Problema

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Problema

de OsDeRos » 12 Ian 2009, 01:42

de calcar ce stiti? acum 2 zile am spatal filtrul, acvariul, pietrele si incalzitorul. toate bune si frumoase. dar pe incalzior.. partea inferioara(care sta pe fundul bazinului) era un mare strat de calcar. de la ce? cum de s`a format doar acolo? avand filtru tetratec ex700 si folosind stropitoarea direct pe geamul acvariului am obs ca si pe geam se depunea calcar (ca`n reclamele cu calgon) De la ce?

a doua problema.. pe ventuzele de prin acvariu.. se depune un fel de puf alb... ala de la ce mai este?

a 3`a problema si ultima: pe tevile filtrului (in/out) .. pe furtune.. pe capetele de plastic de la filtru.. se depune un fel de mazga. dupa un timp debitul apei a scazut... pana la curatarea filtrului si nefolosirea lui o zi (cele 24 ore ptr declorificarea apei).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Pandy » 12 Ian 2009, 23:19

3. De ce nu iti pui preventiv in bidoane apa sa zicem cu 2 zile inainte sa schimbi apa ? Nu va mai fi necesara ziua de pauza. Algele mie mi se formeaza pe ventuzele incalzitorului si nu stiu ce sunt, dar nu ma intereseaza deoarece sunt aproape sigur ca sunt folositoare :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

Re: Problema

de mihaelajulia » 13 Ian 2009, 11:11

OsDeRos scrie:de calcar ce stiti?


asta e apa de robinet din orasul tau. :( nu stiu daca exista in magazinele de specialitate o solutie care sa "inmoie apa"

OsDeRos scrie:a doua problema.. pe ventuzele de prin acvariu.. se depune un fel de puf alb... ala de la ce mai este?).
puful alb eu l-am observat si pe picioarele broscutelor, uneori. presupun ca e normal.

OsDeRos scrie:a 3`a problema si ultima: pe tevile filtrului (in/out) .. pe furtune.. pe capetele de plastic de la filtru.. se depune un fel de mazga.
este aceasi poveste ca si "puful alb", doar ca mai fin.
OsDeRos scrie:dupa un timp debitul apei a scazut....
s-a evaporat apa.
Mister 17 cm - Trachemys scripta scripta
Pentru poze click aici!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 77
Membru din: 04 Ian 2009, 15:33
Localitate: Novaesium


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator