Construirea unui acvariu.

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Construirea unui acvariu.

de Monoceros » 02 Noi 2006, 17:16

1. Calculati dimensiunea viitorului acvariu in functie de numarul si varsta broastelor testoase (in cazul in care este un acvariu provizoriu, aveti in vedere varsta), spatiul avut sau alte considerente personale. Retineti ca mai bine faceti un acvariu mai mare decat unul mai mic.
*Pentru calculul grosimii geamului, puteti folosi cu incredere calculatorul din acest site: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium, recomand sa alegeti valoarea factorului de securitate ("Safety Factor") 5 si doar pentru a calcula grosimea gemului necesara, alegeti inaltimea ("Height") ca fiind egala cu maximul coloanei de apa.
*Dupa ce ati ales proportiile laturilor... este important sa nu uitati ca lungimea laturilor mari trebuie sa fie egala cu lungimea bazei, iar latimea laturilor mici trebuie sa fie mai mica cu [ 2 x grosimea sticlei + 2mm (minim... pentru silicon)] fata de latimea bazei.

2. Cautati un geamgiu bun sau o firma specializata, care sa aiba geamul necesar si sa-l taie la unghi de 90 grade.

3.Veti avea nevoie de un spatiu intins, ideal ar fi undeva pe un plan drept si solid sau daca faceti un acvariu mai mic puteti lucra pe o masa. Slefuiti geamurile separat pe fiecare cant cu smirghel pentru a nu va taia in momentul imbinarii, transportului si intretinerii. Dupa ce ati terminat de slefuit stergeti-le cu o carpa.

4.Degresati canturile cu acetona sau alcool tehnic, stergandu-le cu o carpa, preferabil, din bumbac, pana cand nu mai ramane nici o urma de amprente si praf. Este foarte importanta aceasta operatiune deoarece daca uitati sa le degresati s-ar putea sa aveti neplacuta surpriza sa nu se lipeasca siliconul si sa va curga apa din acvariu. Apoi lasati geamurile sa se usuce cateva minute (15min. aprox.).

5. Asezarea geamurilor este urmatoarea: lateralele vor fi intotdeauna puse deasupra bazei si NU de jur imprejurul ei iar lateralele mici (stanga si dreapta cum va uitati la acvariu) vor fi mereu INTRE lateralele mari (fata si spate). Dupa ce aveti toate geamurile curate, eventual faceti o proba, ca sa vedeti daca se potrivesc si apoi insemnati-le cu mare atentie, ca sa stiti ce parte vine jos, care sus, fata, spate, stanga, dreapta (folositi hartie galbena autoadeziva din cea folosita la scris diferite bilete sau permanent marker).
Imagine

6. Lipitul. Geamurile se lipesc numai cu silicon pentru acvarii, transparent. TREBUIE SA SCRIE PE SILICON CA ESTE PENTRU ACVARII... NU VA LUATI DUPA UN VANZATOR CARE NU STIE DESPRE CE VORBESTE !!!!! Exista mai multe marci de silicon, insa eu va recomand BISON.
Lipitul propriu-zis incepe punand silicon pe Baza acvariului si pe marginile mici ale lateralelor Mari (siliconul fiind asezat la interior, paralel cu marginile). Se va aseza pe baza una din lateralele Mari, cu grija, muchia atingand baza si se va ridica la verticala impingand catre interior siliconul. Urmeaza una din lateralele mici, care va fii presata cu grija, dupa care urmatoarea laterala mica, si in final cea de a doua laterala mare care va fii presata, dar nu fara sa avem, deja, un punct de sprijin din laterala cealalta Mare. In timpul lipirii surplusul de silicon din interiorul acvariului va fii cu grija intins si usor presat cu un deget sau o spatula. Dupa ce au fost lipite toate cele patru laterale se va aplica un cordon de elastic aproape de baza acvariului si unul aproape de marginea de sus a acvariului astfel incat sa impartim, aproximativ, in 3 inaltimea acvariului. Acest procedeu se aplica in cazul in care nu avem 4 prese.
Atentie, recomand sa nu montati singur un acvariu, ci sa va ajutati de cel putin o persoana. Va trebuii sa va miscati foarte repede din momentul in care aplicati siliconul pentru a nu polimeriza in timp nefavorabil (Maxim 5 minute toata operatiunea de asezare a lateralelor).
Imagine
Imagine

7.Dupa ce ati terminat, lasati acvariul sa se usuce cel putin 2 saptamani (lasati siliconul sa polimerizeze complet) !!!!!!!!

PS: Intaritoarele sunt "sipci" (fasii) din sticla ce maresc rigiditatea placilor de sticla (lateralelor) astfel incat sa se micsoreze tensiunea din marginea superioara a placilor de sticla si previn acea "burta" rezultata in urma exercitarii presiunii apei asupra peretiilor acvariului (lateralelor). Intaritoarele trebuie sa aibe cel putin aceeasi grosime ca si sticla acvariului si latimea de 5 ori cat grosimea.
Imagine atasata de pe Acvariu.ro

Imagine

Spor la lucru!!! :D :wink: :lol:

PS: Atentie foarte mare la planeitatea asezamantului!!!
Mie, astazi mi-a crapat un acvariu, dintr-un capat intr-altul, dupa doua zile de la mutare. Il mutasem pe un suport care nu era perfect plan... era format din doua bucati. Desi sub acvariu am pus o foaie de polistiren expandat de 5 cm grosime (ca sa reduca din neregularitati)... tot a crapat.
Asta este... omul din greseli invata. Recomand sa folositi o suprafata cat mai plana, ca asezamant... eventual formata dintr-o singura bucata de pal.

Pentru cereri de oferta, la cateva firme (din Bucuresti), iata o posibila lista cu adrese de mail :
Glassworks - office@glassworks.ro
GlassTek - office@glasstek.ro
Glassexpert - office@glassexpert.ro
Delta-Glass - delta-glass@xnet.ro

Numai bine!
Ultima oară modificat de Monoceros pe 16 Ian 2010, 10:40, modificat de 10 ori în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

planeitate

de carapace » 27 Ian 2007, 12:07

spune monoceros
"Mie, astazi mi-a crapat un acvariu"

am patit-o si eu acum cativa ani si din acelasi motiv. De atunci nu folosesc decat suprafete dintr-o bucata si cat mai plane.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 07 Noi 2006, 14:22
Localitate: Brasov & Iasi

de iuly_man » 18 Apr 2007, 21:32

salut ai putea sa dai detali despre intaritoarele de acvarii ca eu nu prea am reusit sa intru pe acel site :cry:
vreau sa-mi fac un acvariu mai mare si as vrea sa stiu daca sunt necesare intaritoarele.mersi
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 13 Apr 2007, 21:20
Localitate: alba-iulia

de maya_7h » 02 Sep 2007, 19:49

buna! am o intrebare :daca vreau sa lipesc o bucata de sticla in interiorul acvariului, peste cat timp pot sa torn apa in el???am recurs la solutia asta pt ca ventuzele nu rezista sub greutatea broscutelor mele....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 21
Membru din: 31 Aug 2007, 14:20
Localitate: Brasov

de Monoceros » 02 Sep 2007, 19:52

Doua saptamani sunt suficiente pentru ca siliconul sa polimerizeze complet.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de tart » 02 Sep 2007, 20:24

eu am lipit insula de cu silicon in interiorul acvariului si dupa 2zile am pus apa iar ele nu au avut nimic, trebuie sa se evapore amoniacul din silicon ca sa fie tare si elastic, amoniacul ii confera starea de moale!!
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de Monoceros » 02 Sep 2007, 20:32

tart scrie:eu am lipit insula de cu silicon in interiorul acvariului si dupa 2zile am pus apa iar ele nu au avut nimic, trebuie sa se evapore amoniacul din silicon ca sa fie tare si elastic, amoniacul ii confera starea de moale!!

< Eu am baut aseara doua sticle de vin + 100ml de wisky si m-am intors acasa pe picioare.>

Este irelevant ce spui tu, deoarece conditiile variaza la orice lipitura... relevant este faptul ca siliconul polimerizeaza complet in doua saptamani.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de tart » 02 Sep 2007, 20:44

asta asa este, ca si betonul el se usuca in cateva ore insa se face dea dreptul tare in 28saptamani insa dupa maxim 3zile poti pune apa in acvariu si sa stea broastele pe sticla pt ca iti z din propria experienta!!!
"Eu sunt un vegetar militant
Si un om cu masura, dau respect cu garnitura
Nu cu carne in gura."
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 135
Membru din: 26 Aug 2007, 13:26
Localitate: bucuresti

de rorazvan » 26 Oct 2007, 21:58

eu am o masa de 48cm pe 40cm. este din lemn, e solida, dar e cam singura pe care o am si pe care o pot folosi pe post de suport pentru acvaterariul pe care vreau sa il construiesc :roll:

cat as putea sa mai ma "intind" in lungime? cam 5cm pe fiecare parte, sa ajung la 60cm L e ok? adica as vrea sa stiu o limita, cat sa nu am probleme si sa cedeze sticla :) si cat m-as putea intinde in adancime/inaltime? pentru grosimea sticlei m-am gandit de 8mm, asta in ideea ca nu va fi mai inalt de 50cm.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 27 Oct 2007, 00:01

Trebuie neaparat sa asezi un blat de lemn (o placa) sub acvariu cu aceeasi dimensiunea ca si baza acvariului, in acest caz. Peste blatul de lemn sa pui polistiren expandat pentru a netezii neregularitatiile suprafetei. Doar astfel poti sa instalezi in siguranta un acvariu cu o baza mai mare de 40/48cm.
Nu risca sa-l asezi pe un suport mai mic decat baza acvariului si nici pe o suprafata formata din mai multe imbinari!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de rorazvan » 27 Oct 2007, 13:44

Mersi de sfaturi [Monoceros]! :wink: M-am lamurit acum. O sa caut si o placa de lemn. Cam ce adancime ar trebui sa aiba acvariul in acest caz? Sau, in general, exista o oarecare formula pentru a stabili h in functie de L si l?

Weekend fain! :)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de rorazvan » 27 Oct 2007, 21:01

am gasit intre timp ceva util: http://www.companie.go.ro/Accesorii/Dimensiuni.html

desi se refera la acvarii pentru pesti, cred ca poate fi folosit cu succes si pentru acvaterariile noastre :D
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

Re: Construirea unui acvariu.

de rorazvan » 10 Noi 2007, 22:32

Monoceros scrie:1. Calculati dimensiunea viitorului acvariu in functie de numarul si varsta broastelor testoase (in cazul in care este un acvariu provizoriu, aveti in vedere varsta), spatiul avut sau alte considerente personale. Retineti ca mai bine faceti unul mai mare decat unul mai mic.


Exista sa zicem un anumit numar minim de litri/ exemplar astfel incat sa aiba un anumit confort? :) Si eu sunt in proces de construit acvariul si vreau sa fac mai bine ceva mai mare de acum sa ii fie bine broscutei si pentru cand va fi mare. Si s-ar putea ca in timp sa mai primeasca un tovaras/tovarasa si din nou m-ar interesa care ar fi un spatiu minim de comfort. :lol:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 12 Noi 2007, 22:19

Din cate stiu eu, nu exista un studiu privind raportul dintre L / l / h acvariilor si cerintele testoaselor care sa fie aplicat la constructia acestora.

Dupa cum am mai spus... presupun ca cerintele minime, privind volumul de apa pe individ ar putea fii egal cu... de 35 de ori volumul individului.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de ynna » 03 Mar 2008, 19:16

bun mi-am cumparat geamul, ma apuc de slefuit sper sa iasa ceva bun sunt singurica in acest "proiect"
new at this
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 37
Membru din: 20 Ian 2008, 22:54
Localitate: iasi

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori