neon T4 16 W

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

neon T4 16 W

de elisa » 24 Ian 2007, 17:01

salutare
am cumparat si eu 2 broscute Florida si cum nu stiu prea multe am ceva intrebari:
1. este ok sa folosesc un neon T 4-16 W cumparat din piata?nu stiu prea multe despre ce uv emite...este albastru
2. am un acvariu in care tin doi scalari de aproape un an,acvariul este complet utilat si temp apei este de 26- as putea sa cumpar o insulita ceva si sa pun si broscutele acolo sau se imbolnavesc reciproc?
3.cand le-am cumparat mi s-a spus ca le tr o broscuta de calciu...problema este ca eu nu am gasit inca asa ceva...imi puteti spune unde as gasi sau cu ce as putea inlocui?
Multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Ian 2007, 15:59

de Monoceros » 24 Ian 2007, 17:57

elisa scrie:1. este ok sa folosesc un neon T 4-16 W cumparat din piata?nu stiu prea multe despre ce uv emite...este albastru

NU este bun acel neon T4 (albastru), oricum nu trebuie sa folosesti nici un neon... daca nu are spectograma pe ambalaj si chiar daca are poate sa nu corespunda cerintelor testoasei, deci va trebuii sa inveti, sa citesti spectograma ... iata un exemplu ...o comparatie:
Imagine
Mai multe detalii: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=5
Nu folosii nimic de care nu ai habar, mai ales pe niste fiinte vii!!!

elisa scrie:am un acvariu in care tin doi scalari ... sa pun si broscutele acolo?

NU, broscutele vor ataca scalarii.

elisa scrie:cand le-am cumparat mi s-a spus ca le tr o broscuta de calciu ... cu ce as putea inlocui?

Nu trebuie neaparat acea broscuta de calciu, daca ai lampa care emite Uv ... in caz ca nu ai, o poti inlocuii cu doua carcase mari de scoici.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de elisa » 24 Ian 2007, 21:17

mda... am inceput sa ma documentez, multumesc pt raspunsuri...cam cat costa o lampa UV;am fost astazi in 2 petshop-uri si nu am gasit
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Ian 2007, 15:59

de Monoceros » 24 Ian 2007, 23:27

De la Hagen Exo Terra Repti Glo 5.0 este 36,50 lei ... la Complex Cora Pantelimon... cum intrii pe dreapta pana in BCR este un petshop, ZooMania... acolo vei gasii.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de elisa » 27 Ian 2007, 11:59

multumesc...azi merg sa cumpar una
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Ian 2007, 15:59

de elisa » 27 Ian 2007, 20:00

deci...am fost in Cora si nimic....asa ca pana la urma am cumparat de la Iancului ce am gasit adica una bucata sun glo de 75 W,emite doar UVA,pentru moment si pt viitoarele 30 zile asta au testoasele mele,ah si am gasit in Obor chiar si broscuta de calciu.Acum intrebarea mea este: cat timp tin aprinsa lumina asta?
 
Mesaje: 4
Membru din: 23 Ian 2007, 15:59

de Monoceros » 27 Ian 2007, 23:16

este imposibil sa nu gasesti acolo unde ti-am spus (am fost saptamana asta si mai aveau chiar multe), poate tu ai intrat in hipermarket... repet, trebuie sa intrii doar in complex si in dreapta pana in BCR... la ZooMania (petshopul Profipet-ului, care este distribuitor Hagen) ...acolo ai sa gasesti.
Si poti sa il lasi aprins 8-12 ore.
Ultima oară modificat de Monoceros pe 28 Ian 2007, 11:03, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ramunc » 28 Ian 2007, 00:15

elisa scrie:deci...am fost in Cora si nimic....asa ca pana la urma am cumparat de la Iancului ce am gasit adica una bucata sun glo de 75 W,emite doar UVA,pentru moment si pt viitoarele 30 zile asta au testoasele mele,ah si am gasit in Obor chiar si broscuta de calciu.Acum intrebarea mea este: cat timp tin aprinsa lumina asta?


Din pacate acel "SunGlo" este o frectie !!!
Nu-ti specifica la ce distanta sa il montezi fata de animal, si nici proportiile de UVA si UVB, doar UVC-urile (daca nu ma insel). UVC sunt responsabile de "arsurile" de piele, cancer al pielii,etc.
Oare chiar esti pregatit pt custodia unei reptile ????
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 07 Noi 2006, 11:12


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator