Sfat - Filtratul/schimbatul apei

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Sfat - Filtratul/schimbatul apei

de xtinctor » 12 Iul 2009, 23:07

salutare

broscuta noastra este bine si creste frumos. o avem de mai bine de o jumatate de an si as zice ca a crescut aprox. 1-2 cm de cand o avem. initial am avut impresia ca acvariul in care o tinem este suficient de mare si ca are spatiu suficient de miscare.
poze aici -> http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=1042

acum, a crescut mai mare si mi se pare ca din 2-3 miscari din labute, ajunge dintr-o parte intr-alta - ma gandesc ca i-ar placea mult o casuta mai mare in care sa aibe mai mult spatiu pentru inot/plimbat etc.
acvariul pe care il avem acum e din plastic. apa o schimbam undeva la 1 saptamana, spaland atat acvariul, cat si pietrele, plantele, incalzitorul, filtrul - adica spalare completa.

in viitorul apropiat planificam sa investim intr-un acvariu nou, mai mare, si intr-un filtru mai mare/serios. cred ca exageram putin cu curatenia din acvariu, si ca ii cream un mediu prea steril in comparatie cu mediul ei inconjurator normal. dupa ce vom investi intr-un acvariu mai mare (din sticla = mai greu), probabil ca nu vom mai putea continua cu procedura pe care o aplicam acum. chiar daca probabil ca vom recurce la metoda sugerata de expertii de pe acest forum (1/3 apa schimbata la 1 saptama), vrem neaparat sa eliminam mizeria pe care o face broscuta, la fiecare "schimbare" a apei. pe fundul acvariului avem niste pietre de rau, precum si 3 pietre mai mari puse una peste alta, care ii simuleaza zona uscata. intrebarea este: cum reusim sa scoatem (bineinteles, cat mai facil) mizeria care se depune in spatele pietrelor? merge cu furtunul, atunci cand scoti treimea de apa pe care planifici sa o inlocuiesti? ...ideea e ca nu cred ca o sa reusesc sa scot cu aceasta metoda mizeria din spatele pietrelor mai mari (insula). sa renunt la acest mod de punere la dispozitie a zonei uscate, si sa ne gandim la o solutie care nu se bazeaza pe fundul acvariului, ci pe ceva care se sprijina de margine (insulita din comert sub forma de pluta)?

voi cum procedati? exista filmulete pe youtube sau pe un alt site de streaming unde pot vedea cum se procedeaza?

curatatul depunerilor pe marginea acvariului ma gandesc ca se poate rezolva cu o carpa/burete in momentul in care nivelul apei scade in urma eliminarii treimii de apa de inlocuit.

mentionez ca utilizam apa de la robinet, care este pusa la decantat cf. indicatiilor de pe acest valoros forum.

astept feedback-urile voastre.


PS: cum procedez daca pun un strat de pietre (eventual putin mai maricele, ca sa nu le poata inghiti = broscuta noastra e foarte curioasa si baga totul in gura)? mizeria dintre pietre se va elimina cu un filtru mai serios? citisem undeva ca daca nu se curata mizeria facuta de broscute, aceasta le ajunge in organism si le poate cauza diverse probleme de sanatate...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 21 Oct 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 13 Iul 2009, 01:41

un filtru extern il poti folosii pe post de aspirator. daca ti pietrele intr`un colt nu vei reusii sa cureti 100% (o patesc si eu pe timp de iarna) dar oricum cureti in mare parte. cnad veti cumpara acvariu mai mare.. puteti cumpara ori insula plutitoare dupa nivelul apei (pe 2 tije prinse cu ventuze) ori ca`n poza (sper ca inteleti) insula avand o mica inclinatie cat sa intre`n apa si rotunjita in fatza (ptr a nu va/se taia broscuta/mana)

Imagine

din "pacate" v`a trebuii sa renuntati la cele 3 pietre ca va fi greu la curat. dar puteti pune plante de plastic care sa dea "culoare" acvariului :)


Ps: daca tot e vara.. cumpati o cadita de copil, puneti pietrele acolo si scoteti`o la aer :D
Imagine


sper ca am raspuns bine :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de luc » 24 Iul 2009, 13:05

Salutare! in legatura cu pietricelele de pe fundul acvariului: mizeria o sa stea chiar sub ele, si ca sa scoateti mizeria trebuie sa scoateti pietricelele. Eu am lipit un strat de pietricele de substrat de fundul acvariului... f micute, si mizeria nu are cum sa intre sub ele (ramane deasupra) si se aduna sub pietrele mari. Cand fac curat scot pietrele mari si aspir mizeria adunata acolo. (se aduna acolo din cauza curentilor din apa de la filtru). Insulita puteti face ceva in genu: http://www.youtube.com/watch?v=klVk9-XuPlU
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator