi. 1x0,5x0,5 suna mult mai mic pe hartie decat in realitate. Maine o sa-i fac un test, o sa bag apa, sa vad daca e perfect etans.

Dar cum o sa procedez oare cand trebuie sa-l golesc ? Am inteles ca nu trebuie niciodata golit de tot, ci odata la 2-3 saptamani trebuie sa inlocuiesc cam 2/3 din apa. Asta era valabil cel putin la acvariile cu pesti. Oare pentru testoase e valabil acelasi lucru ? Cum se procedeaza cu schimbarea apei in acvarii mai mari ?

Dupa ce-i fac testul de etanseitate urmeaza sa-l umplu cu apa de la robinet pe care o voi lasa in prealabil sa stea 24 ore. Cum pot curata acvariul inainte (praf, resturi de silicon, etc.). Ma gandesc ca trebuie evitate solutiile de curatat.

Pentru substrat ma gandesc sa folosesc pietris (sort), rotunjit, cam de 1-2cm in diametru (am o balastiera nu departe de mine). Acesta il voi spala inainte, dar nu stiu daca e nevoie de un tratament suplimentar ...

Inca nu am gasit nici o solutie pentru insula ...

Legat de iluminare, am ales:
- Neon Hagen Exo Terra Repti Glo 5.0 T8 30 W 90 cm - 1 buc - 63,43 RON
- Bec Hagen Exo Terra Heat Glo R20 75 W - 1 buc - 25,37 RON
ImagineImagine

Mai ramane doar sa fac montajul conform instructiunilor de aici: CLICK.

Incalzitorul este Aquael Easy Heater 150 W - 63,43 RON - nu poate fi spart.
Imagine

Astept sugestiile voastre in continuare. Weekend-ul viitor cel tarziu vreau s-o mut pe Oaki in "casa noua", cea in care sta acum a devenit mai mult decat neincapatoare ...

Toate cele bune !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Locko » 04 Oct 2009, 22:50

neon, bec heat si incalzitor la fel ca ale tale am si eu, sunt foarte multumit de ele. Cat despre schimbarea apei... depinde de ce filtru ai, eu momentn am un filtru intern care nu prea face fata cum trebie dar pana imi voi achizitiona unul mai perfomant ma chinuii cu acesta schimbat o data la 2 sapt toata apa din acvariu. Ca insula poti sa inventezi orice ai la indemana, eu am avut 3 modele de insula pana acu, una era facuta din polystiren, una era o piatra mare suspendata la nivelul apei, iar momentan am una facut din lemn ca un fel de pluta.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Merikka » 05 Oct 2009, 16:12

deci, referitor la insulita ai cateva variante:

1. cumperi insulita din plastic gata facuta (avantaje: este gata, dezavantaje: materialul, instabilitate, greu de fixat)
2. pod de sticla, acoperit cu pietricele sau alt material de care se poate agatza testoasa (avantaje:il poti face singur, cum ai facut acvariul, costa ieftin; dezavantaje: lipiciul poate fi daunator, in timp testoasa musca din pietricele si materialul cu pricina)
3. insula din buturuga (avantaje: este naturala, si arata estetic foarte bine; dezavantaje: se face mai dificil, trebuie cautata si in timp se degradeaza mai repede)

Pot sa-ti spun ca noi intotdeauna am optat pentru o insula din material natural pentru testosul nostru. Am cumparat o buturuga foarte mare (radacina de mlastina) initial, care mai apoi am pierdut-o din cauza unui filtru prost...s-a acopeirt cu alge si mazga si am aruncat-o! Acum mai nou, am cumparat de la Hornbah o piatra de mare si doua radacini mici, pe care cu greu ce-i drept, am reusit cu sarma sa realizam o insula foarte frumoasa, iar testosul e incantat. Se ascunde cu placere dupa piatra si se urca usor pe radacinile din lemn.

Daca insa te uiti pe forum o sa vezi ca sunt multi care au optat pentru insule gata facute si sunt si acelea foarte ok. Oricum e de laudat faptul ca oferi testosului tau conditii foarte bune.

Referitor la filtru si apa. Noi la inceput am facut prostia sa luam un filtru intern. A fost groaznic. Schimbam apa foarte des si degeaba.
Acum avem Fluval205 (dimensiunile acvariului 100x40x55). Este super. Schimbam 1/3 din apa o data la 3 saptamani, cand spalam si filtrul si incalzitorul etc., adica facem curatenie. Initial am luat plante naturale si le-a mancat zapacitul pe toate. Acum pentru ambianta avem plante artificiale, pe care le mai schimb o data in jumatate de an..ca se fac urate. Iti recomand sa pui si cateva pietricele de rau, ca-i place la nebunie sa scotoceasca... :)
Sper ca info sunt utile, multa bafta :)
PS dupa ce pui prima data apa, iti recomand sa o lasi macar 2 zile cu filtrul pus in priza, fara sa pui broscuta. Se seteaza filtrul se aseaza impuritatile...nu stiu, noi asa am facut ca sa fim siguri ca apa e numai buna, curata si calduta ptr dinozaur.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 27 Feb 2009, 16:51

de Orvo » 07 Oct 2009, 01:17

Multumesc pentru raspunsul detaliat !

Optez si eu pentru o insula "naturala", vad eu ce buturuga sau stanca pot gasi prin imprejurimi ...

Din pacate la Pepika nu aveau pe stoc nici ReptiGlow 5.0 si nici HeatGlow, asa ca am fost nevoit sa aman "deschiderea oficiala" pentru ceva vreme ...

Pana acum am
- acvariul
- incaliztorul Aquael Easy Heater 150 W
- termometru digital TetraTec
- si filtrul ....

bugetul nu mi-a permis un TetraTec Ex700, asa ca pentru inceput mi-am cumparat un filtru extern Hailea SL 306 ... daca nu face fata incerc sa iau luna viitoare un TetraTec ...

Imagine

Putere: 5W
Voltaj: AC110-120/220-240V
Frecventa: 50/60Hz
Debit: 500L/H
Dimensiuni: 216×216×135mm

Aici pe forum nu am gasit detalii despre acest filtru, asa ca sper sa fie ok pana reusesc sa iau un filtru mai scump.

Acum am gasit pe pentruanimale.ro neon si bec. Sper sa existe si pe stoc ...

Intrebare:
Are sens sa iau setul urmator sau sa ma limitez doar la HeatGlo si ReptiGlo 5.0 ?

* 1Lampa Heat Glo
* 1Lampa Repti Glo 5.0 - 30 W
* 1Lampa Day Glo
* 1Lampa Night Glo Moonlight

Mai am nevoie de:
- iluminare
- substrat
- insula

Sper sa inaugurez terariul cat de repede ...

Revin cu poze si va multumesc pentru rabdare si sfaturi !

Toate cele bune !
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de Orvo » 07 Oct 2009, 20:59

Imi pare rau ca trebuie sa mai postez odata, dar chiar as avea nevoie de un sfat rapid, pentru putea finaliza comanda sistemului de iluminare.

* Bec Heat Glo - OK
* Neon T8 Repti Glo 5.0 - 30 W - OK

* Bec Day Glo - ajuta testoasa cu ceva ?
* Bec Night Glo Moonlight - ajuta testoasa cu ceva ?

Multumesc.
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de diego » 07 Oct 2009, 21:19

poti sa te lipsesti de ele
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
cron