Problema cu incalzitor !!

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Kirill » 02 Iun 2009, 06:22

ATLANTIC, nu stiu ce sa zic despre asta...Stie cineva daca blocajele renale au ceva legatura cu temperatura constanta? :eusa_think:
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de Florin » 04 Iun 2009, 13:49

Pai nu are...poate ne lamureste el despre ce este vorba cu exactitate.
Eu pe a mea de 4 ani am tinut-o la 26 de grade, constant si uite ca nu a patit nimic.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Locko » 12 Iul 2009, 22:08

am citit undeva intr-o publicatie, nu mai tine minte cum se cheama, ca pentru broscute de apa e bine sa tinem temperatura apei la 26-30 de grade ziua iar noaptea intre 24-26 de grada, aceasta diferenta de temperatura fiind benefica pentru sistemul lor imunitar. Poti sa o tii si la o temperatura constanta fara nici o probleme doar ca isi pierd abilitatea de a-si regla circulatia sangelui in functie de teperatura.
De obiei temperatura apei la mine sta undeva la 27-29 de grade, dar din cand in cand eu le mai scot seara incalzitorul din priza peste noapte iar dimineata cand ma trezesc apa are 25 de grade (asta acu ca e vara si e cald afara, la iarna o sa vad eu cum ma orientez)
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de BeAtOfMyHeArT » 12 Iul 2009, 23:34

am si eu o problema..poate e offtopic si imi cer scuze dar am vazut ca ati facut sesizari cu privire la nivelul apei.I-am luat si eu un acvariu de curand...nu foarte mare ca latime dar destul de adanc...pt ca e mica inca...si imi e frica sa ii pun 3 sferturi din acvariu apa cum sugera cineva..sau cum spunea ca are..pt ca broscutza mea...de cand i-am luat acvariul nu s-a urcat pe insulita...nici makr nu a catadicsit sa vada unde e.Isi lungeste capul sa il scota afara iar daca vrea sa innoate park e ametita...si da cu capul in geam..poate pt ca nici nu are foarte multa apa...dar...cu riscul de a ma repeta..imi e frica sa o las in apa prea mare....daca o vad ca nu da semne sa iasa afara.Probabil sunt prea protectoare....e putin imposibil sa se innece nu?

Apropo de incalzitor...sa fiu si eu ontopic..nici eu nu am incalzitor la ea...pt ca si la mine in camera este foarte cald..si vad ca ii este bine.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 27 Apr 2009, 12:07

de Locko » 13 Iul 2009, 23:18

BeAtOfMyHeArT scrie:am si eu o problema..poate e offtopic si imi cer scuze dar am vazut ca ati facut sesizari cu privire la nivelul apei.I-am luat si eu un acvariu de curand...nu foarte mare ca latime dar destul de adanc...pt ca e mica inca...si imi e frica sa ii pun 3 sferturi din acvariu apa cum sugera cineva..sau cum spunea ca are..pt ca broscutza mea...de cand i-am luat acvariul nu s-a urcat pe insulita...nici makr nu a catadicsit sa vada unde e.Isi lungeste capul sa il scota afara iar daca vrea sa innoate park e ametita...si da cu capul in geam..poate pt ca nici nu are foarte multa apa...dar...cu riscul de a ma repeta..imi e frica sa o las in apa prea mare....daca o vad ca nu da semne sa iasa afara.Probabil sunt prea protectoare....e putin imposibil sa se innece nu?

Apropo de incalzitor...sa fiu si eu ontopic..nici eu nu am incalzitor la ea...pt ca si la mine in camera este foarte cald..si vad ca ii este bine.


nu are dece sa iti fie frica... o sa se ridice ea la suprafata cand are nevoie de aer. Nici ale mele nu s-au urcat primele 5 zile pe insula. Incerca sa o mai pui u din cand in cand pe insula ca sa se obisnuiasca
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Locko » 19 Iul 2009, 09:58

de incalzit stie toata lumea cu sa incalzim apa... un incalzitor si/sau un bec cu cu putere de incalzire si sa rezolvat.
Dac cum racim apa??
Ieri am schimbat apa si locul a acvariu si de la 10grade aseara acu sta la 31 de grade fara nici o sursa de incalzire, am scot si bebul si incalzitorul din functiune. Cum o racesc??
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 177
Membru din: 27 Iun 2009, 22:32
Localitate: Suceava

de Pandy » 19 Iul 2009, 17:35

Eu cand aveam problema asta o raceam cu niste cuburi de gheata cand era la plimbare monstrul
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de traceur_valy » 02 Sep 2010, 23:45

eu tot un resun am ,de 50 w si pot spune ca in 8 litrii de apa tin incalzitorul la 24 de grade si face 27 :)) e foarte bun ,sa nu mai spun k la maxim fierbe apa k de ciorba =)))
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Sep 2010, 00:16

de delta » 03 Sep 2010, 06:35

traceur_valy scrie:eu tot un resun am ,de 50 w si pot spune ca in 8 litrii de apa tin incalzitorul la 24 de grade si face 27 :)) e foarte bun ,sa nu mai spun k la maxim fierbe apa k de ciorba =)))
8 litri?
Transmite-i din partea mea condolean?e oric?rei ?estoase ?ii în acei 8 litri...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 18
Membru din: 18 Mar 2009, 09:48

de traceur_valy » 06 Sep 2010, 00:13

omule ti-am mai spus broscuta are 3,5 cm e mica ce ti se pare atat de ciudat .... asta am avut pentru inceput asta am pus daca tu imi tot zici mie de 8 litri, dar de aia cu farfurie daia si palmier ce mai zici? pfff daca imi dai tu bani sa ii cumpar cu mare placere,deocamdata am facut posibil toate facilitatile pentru intretinerea ei,si sa o tin sanatoasa ,cu toate astea iti dai seama ca ma voi straduii peste 1 luna sa ii iau si acvariu mai mare. Ah si iti poti lua condoleantele inapoi ca voi avea eu grija nu tu ;) .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 25
Membru din: 01 Sep 2010, 00:16

de Jumpy & Rusty » 06 Sep 2010, 08:04

Problema e ca este pe o etajera in perete si daca mai pun apa imi e sa nu cedeze...nu am alt loc unde sa-l pun..

Pai off,chiar nu ai niciun loc sa le pui in alta parte?Pune apa sa inoate testoasele,cum vrei sa inoate daca stau in 3 l de apa?Problema cu incalzitorul:Vine iarna,cumpara altul,daca tu crezi ca nu e bun acela,daca ai gasi si un filtru ar fi mai bine.Ai grija de testoase,ia un termometru si vezi cat e apa
Trachemys scripta elegans - JumPy (4 luni)
Trachemys scripta elegans - RusTy (4 luni)
Acvariu:50x40x30; Filtre: AC-9600 Resun Incalzitoare:100w,230V 50Hz T&Y TECHMIC Bec UVB 75W
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 09 Aug 2010, 17:26
Localitate: Dambovita,uratul,jegos,Moreni

Cele mai bune incalzitoare pt testoase

de oaky__duuude » 06 Sep 2010, 20:19

http://www.pepika.ro/produse/21-acvaris ... -75-w.html eu am avut tetratec inainte de 50 w si asa l au bruscat ca sa stricat termostatul, acesta e din plastic rezistent
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 16 Iul 2009, 21:16

de Kreeyn » 27 Oct 2014, 16:56

salut! incalzitorul ce il am e un ocean free of de 50w. cam aceeasi problema o am si eu.. termometrul imi arata 26-27 de grade.. si e pus la 28.. daca il dau la 29-30 nu crste temperatura. filtrul l am scos pentru ca manca buretele..si l pun numai cand o hranesc..si nu e madam SUPA in acvariu. sa inteleg faptul ca lipsa filtrului duce la "Stagnarea" temperaturii in acvariu?:oops:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

de Gradinaru Alin » 28 Oct 2014, 18:34

Nu am Nu... E o defectiune la incalzitor cel mai probabil. E cel mai logic raspuns.

Off : ai reinviat un topic foarte vechi :)
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori