Plante in acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Plante in acvariu

de luc » 21 Feb 2009, 16:05

Salutare! Am cumparat nijte plante de acvariu, dar broscutele le-au rupt si cred ca au si mancat, pentru ca nu am vazut prea multe resturi din ele. chiar m-a mirat sa vad ca au disparut. Am mai pus si nijte frunze de boscheti din gradina, si le-au rupt si pe astea, le vedeam la fundul acvariului facute bucatele. Are cineva plante care sa convietuiasca cu broscutele? daca da, ce planta ?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de wana_13 » 21 Feb 2009, 16:45

Si ale mele le mananca..deocamdata nu mai am nici o planta.. am doar 4 pietre=)) :|
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 40
Membru din: 16 Ian 2009, 15:36

de Alinutza » 21 Feb 2009, 16:45

Exista un singur fel de plante care supravietuiesc testoaselor: de plastic. :D
Din experienta mea or sa distruga tot ce se poate misca in acvariu. Plantele, cand sunt mici si carnivore le distrug for fun, cand sunt mai mari le si mananca. In acvariul meu s-au pus pe papat fundalul care e din pluta, au dezmembrat plantele de plastic si tot asa. Intentionez sa plantez ceva compatibil cu ele in zona de plaja unde am pamant, va spun daca or sa reziste alea. Pe site-ul exo terra a aparut un produs nou, osul de sepie, ala care se foloseste la papagali, si ei zic ca ar preveni "unwanted chewing behaviour". Om vedea.
Si cine zice ca broastele lui nu se ating de plante sa mai astepte cateva luni.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 16 Oct 2007, 17:06
Localitate: Bucuresti

de luc » 22 Feb 2009, 17:55

mc de mesaje:) pakt ca sunt asa distrugatoare, ma gandeam ca poate le-ar fi placut nijte plante :P doar de privit nu sfasiat :) santate la broscute! bye
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de roxana98 » 12 Noi 2009, 19:27

1.vreau sa-i iau broscutei mele plante din plastic.e bine?
2.am os de sepie ca am avut papagali.ce sa sac acum cu osul de sepie pt broscuta?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 27 Oct 2009, 20:45

de Nossida » 12 Noi 2009, 20:30

ce face un os de sepie si ce e?
Testoasa mea e mica, dar fortoasa. A mutat un bolovan dupa cum a vrut ea.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 05 Noi 2009, 19:21

de Home » 12 Noi 2009, 21:44

Ale mele nici pietrele nu le suporta,incearca sa le manance asa ca am decis sa las acvariu decat cu cele necesare,nu le place luxul :turtle:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 23 Feb 2009, 18:37

de diego » 12 Noi 2009, 21:49

Osul de sepie este o sursa buna de calciu pentru testoase. Se rupe o bucata din el si apoi se pune in terariul cu testoase.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Orvo » 13 Noi 2009, 00:07

Asa e, iata singura planta care supravietuieste si la mine:

Imagine

... din plastic ...

Imagine
Oaki: Graptemys pseudogeographica pseudogeographica
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 110
Membru din: 22 Iul 2009, 23:03
Localitate: Timisoara

de tart » 02 Sep 2010, 11:23

Am o intrebare, am vazut o alga rotunda verde si e frumoasa, oare supravietuieste? si ma gandeam si la niste muschi, ala o merge?

P.S.: Planta asta pentru broaste http://www.homepets.ro/hagen-canada-hag ... -3111.html am gasit-o si pe nevertebrate.ro(cluj) si in bucuresti, exemplare vii nu din plastic.

Avand in vedere ca e o planta originara din mlastinile din florida, e si pentru broscute. E si mai ieftina decat exemplarele din plastic, se inmulteste rapid si m-am decis sa imi achizitionez din bucuresti 30 de exemplare mici.

Voi pune cateva in acvariu iar pe restul le las intr-o galeata la soare, pentru ca daca se vor apuca (n.r. testoasele) sa le manance sau sa le distruga sa mai am. Cand mi se vor inmulti considerabil ma voi apuca sa si donez pentru cine este interesat.

Atentie!! daca aveti pesti sa nu folositi aceasta planta deoarece consuma oxigenul din apa si in florida este conoscuta pentru inmultirea ei rapida la suprafata apei, omorand vietati iar transportul pe apa fiind chiar blocat.

P.S.: Se pare ca imi voi achizitiona si o zambila de apa :D
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de tart » 06 Sep 2010, 13:36

Mi-am achizitionat o zambila de apa (echornia crassipes), pistia mare si pistia specie pitica, limnobium si inca o specie care seamana cu limnobium.

Momentan am pus in acvariu doar niste pistia mare si mica iar broscutele se impaca cu ele, le-au vazut si nu au incercat sa le manance (oricum nu prea isi mananca ele legumele). o sa le pun si zambila cand face pui.

Cand mi se vor inmulti peste masura o sa si dau. Echornia isi dubleaza masa odata la 2 saptamani.
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de poope » 06 Sep 2010, 14:50

oare cu substrat de nisip nu ar merge??? si pe substratul de nisip sa se planteze muschii sau ceva planta care seamna cu iarba si care sa creasca acolo astfel incat ele sa se obisnuiasca cu ea si sa nu o mai manance. daca o pui de mare in acvariu o termina garantat. alta idee ar fi sa se faca un acvariu plantat si sa se ia testoasele de mici in el astfel incat sa se obisnuiasca cu mediul si sa nu mai ciuguleasca, sa fie invatate ca le vei da tu de mancare. eu ma gandesc la solutii
Assumption is the mother of all the fuck-ups...
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 88
Membru din: 05 Iul 2010, 20:24
Localitate: Cluj-Napoca


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator