Am o problema cu apa din acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de ovisopa » 17 Mar 2009, 11:53

nu mai baga apa din fantana, in cazul meu nu stiu daca a fost coincidenta dar aproximativ de cand am bagat din fantana au aparut viermii.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 13 Apr 2008, 16:49
Localitate: Sibiu

Apa de la robinet dauneaza broscutelor?

de Dj Ralu » 11 Apr 2009, 19:40

Buna..am si eu o broscuta de un an si de curand mi-am facut un acvariu de 375de litri si as vrea sa-i pun in el apa de la robinet deoarece mi prea greu sa aduc 100de litri(atata apa pun in el) de la izvor....o va afecta in vreun fel...inainte sa i puneam apa de la izvor si nu i-am pus niciodata de la robinet....ce sa fac?
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Apr 2009, 13:48

de diego » 11 Apr 2009, 20:59

nu poti sa-i pui apa direct de la robinet, las-o macar 24 de ore la decantat inainte de-a pune-o in acvariu
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 11 Apr 2009, 23:15

sau fa altceva... tine broscutele 24h in alt bazin (lighean, galeata, cadita de copii) si lasa apa in acvariu 24h fara broscute in ea (asta daca n`ai suficiente recipiente sa ti 100l de apa)
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de monavioleta » 03 Sep 2009, 09:05

Am citit tot ce ati scris despre viermisorii din acvariu dar tot nu m-am lamurit. Toti ati spus ca viermisorii erau albi. Eu am descoperit in acvariu niste viermisori foarte mici dar negrii care se deplasau lateral. Am analizat posibila sursa si am ajuns la concluzia ca sunt de la niste nuferi plutitori. I-am scos si o sa urmaresc fenomenul in continuare. Daca cineva s-a confruntat cu o asemenea problema as fi recunoscatoare pentru ceva sfaturi.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

de Frankie-broscuta-mea » 03 Sep 2009, 09:16

despre viermisori negri nu am mai auzit, doar de cei albi :uite ce am gasit pe internet

Dezinfecteaza acvariul introducand o solutie de hipermanganat de potasiu (o gasesti la farmacii sub forma de pulbere). Pune intr-un pahar de unica folosinta un varf de cutit, adauga apa si amesteca pana obtii o solutie inchisa la culoare. Picura in acvariu pana cand apa incepe sa capete o tenta roz. Ai grija sa nu pui prea multa si schimba apoi, din doua in doua zile, cate 20% din apa din acvariu, pana se limpezeste complet.

AVERTISMENT!!EU AM LUAT RASPUSUL ACESTA DE PE UN ALT SITE, DAR ACOLO SE ZICEA CA VIERMISORII(ALBI) AU APARUT INTR-UN ACVARIU UNDE ERAU NUMAI PESTI, ASA CA NU STIU SIGUR DACA NU CUMVA ACEASTA SOLUTIE E BUNA SI PENTRU ACVARIU CU BROSCUTE.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 20
Membru din: 30 Aug 2009, 18:36

de monavioleta » 03 Sep 2009, 14:52

Pai tocmai asta e problema. Despre viermisori negri am vazut pe net numai comentarii de la persoane care au acvarii cu pesti. Nu stiu daca aceste solutii sunt bune pentru broscute, mai ales ca cele din acest acvariu sunt foarte mici. Sper ca problema au fost nuferii. I-am scos si ar trebui sa scap de acesti viermisori.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 47
Membru din: 22 Iun 2009, 20:43

de razbel_marin » 03 Sep 2009, 17:15

Problema mea s-a rezolvat de la sine.Inainte de asta am fiert filtru, dar viermisorii tot au aparut, asa ca solutia a fost sa le scimb apa odata la o sapt. tot apa de fantana bag in acvariu si totul merge ca uns.
"Nu am mai bagat viermisorii in seama viermisorii si au disparut."
Am ajuns sa schimb apa o data la 3 sapt., iar in rest completez doar cu vreo 5-10 litri de apa, depinde cat se evapora.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 07 Iun 2008, 12:53
Localitate: Cluj-Napoca

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori