Calcar

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Calcar

de OsDeRos » 05 Feb 2009, 11:19

ImagineImagineImagineImagine

oare solutiile care se pun in apa ne scapa de calcarul asta? am vb azi cu Crisa si mi`a spus ca are aceeasi problema. apa a stat la "declorificat" 24h, filtru ex 700 merge continuu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de dis » 05 Feb 2009, 11:41

si eu am aceeasi problema cu calcarul :( si pe mine ma intereseaza cum as putea sa scap de el!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 98
Membru din: 11 Noi 2008, 12:10

de Crisa » 05 Feb 2009, 12:05

dap..am aceeasi problema..dar cum ti-am zis inca nu mi-am dat seama ce efect au alea pt k am avut probleme cu filtrul.. :?
o sa va zic oricum
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 233
Membru din: 03 Sep 2008, 21:34
Localitate: Timisoara

de lxndr_faur » 05 Feb 2009, 18:12

am ajut si eu problema asta :wink: ...nu e greu sa scapati de el...luati o perie aspra si frecati bine acele obiecte pe care stau calcarul...facand aceste freecari simultan timp de 2-3 zile o sa scapatio cu usurinta de ele(am frecam de 3 ori pe zi sau chiar mai mult!pentru ca am avut pietrele cu un strat foarte gros de calcar)sper sa va fie de folos.
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de OsDeRos » 07 Feb 2009, 02:02

am gasit un tester de apa: Test rapid pentru apa dulce; contine teste pentru: GH, KH, PH, NO2 si NO3.

intitialele acestea am gasit ce inseamna la: http://www.acvarist.ro/articole-notiuni ... istica.php

dintre voi... copii care mai mergeti la scoala si aveti ora de chimie.. intrebati care este calcarul sau ce formula are.


Ph Should idealy be 6-7. gH / kH - low (soft water) NH4 & NO2 MUST be zero (tank fully cycled) NO3 preferably under 10.


oare asta e bun sa vad daca exista calcar in apa? :-s
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator